Да се въведе час по мислене в учебните програми. Такова предложение ще направят от МЕНСА, съобщиха Христо Радков и Милена Арав пред Bulgaria ON AIR. Те обаче уточниха, че идеята първоначално ще се отнася за класовете от IV до VII клас.
Към момента този час е въведен само в едно частно столично училище, а от новата учебна година ще се преподава в още три частни, където имат по-голяма свобода да внесат нов предмет, коментира председателят на МЕНСА Христо Радков. Той обясни, че при държавните училища часът трябва да бъде одобрен от МОН, а процедурата е тромава и дълга.
"В момента, в който приключи учебната година за VII клас, а това е 15 юни, ние сме изготвили програма, която ще внесем в МОН с предложение да се въведе този час в държавните училища. Все още нямаме разговори с министър Меглена Кунева и зам.-министър Диян Стаматов, защото чакаме да приключи експерименталната година докрай, за да знаем какво даваме. Отнася се за класовете от IV до VII клас", добави Радков.
С влошаването на образованието към днешна дата, да се въведе час по мислене и в държавните училища, звучи все по-хубаво, смята Радков. Според него школата "произвеждат" доста неграмотни хора, а и има някакъв проблем в образованието, който е свързан с мисленето.
"През последните 20-тина години материалът трябва да се наизусти без да се разбере. Ние заради това предлагаме този час по мислене - не, за да се акцентира на предметите, които се преподават от другите часове, а на това децата да се замислят върху реални проблеми от живота и житейски ситуации. Да вникнат в същността на това нещо", обясни Радков.
Милена Арав преподава "час по мислене" в частно столично училище. По думите й децата очакват с нетърпение да дойда часът.
"Когато човек обмисли нещо предварително, той е по-трудно манипулируем. Тоест, когато можеш да направиш контрааргумент насреща, можеш да противостоиш, колкото и да е интересно предложението. Иначе си овца и действаш реактивно", добави Арав.
Определено тези часове задържат вниманието на учениците и те дори понякога се карат кой първи да сподели мнението си, разказа тя.
Да се въведе час по мислене е от изключителна важност, защото в крайна сметка достигнахме до нивото, при което имаме пълната информация за всичко. На учениците им трябва начин на мислене, подреждане и извличане на тази информация, а не просто зазубряне на определени факти. Това коментира директорът на 119 СОУ Симеон Ангелов. По думите му това до известна степен пролича в новите програми на МОН, които дават повече свободно време учителят да може да разговаря и да работи допълнително с учениците, което е една стъпка точно към този час за мислене.
"Това ще е една изключително важна крачка за българското образование, но и доста трудна, защото в крайна сметка всеки един изпит за приключване на образованието е въз основата на конкретни неща, а тези неща са факти", добави още Ангелов.

Оскари 2026 – негласно, но ясно срещу надвисналите политически заплахи над киното
Европейските борсови индекси се покачиха въпреки опасенията около петрола
Акциите на луксозните компании са изправени пред най-негативните настроения от години
От кампанийност към устойчивост - обновяването на сградите у нас навлиза в нов етап
Индексите на БФБ продължават да се понижават
Групата “Hug or Handshake”: Артистите трябва да мислят как да достигнат до своята публика
Божидар Божанов: Заради "Петрохан" има пропаганда срещу нас - нямаме нищо общо
Централна емисия
Централна емисия
Хиновски: Надценката при горивата е двойно по-висока от справедливата
"Локо" (София) се развихри срещу "Септември" в мач с два червени картона
Синя радост: Левски си отдъхна в битката за титлата
Генчев се скъса да хвали Локо София
Локо София разби Септември
Аржентина ще играе с Гватемала
Ас на Левски се готви за мача на живота си
Слот с ясен намек дали си тръгва от Ливърпул
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
4 прически, които ще са хит през пролет 2026
Радев е поредният нов експеримент, който ще свърши като другите популистки проекти
Борят домашното насилие с ИИ: Ще предвижда дали жените са в риск
Гърци зареждат автомобилите си с по-евтино гориво у нас
Найден Тодоров: Културата не е фалирала, а инструментите, които ние ползваме, за да я формираме
16 хил. души от трети страни работят у нас
Климатичните промени може би удължават леко дните ни
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той