Още една стъпка за по-леки ученически раници прави просветното министерство. Хартиените учебници за 1-7 клас вече ще са достъпни в електронен вариант на сайтовете на съответните издателства. Не става дума обаче за електронни учебници, при които има някакво допълнително съдържание като филми и различни образователни материали, а за файлове с идентично съдържание на хартиения учебник.
"Това ще позволи ползването им от крайни електронни устройства и е съществена крачка за разширяване на достъпа до електронно съдържание, както и за облекчаване на тежестта на раниците", обясни пред журналисти в МС министърът на образованието Красимир Вълчев.
Решението за отпускане на допълнителни пари за това беше взето днес на заседанието на правителството. Допълнителните средства ще са 3% върху съответните нормативи за учебниците за I клас, които се използват за една учебна година, и 8% върху нормативите за учебниците за II-VII клас с продължителност на ползване е три учебни години.
Това не изключва използването на книжните учебници, но е допълнителна възможност, която може да се ползва както вкъщи, така и в училище или при пътуване, каза още Вълчев.
Очаква се до месец да бъде осигурена техническа възможност за ползване на електронно четими варианти на учебниците и постепенно това да стане за всички учебници за 1-7 клас. Файловете няма да могат да се разпечатват или копират.
В момента в значителна част от класните стаи има възможност за т.нар. фронтално обучение – чрез проектори, мултимедийна електронна дъска.
"Вероятно по-нататък ще обмислим и възможността за предоставяне на поне един лиценз на класна стая за ползване вече на електронен учебник, не на електронно четим", каза министърът.

ЕС предупреди САЩ да не използват сигурността като претекст за анексиране на Гренландия
Dow нарасна с близо 600 пункта до нов връх след действията на САЩ във Венецуела
Финансист: Еврозоната няма да увеличи автоматично чуждите инвестиции у нас
Lucid отчита ръст на продажбите и продукцията през последното тримесечие на 2025 г.
Кашкари от Фед: Лихвите може би са доста близо до неутралното ниво в момента
Очаква се антиамериканските настроения да се засилят след инвазията във Венецуела
Днес е Йордановден - традициите и имениците на Богоявление
Облачен и ветровит вторник с температури до 16 градуса
Хороскоп за всички зодии за 6 януари: Добри новини за Телците и Девите
Силни магнитни бури връхлитат Земята на 9 и 10 януари
Рецепта за Йордановден: Бобена чорба с пушени гърди
Късмет за три зодии след 5 януари
Сасуоло – Ювентус
Лече – Рома
Ужас за Сити. Важен защитник счупи крак
Детелините върнаха Мартин О'Нийл след неуспешния експеримент
Спортът по телевизията днес, 6 януари
Мачовете по телевизията днес, 6 януари
Нумерологична прогноза за 6 януари
6 януари – Честит имен ден на Йордан и Йорданка!
Таро карта за 6 януари, вторник
3 важни поверия за Ивановден
6 задължителни ястия за Ивановден
3 класически рецепти за Ивановден
Идва застудяване след два дни
Само 33 процента от американците одобряват акцията на Тръмп във Венецуела
Съдът в САЩ остави Мадуро в затвора поне до 17 март
Близки на загинали при катастрофи излязоха на протест във Варна
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мадуро пред съда в Ню Йорк: Аз съм невинен и почтен човек
Биолози откриха нов начин за забавяне на стареенето на клетките
Избухнала свръхнова може да е създала условията за появата на живот на Земята
2025 година постави температурни рекорди в различни части на света
Климатичните модели надценяват способността на растенията да поглъщат СО2
Риск от остеопороза: Увеличава ли откритата в костите микропластмаса опасността
Бивш ръководител на марсианската програма на НАСА: 2026 г. е ключова за бъдещето на агенцията