От ВМРО алармират за редица нарушения и репресивно отношение от страна на ректора на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Според воеводите проф. д-р Христо Бонджолов погазва законите, правилата на академичната и студентската автономия, уволнява преподаватели и изключва студенти. Затова и те настояват за спешна среща с премиера Бойко Борисов по случая, както и с просветния министър Красимир Вълчев.
"Така държавата най-сетне ще се намеси и този ректор да бъде спрян в своите груби и противозаконни действия", отсече Александър Сиди.
Депутатите от ВМРО съобщиха, че значителна част от ръководството на университета е уволнено, студенти се изключват, а единствената цел била Бонджолов да спечели служебно изборите за ректор на 20 май.
Вчера е било осуетено и провеждането на избори за представители на студентите в Общото събрание, посочиха още воеводите.
"Бях отстранен от поста помощник ректор и трябваше да водя дела, за да бъда възстановен на тази длъжност. Бях отстранен, защото критикувах постъпката на ректора като член на Академическия съвет. Този човек наложи дух на страх и подчинение. Единственият инструмент за управление е репресия, уволнения и заплахи", настоя доц. Милен Михов.
Той посочи и че със сега действащия закон се дават изключителни правомощия на ректорите. Затова и от ВМРО ще настояват за промените, които ще гарантират контрола на държавата върху държавните училища.
"Законът, направен някога с добрата идея, че академичната общност е образована и може да се самоуправлява, е дала изключителни правомощия на ректора. Той е председател на Академическия съвет, той е работодател на всички преподаватели, той се разпорежда с финансите на университета и носи материална отговорност. Когато един човек няма качества или има лоши мисли, може да злоупотреби с такава власт", каза още Милен Михов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия и Украйна си размениха удари с дронове
Китай е подготвен за глобална енергийна криза
Джером Пауъл похвали постиженията на Пол Волкър за овладяване на инфлацията
Акция на седмицата: „Градус“ АД
Тим Кук похвали китайските партньори на Apple след критики от страна на Пекин
Шефът на VW: Преструктурирането на групата продължава
Майка с болно бебе са били в линейката при катастрофата с автобус
Призив за единство и мир: Протест срещу войната в сърцето на Мюнхен
Двама скиори загинаха при лавина в Италия
Малена Замфирова вече се изправя и е значително по-добре
Кои боксьори ще наследят Усик, Крауфорд и Канело?
Ето защо ЦСКА изостава толкова от Левски и Лудогорец
Тодор Янчев: В пети клас лекар ми каза, че повече няма да играя футбол
Левски с уменията на перфектния хищник
Киву призна за спад в Интер
Успешната серия на Синер продължи и в Маями
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Борисов: В момента политиката е игра на политически агитки, които мразят и обиждат противника
Сбогуваме се с Антон Фажев в понеделник
Малена Замфирова вече става и е много по-добре
Едва 0.2% от всички потребители са обжалвали сметките си за ток
Даниел Митов: ГЕРБ винаги участва в избори с цел да ги спечели
Днес е Световния ден на водата: Какви са проблемите у нас?
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната