Как зеленото образование да се материализира в зелен бизнес, кои са световните екологични тенденции и какви качества трябва да имат студентите, обучавани в онлайн среда, бяха сред основните теми в първото издание за годината на утвърдената конференция „Образование и бизнес“, която Bulgaria ON AIR организира.
През 2021 година сред специалните гости, които коментираха последните иновации и внедряването на устойчиви и екосъобразни практики в образованието и бизнеса, зелено предприемачество и тенденциите в областта, бяха доказани имена от мениджмънта на технологични компании, учени, представители и утвърдени преподаватели от престижни висши училища у нас.
Първото издание започна с "Технократи", които използват детските изобретателност, любопитство и въображение и ги трансформират в знания и реални умения.
"Технократи" е нещо, което се роди преди 4 години с моя партньор. През това време работим и правим различни курсове в посока роботика, програмиране, технологии и, разбира се, зелена енергия и възобновяеми енергийни източници", заяви съоснователят Ивайло Бонев.
На живо в студиото, специалистът представи автомобил, който се задвижва с горивна клетка, а използва водород.
Гост в студиото на „Образование и бизнес“ беше още зам.-ректорът по европейски проекти и продължаващо обучение във ВУЗФ доц. д-р Радостин Вазов, който разказа повече за първия и единствен по рода си в България мозъчен тръст за устойчиви финанси и енергетика - Green Finance and Energy Center, сред учредителите на който е Investor Media Group и Висшето училище по застраховане и финанси, което е част от медийната група.
"Всъщност центърът има за цел да създаде водещи практики и да обедини работата на различните компании, работата и изследванията в университетите, да създаде стратегии за прилагането на тези практики, тъй като проблемите са много", заяви той.
По темата за развитието на предприемаческата култура във висшето образование, проф. д-р Евгени Станимиров, ректор от Варненския икономически университет, посочи:
„Трябва да бъдем изключителни отговорни към младите хора, защото и тематиката на днешната конференция е свързана с образование и бизнес, които са обагрени в зелено. Трябва да бъдем честни към тях, че ги подготвяме за един IT спектакъл, на който не знаем параметрите, но знаем посоката.“
По неговите думи, правилната посока е свързана с устойчивостта и опазването на околната среда, както и съчетаването им с рентабилност.
В първото издание на утвърдената конференция „Образование и бизнес“ за 2021 година, гостите коментираха и новия хибриден модел на обучение, който въведоха редица образователни заведения заради пандемията от COVID-19.
„И в магистърските, и в бакалавърските програми ние наблюдаваме все по-ясно изразено желание от страна на студентите и на преподавателите за разчупен формат на преподаване“, сподели академичният директор в AUBG Момчил Карпузанов.
Конференцията се провежда със специалната подкрепа на: Висше училище по телекомуникации и пощи, Ди Ейч Ел Експрес България, Kaufland България, Икономически университет Варна, Американски университет в България и А1. Партньор на събитието е и Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ).

S&P 500 отбеляза най-силния си ден от май насам с надеждата за край на войната в Иран
Финансист: При война след 15 април от ценови риск ще се премине към риск от недостиг на гориво
България влиза в надпреварата за AI суверенитет с BgGPT 3.0
Virgin Galactic подновява продажбата на билети за космически полети
Димитър Радев: Реалната конвергенция изисква фискална дисциплина и икономическа адаптация
Морски, градски и културен туризъм са най-предпочитани от българите
Три зодии влизат в период на голям напредък до края на април
Здравословен домашен хляб с бадемово брашно
Залезът на ръчните скорости: Защо автоматикът превзе пазара на нови коли?
Пезешкиан: Иран има воля да сложи край на войната
Пълнолунието на 1 април носи надежда за ново начало на три зодии
Късна емисия
От Ред Бул: Ще дадем по-бърза кола на Макс
ПАО прави мръсно на съотборник на Везенков
Шок и мъка! Италия пак няма да е на световното
Англичаните се изложиха на "Уембли" срещу Япония
Испания зацикли пред гола, Кабаков съдия
Турция излъга Косово на звезда на ЦСКА и ще играе на Мондиал 2026
Таро карта за 1 април, сряда
Дневен хороскоп за 1 април, сряда
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Легенди на Висшата лига идва в Бургас за "Мач на надеждата"
Иновация от последно поколение може да ви спаси в опасна ситуация с колата
Нищо ново: България е с най-ниски почасови разходи за труд в ЕС
Форум за актуални политики за активизация на младежка заетост се проведе във Варна
Печалбата на банките у нас расте
Отличиха най-талантливите млади изпълнители и инструменталисти в конкурса „Диньо Маринов“
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно