Всяка година изборът на училище е изпитание за българския родител. Все едно дали става дума за записване на първокласник или за кандидатстване след 7 клас, проблемът е в това, че у нас официален рейтинг на училищата няма.
Затова и в родителските сайтове и форуми циркулират произволни списъци с нарочени за "най-добри" училища, за които всяка година се прави списък на чакащите. Вече обаче може да бъде направен и своеобразен рейтинг на прогимназии и гимназии, като се облегнем на резултатите от изпитите след седми или 12 клас.
Тези данни за миналата година са качени в Портала за отворени данни, а родители от сайта www.danybon.com вече успяха да ги подредят в стройна класация, която може да подскаже как да направим окончателния си избор.
Само частни и математически училища са в челната класация на българските школа по резултати от изпита след седми клас, обобщава "Стандарт".
Това подреждане потвърждава една отдавнашна тенденция, която се констатира както от Световната банка, така и от международното оценяване PISA - разслоението в българското училище е много голямо и повтаря социалното разслоение.
Резултатите на класираните първи училища и на тези на опашката имат разлика в пъти. Общински и държавни училища, които не селектират учениците си в пети клас като математическите гимназии, едвам се промъкват в топ 20.
В същото време частните училища, където класовете са малки и има възможност за индивидуална работа с всяко дете, държат много предни позиции, което показва, че е време да преосмислим модела на организация в държавното образование.
На първо място за страната като резултат от изпитите е частното основно училище "Света София". Веднага след него от второ до пето място се нареждат математически гимназии. Втора е класирана Софийската математическа гимназия, трета е математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна. Четвърта е математическата в Пловдив, а пета - тази в Стара Загора. Шестото място отново е за частно училище - Първо частно прогимназиално училище в Бургас, а седмото за Първа частна математическа гимназия в столицата. Осми и девети са частните училища "Веда" и ЕСПА в София, а десета - математическата гимназия в Русе.
Първото държавно и нематематическо училище, попаднало в топ 20, е Италианският лицей в Горна баня, което е класирано на 15-о място и чийто прием също се основава на селекция на кандидатите. В този списък влиза и основното училище "Петко Рачов Славейков" във Варна.
Сайтът се е постарал да направи и още няколко класации - само на училищата в София, както и само на общинските и държавни училища в столицата. Съгласно първото класиране седем от водещите училища в столицата по резултати след седми клас са частни.
На първо място отново е "Света София", а втора по резултати се класира Софийската математическа гимназия. Тук обаче следва да се има предвид, че при частните училища паралелките са много по-малки и следователно става дума за много по-малък брой деца, най-често също пресявани при приемането си.
В топ 10 на софийските училища освен посочените по-горе частни прогимназии влизат и "Евростар", "Българско школо" и "Дорис Тенеди". Освен СМГ и училището в Горна баня, в десетката е влязло и още едно общинско школо - 107 ОУ, което е филиал на Националната природо-математическа гимназия и много от неговите випускници продължават в нея след седми клас.
Любопитно тук е да погледнем последните в класацията - там от няколко години са предимно ромски училища с масова оценка на учениците си слаб /2/, като на последното място е 106 ОУ "Григорий Цамблак" в квартал "Левски".
Вероятно най-полезна за родителите, които нямат пари за частно образование, е класацията за София, която обхваща само държавни и общински училища. Любопитното тук е, че на предни позиции се оказват предимно основни училища. Очевидно по-малкият брой ученици и липсата на напрежение от струпването на много деца на едно място оказва влияние и върху начина, по който децата усвояват материала.
На първо място тук отново се нарежда СМГ, чийто прием обаче е чак след четвърти клас. На второ място е Националният комплекс по културата в Горна баня, който е към културното министерство. Трето тук е общинското 107 ОУ "Хан Крум", за което всяка година списъкът на кандидатите е огромен. Интересното тук е, че то държи челни позиции и в родителските класации, които се обменят по сайтовете.
На четвърто е 145 основно училище "Симеон Радев", което се намира в жк "Младост 1", и това до голяма степен опровергава мита, че добрите училища в столицата са концентрирани само в центъра на града. Следват го 120-о, 20-о и 38-о основно училище.
Естествено, тази класация не може да бъде наречена рейтинг на училищата в истинския смисъл на думата, тъй като тя не отчита много други фактори. Например материалната база, броя на децата в една паралелка, наличието на занимални.
Тенденцията е до няколко години в България вече да има и такъв рейтинг, който ще бъде създаден от специален Национален инспекторат по образованието. Той ще оценява всяко училище по редица показатели, така че в крайна сметка родителите да могат да направят по-информиран избор въз основа на всички критерии, а не само на изпитните резултати.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 10 май
Румяна Бъчварова: Логично е да се мисли за номиниране на Андрей Гюров за президент
Armani може да раздели обявения за продажба дял от 15% между трима купувачи
Лидерството на Китай при лекарствата едва сега започва
Японски град заменя производството на цитруси с авокадо заради глобалното затопляне
Войната в Иран ограничава предлагането на най-търсения химикал в света
Прокуратурата в Перник даде подробности за стрелбата по автобус от градския транспорт
Рекордните над 5000 души се включиха в "София кара Giro"
Потребителската кошница в България непрекъснато поскъпва
Мач за престиж: Решиха кой ще свири Лудогорец - Левски
Трагедия в Барса часове преди Ел Класико!
Стив Кър остава начело на Голдън Стейт Уориърс
Поема Реал до дни? Моуриньо каза цялата истина!
Ще го видим ли в Пловдив? Неймар даде кураж на "смърф"! + ВИДЕО
България със сребро от Евро 2026 по спортна стрелба
Аплодисменти, смях и силни емоции посрещнаха „Огледалце, огледалце“ на премиерата в Театър ARTVENT
Half-moon маникюрът: Красив и различен (+Снимки)
Психолог Радостина Минина: Уязвими на стрес са хората, които трудно казват "не"
Задължителни ястия за 11 май
Тест: Изберете си рибка и вижте дали ще се изпълни желанието ви
Седмична таро прогноза за 11 – 17 май
Тъжна вест! Почина директорът на кукления театър в Търговище
Пресякоха контрабанда на екзотични птици за стотици хиляди евро
Задържаха непълнолетни, стреляли по градски автобус
Седмичен хороскоп 11 - 17 май 2026
Аксаково загуби с класическото 0:3 гостуването си на Черноломец
България е сред лидерите в ЕС по поскъпване на жилищата
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus