Неносенето на маски в клас ще се наказва само в краен случай. Това стана ясно от думите на заместник-министъра на образованието Таня Михайлова пред БНТ.
Тя обясни, че все още се уточняват наредбата и подзаконовите актове, с които родителите могат да поискат децата да бъдат на дистанционно обучение за определен срок от време.
Междувременно, в навечерието на първия учебен ден, в училищата текат последни приготовления за спазване на изискванията на Здравното и Образователното министерство. Регионалните здравни инспекции ще правят проверки на случаен принцип или при подаден сигнал за нарушение.
"Маските по принцип като изискване и всичко, което е свързано със здравословните условия, е изискване и на Министерство на здравеопазването. Но що се отнася до класната стая, маските не са задължителни. Аз мисля, че дори и ние трудно бихме издържали 6 часа в една класна стая с маска", заяви Михайлова.
С промените в закона за предучилищното и училищното образование от една страна по принцип се дава възможност за обучение в електронна среда от разстояние в случаи на дни, които са обявени по обективни причини за неучебни, каза тя.
Също така се дава възможност за ученици до 30 дни по здравословни причини да участват и да се включат в такова обучение, но във връзка с пандемията я има възможността за повече от 30 дни ученици, които съответно родителите им заявят желание или те самите да се включат в такова обучение, но условията са няколко - на първо място по здравословни причини - на детето и към членове на семейството, с които живее. Това е безусловно, разрешава се от самия директор", каза зам.-министърът на образованието.
Дава се възможност и на тази група родители, съответно ученици, да заявят своето желание, но тук вече имаме разрешителен режим, който ще минава и през Регионалното управление на образованието, за да може да се прецени дали има тези условия, дали наистина се налага, дали ученикът има отношение и към образованието, защото ние трябва да сме максимално обективни, за да разрешаваме такава възможност.
Министърът на образованието каза, че в условията на пандемия възрастова граница не е поставена, защото "това е дневна форма на обучение, но просто разликата е, че в електронна среда, от разстояние, в този случай учениците няма да променят формата си на обучение, те ще се водят ученици на училището, на този клас".
Началниците на регионалните управления и самите директори са информирани, че всички родители, които заявяват своите намерения, трябва да бъдат съответно приети тези заявления, да се обработят, за да може и самото училище да знае, защото трябва едно технологично време.
"И днес могат да подават тези заявления, на този етап заявлението е в свободна форма, те просто само трябва да заявят своето намерение", каза Михайлова.
Личните лекари не са тези, които освобождават учениците, отбеляза тя.
Заместник-министърът на образованието не категоричен, че ученикът не се включва в учебния процес, ще трябва да се върне в дневната форма на обучение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street изоставя залозите за по-силно евро
Управляващите възложиха одит на бюджета, социалните плащания и пътните проекти
Банковото кредитиране у нас забави ръста си през май
България е трета в ЕС по проблеми с достъпа до питейна вода
Пътуванията на българи в чужбина отново нарастват през май
Ватиканът разкритикува ЕС за двоен стандарт в осъждането на войните
Демонстрация в София в Деня за безопасност по пътищата (СНИМКИ)
Повдигнаха обвинение за корупция на директора на ВиК - Несебър (ВИДЕО)
40-градусови горещини в България, избягвайте резките температурни разлики
Патриарх Даниил на Петровден: Вярата е твърда като камък
Плажуващи спасиха делфинче на брега край Варна
Властта иска от Сметната палата одити как са харчени държавните пари 6 години назад
Борис Бекер: Искаха да ме убият в затвора, там бях само един номер
Турци ще свирят на Левски и на старта в Европа
Испанска легенда ще налива пари в австралийски клуб
ЦСКА разкри детайли за последния спаринг
Героят за Канада обясни как заби победния гол
Мондиал 2026 продължава да чупи рекорди
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите награди от филма „Миньони & чудовища“
Седмична нумерологична прогноза за 29 юни – 5 юли
Танците са едно от най-добрите неща за мозъка – ето защо
3 грешки, които правим с бялата риза
Дом като от гръцки остров: Тайните на средиземноморския интериор
Монохромна визия за лято 2026 (+Снимки)
31-годишният мъж, пострадал при пожар на трактор в добричка нива, бере душа във ВМА-Варна
Невзоров успокоява: Работата на КУБ продължава (ВИДЕО)
Код "Горещо"! Как да се предпазим в жегите
Издирват 15-годишна тийнейджърка
Взривен е дрон край Албена
Китайската космическа станция прелетя над Луната: Илюзия или реалност? (снимки)
AI подкопава доверието: Невронните мрежи се научиха да заблуждават експертите
Китай ще изстреля за първи път ракетата „Чанджън-10B“ през юли
Европейско-китайската мисия Smile достигна работна орбита
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята