Разходите на всички пътуващи учители занапред ще бъдат поети от просветното министерство, предвиждат промени в наредбата за условията за възстановяване на разходите за път и наем на педагогическите специалисти.
Сега право да им бъдат възстановени транспортните разходи имат само учителите, които пътуват, за да преподават в по-малко населено място от това, в което живеят, припомня в. "Сега".
За такова в момента е определено селище до 5000 души. Педагозите, които пътуват до по-голям град, могат да бъдат овъзмездени само при положение че разходите им се поемат от бюджета на съответното училище.
Така напълно гарантирани са само разходите на 75% от пътуващите педагози, работещи в 50% от детските градини и 45% от училищата у нас, показват данните на МОН.
С новите поправки в наредбата на практика се дава възможност и на останалите 25% от пътуващите учители да се възползват от това право. Общо до училище у нас пътуват около 16 хиляди учители, сочат данните на министерството.
Промените засягат и разпоредбите за наема на педагозите, който също се поема от държавата. В тях е уточнено, че разходите за наем по месторабота на учителите ще се възстановяват, когато работата е в населено място в общините, попадащи между 4-та и 8-а група съгласно наредбата за финансиране на институциите (досега нямаше подобни условия).
В тази група попадат по-отдалечените, слабо населени или планински райони, с по-слабо развита пътна инфраструктура. Добавят се и две други условия - учителят, живеещ под наем и работещ в друго населено място, има право на възстановяване на разходите си за наем, ако той "или член от семейството му нямат собствено жилище в същото населено място".
За пръв път се въвежда максимален размер на възстановяваните разходи за наем - те не могат да надвишават 200 лв. месечно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow Jones и Nasdaq затвориха на ръба на корекцията
Тръмп обмисля завземане на ключовия за иранския износ на петрол о. Харг
Решението на Пауъл за мястото му в борда на Фед може да определи лидерството на Уорш
Психолог: Стресът на работа е измерим, но технологиите не трябва да са психотерапевти
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
Опасно време днес: Вятър, облаци и сняг на места
Поверия и забрани за празника на 21 март
Постната баклава - част от пролетната трапеза за Благовещение
Сигнал от HelpBook: Неправомерно източиха средства от кредитната ми карта
Лео Меси трепери от голаджията на ЦСКА 1948
Камерунски национал тренира като луд за място в Левски
Доблестен мъжкар! Хакими отказа подарената купа на Африка!
Ще изплува ли лидерът Левски срещу Черно море?
Левски - Черно море
Брайтън - Ливърпул
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Таро карта за 21 март, събота
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната