Да се въведе час по мислене във всички училища в страната. Това предлагат от МЕНСА България. Идеята е новият предмет първоначално да залегне в учебните програми на 4-и и 7-ми клас. Към момента час по мислене се провежда само в едно столично училище. Идеята е по този начин да се разгърне потенциала на родните ученици.
Логически задачи и детски мозъци, работещи на пълни обороти. Така започва часът по мислене в едно от частните училища в София. В рамките на 10 минути, учениците от 7 клас се съсредоточават изцяло върху казус, зададен в началото на часа.
Днешният час продължава с дебат „За и против наркотиците“. Класът се разделя на групи, за да разсъждава какви са ползите и вредите от употребата им. Изброеното се сравнява и коментира от класа.
Часът по мислене е различен от всички останали. Той не се води от учители, а от членове на МЕНСА – България.
Милена Арав е една от доброволките - застраховател по професия и майка по призвание, обича да кара децата да мислят. Темите, които се дискутират в часа, са обикновено близки до учениците. Така те могат да разсъждават обективно над проблемите на тяхното време. А колективно мислене помага и за други неща.
Камелия Матеева, ученик в 7-и клас, споделя, че "е много забавно, всички се сближаваме по един начин, мислим, заедно върху задачи и всеки дава идеи как да се реши – т.е. ни сплотява“. Часовете по мислене се провеждат два пъти в седмицата във всеки един клас. Според собственика на училището българските деца трябва да се научат да разсъждават, тъй като така ще се справят по успешно с проблемите в ежедневието.
"Ние започнахме с логически задачи – защо: защото научаването на децата да мислят самостоятелно е най-важното нещо, което трябва да развиеш, ако искаш това дете да върви напред и да просперира“, обясни директорът.
Христо Радков, председател на МЕНСА: "Ние искаме този потенциал да се използва максимално, тогава детето ще е много по-реализуемо в живота и много по-полезно на обществото, отколкото ако просто поддържа някакъв потенциал в главата си и не го използва за нищо".
Според представители на МЕНСА единствената пречка за въвеждането на подобен час би била липсата на достатъчно обучени кадри. От организацията обаче са готови да съдействат.
По темата вижте и репортажа на Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Alphabet оглави ръстовете на Wall Street след завръщането на AI във фокуса на трейдърите
Кадър на деня за 24 ноември
Германия ще проведе търгове за нови газови централи през март
Близо една трета от хората в Южния централен регион в България са в риск от бедност
Уолър от Фед призова за намаление на лихвите през декември
САЩ към ЕС: Ще понижим митата, ако предложите балансирани цифрови регулации
Рецепта за запечено сирене със сладко
Рецепта от тефтера на баба: Маслени бисквити с орехи
Късна емисия
Пенсионери инвестират във ваканционни имоти на морето
Божинов с емоционално послание към Боби Михайлов
Сексбомба отряза италиански национал за трето дете + СНИМКИ
Пет години след смъртта му: Светът продължава да скърби за Диего Марадона
Росенов попиля унгарец насред Будапеща
Съотборник за Еберечи Езе: Той е „завършен играч“
Аякс преговаря с Жорди Кройф
Дневен хороскоп за 25 ноември, вторник
Тест: Какво ви носи декември?
5 храни с повече желязо от червеното месо
Таро карти за декември за всяка зодия
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Auto Italia откри благотворителна фотоизложба Deus Ex Machina с емблематични модели Ferrari и Maserati
Пребиха в Скопие известният македонски българин Владо Перев
Борислав Михайлов е в средно увредено състояние след инсулта
Камиони в историческата църква "Света София" в Истанбул предизвикаха възмущение
Дезертьори от руската армия са връщани насила обратно на фронта
Кои 7 български месни продукта са защитени от ЕС като храни с традиционно-специфичен характер
Сезонният грип е тук: Какви са симптомите и как да се предпазим?
Екипажът Crew-12 ще излети към МКС по-рано от планираното
В САЩ тестваха автономно въздушно такси от следващо поколение
Учени откриха какво може да превърне една ябълка в лекарство против рак
За първи път от 10 хил. години: Вулкан в Етиопия изригна зрелищно, в Индия очакват замърсяване
Истината е някъде там: Защо е трудно да открием извънземен живот
В пояса на Кайпер е открита загадъчна структура