Студенти на СУ "Св. Климент Охридски", които не бяха класирани на първия етап от настанителната кампания, получиха своя шанс, след като останалите ВУЗ-ове отпуснаха стаи в своите блокове.
Добрали се до заветното място в общежитие там ги чакат "екстри: мухъл, оголени стени, неизчистени бани, дървеници, изтърбушени матраци върху легла с пружини, разкъсан балатум.
Веднага след като приключи първият етап от настаняването в общежития в СУ, започнаха да се попълват местата, отпуснати от чуждите ВУЗ-ове.
Допълнителните стаи дойдоха основно от Университета по архитектура, строителство и геодезия, Техническия и Медицинския университет, пише "Монитор".
Докато условията в първите два ВУЗ-а бяха горе-долу приемливи, това не може да се каже за Медицинския, в който допреди това дори не живееше никой.
Проблемите на студенти, които не са получили шанса да бъдат настанени в общежития, карат Стиляна Кондакова, която е първи курс и следва PR в СУ, да се възмути.
Освен че обяснява за дублираните стаи, тя обърна внимание и на мизерните условията, цитирайки част от мненията на колегите си: "Затворите и бежанските лагери са по-прилежни. Гавра... после защо младите напускали България!",
"Докъде стигнахме - да сме 2018 година и да сравняваме общежития и казарма", възмущават се студенти.
"Не мога да кажа, че тези цитати са 100% верни, но твърдя, че в тях има истина. Има забрана за домашни любимци в общежитията, а тогава хлебарките и дървениците какво правят там? И те ли вече са студенти?", възмущава се Стиляна.
Късно в събота вечер излезе и второто класиране за общежития в СУ, за всички, които бяха изпуснали срока да подадат документи и не се бяха класирали на първото. Още 308 възпитаници на Алма матер се сдобиха с покрив над главата. Добрата новина за 2/3 от тях е, че ще бъдат в стаи в някои на блоковете на СУ, като дори се виждат такива и в някои от ремонтираните.
От днес (15 октомври) имат пет дни, в които да се настанят. За разлика от тях възпитаниците на УНСС, където също имаше недостиг на места, все още са в очакване на своето класиране, въпреки че подаването на документи за него приключи още на 2 октомври.
"След разговори със студенти от първи курс се установи, че освен ненастанени първокурсници, има късметлии, които участват в дублиране на стаята им. Колко ли е прекрасно да отвориш вратата на общежитието ти и да разбереш, че там са на принципа "кой превари - той завари". Комисията дава един отговор на всички въпроси: "Нямаме стаи, три блока са в ремонт", пише Стиляна.
Тя задава и резонни въпроси защо ремонтът не е бил започнат още през на лятото и дали комисията взима предвид броя на приетите студенти с местожителство извън София.
"Защо не стартирахте по-рано подаването на документи за участие в класиране за общежития? Благодарение на това Ви поведение и отношение Вие, Великият Софийски университет, разочаровате студентите и ги отказвате от образованието във вашите факултети", посочва Стиляна.
"Защо хората бягат в чужбина ли?! Защото 2 седмици преди началото на учебната година знаят къде ще живеят следващите няколко години и с кого! А нашите студенти, влезли с изпити и високи оценки, търсят при кого да спят, защото нямат възможността за хотел или квартира. След като от университета е споделена информация, че за всички първокурсници ще има общежитие, защо не се спазва? Защо хората биват залъгвани?", завършва разочарованата студентка.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Путин превръща АІ бъдещето на Русия в семеен бизнес
Китай слага електромобилите си "на диета", бумът на батериите увеличава обема им
Политическата безизходица подкопава борбата на Румъния със стагфлацията
Кадър на деня за 7 юни
Самотата в Китай захранва икономика за "приятели под наем" на стойност 6,35 милиарда евро
Световното може да се окаже голяма победа за футболната дипломация – дори и за Тръмп
Гювечета с телешко месо и патладжан по турска рецепта
Волейболистките ни паднаха от Турция в Лигата на нациите
6 зодии ще бъдат галеници на съдбата до 12 юни 2026: любов, късмет и признание ги очакват
Разкриха какво е спасило живота на Кристиан Ериксен снощи
Билал Бари води Мрезиг в Левски?
Мачовете по телевизията днес, 8 юни
Нов алжирец в Левски? Бурас с култов коментар
Сделка за милиони! Славия продава Балов на европейски шампион
Черно море охладил Левски за национал
Психолог за активното слушане: Ако не чуем другия, няма как да разберем неговите нужди
Бърза рецепта за Летен Тодоровден
Нумерологична прогноза за 8 юни
Дневен хороскоп за 8 юни, понеделник
Млечна баница с юфка и карамел
Седмичен хороскоп за 8 – 14 юни: Промени за Скорпиона
Времето във Варна на 8 юни 2026
Огнеборците са реагирали на 55 сигнала през последното денонощие
"Войната" по пътищата взе две жертви за последните 24 часа
Честваме паметта на доростолските мъченици Юлий и Марк
Прозападна победа на изборите в Армения
Съдът гледа мярката на обвиняемите за тежката катастрофа на Челопешко шосе
Антарктида се превръща в „морава“: Кой засади тревата
Blue Origin се надява да възобнови полетите на ракетата New Glenn до края на 2026 г.
Артемида II: НАСА анализира данните от историческата мисия около Луната
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма