Имейли със заплахи станаха повод за затварянето на десетки училища в страната вчера и днес.
"В случая трудно можем да кажем, че има заплаха за националната сигурност, но дестабилизирането на обществото винаги води след себе си напрежение, още повече когато се отнася до беззащитните деца", заяви експертът по национална сигурност акад. Румен Ралчев в студиото на "България сутрин"
Той добави, че от почерка на подателя на имейла се вижда, че или някой много умело играе – незряла личност, или това са младежи, които се забавляват на база на добрите си познания за медиите.
Според него това е координирана акция, гостът предположи и няколко причини за нея. Първата е да се види как ще реагират органите на МВР. От друга страна, той предположи, че може да е отмъщение към училищните власти, а последното му предположение са изборите, които се провеждат именно в училища.
"В една такава ситуация е много важно да не се всява допълнителен хаос, допълнителен стрес. Изключително важна е структурата, която е за действие, за да не настъпва допълнително объркване", посочи криминалният психолог Светлана Димитрова пред Bulgaria ON AIR.
Тя уточни, че винаги такова съобщение съдържа провокация, има за цел разрушение чрез вербална агресия и да се внесе хаос, объркване и по-голямо напрежение, в резултат на които да се дестабилизира системата.
"Всяко дете реагира по различен начин, но децата имат много повече психологични механизми на защита по отношение на ситуации на кризи, защото те преработват през фантазията голяма част от фактите и обстоятелствата, които идват отвън навътре и имат естествен психологичен имунитет", обясни Димитрова.
"След по-задълбочен анализ и когато компетентните органи разследват напълно ситуацията може да се разбере истината. При такъв тип заплаха, изпратена чрез имейл, анонимността е доста висока, така че откриването на потенциалния изпращач би било доста по-трудно, въпреки че е използвана Gmail платформата", каза киберекспертът Деян Аврамов.
Той уточни, че използването на Gmail не е характерно за такъв вид заплахи, но това не означава, че чрез фалшива самоличност не може да бъде създаден анонимен профил там. "Това че имейлът е написан на недобър и некнижовен български, означава само, че са ползвани преводачи, а не че е написано от деца", смята Аврамов и предположи, че заплахата може да идва от друга държава.
"Посланието с Telegram групата е "Това е нашата визитка. Оттук нататък ние може би ще публикуваме повече информация в Telegram". Това е начин те да станат известни. Тази абревиатура и тази група до момента не са били познати да оперират, извършвайки кибератаки. Български граждани или тийнейджъри не трябва да се свързват с тази Telegram група, защото това може да е също част от техните желания. По никакъв начин да не се теглят изображения и видеа от групата, които също могат да бъдат заразени и да компрометират крайните устройства на потребителите", категоричен е Аврамов.
Той посочи, че училищата са "апетит" за такъв вид заплахи, тъй като събират доста непълнолетни граждани на едно място и много лесно се създава хаос.
"Липсата на парламент също е един от факторите, които действат подстрекаващо за онези, които виждат луфтове в обществото. Има общества, които ежедневно се тормозят по този начин. Кибератаките печелят стотици милиони от изнудвания и от прониквания в различни фирми. Това или е репетиция за по-голям тормоз, или е опит на някаква група, която да се изпробва", изтъкна акад. Ралчев.
"Изглежда да бъде заплаха както към България, така и към много други европейски държави с едното изключение, че основните действия са предприети в България. Както и в Telegram групата основният аспект е обърнат към българските градове София, Варна и Бургас, което навява на мисълта, че става въпрос за маскиране и за целенасочена кампания към България", отбеляза Аврамов.
Акад. Ралчев увери, че училищата, в които се провеждат избори, се поставят под охрана преди деня на вота и надеждността им е доста висока, но всеки един сигнал се проверява и ако се предполага, че сигналът е фалшив, това няма да доведе до осуетяване на изборния ден в конкретно училище.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Германия се отдръпва от боеприпасите с новия си проектобюджет в удар за Rheinmetall
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно
Гилиспи: Не съм сигурна дали държавите мислят за живот след изкопаемите горива
90 долара за барел петрол - цена с геополитическа рискова премия
Коутс: НАТО получи посланието на Тръмп, че ще трябва да се направи още
Саудитска Арабия, Йордания и Ирак съобщават за атаки с дронове
Директорът на СДВР: Камери са заснели поднасянето на автобуса на "Цариградско шосе"
В "Денят ON AIR" днес от 19:15 часа: Има ли рискове за националната сигурност заради "Безмер"
Веласкес преди реванша с "Университатя": Уверени сме, отиваме за победа
БСП за президентския вот: Йотова не ни предаде, няма да я предадем и ние
Берое подписа с още един
Звезда каза кое прави Левски №1
ЦСКА обяви важна новина
Ландо се вдъхнови и не изключва да се бори за титлата
В Мадрид продължават преговорите с Вини Жуниор тази седмица
Ас на Ман Сити реши бъдещето си
Таро карти за август 2026 за всяка зодия
Животът става по-лесен за 3 зодии до края на август 2026
Маникюр в доматено червено - хит за лято 2026 (+Снимки)
6 бързи начина да “детоксикирате” дома си
Любовен хороскоп за 27 юли - 2 август
Рене Карабаш бе водеща на представянето на книгата на Иван Комита "Ахимса"
Longevity – 7 стъпки за по-дълъг пълноценен живот
Креатинът може да подпомогне имунната система в борбата срещу рака
Заболявания, които се влошават през лятото
Средиземноморската диета – при кои заболявания е най-подходяща?
Какво са фонтанелите и защо не трябва да ни плашат?
Безплатни кардиологични прегледи в УМБАЛ „Св. Екатерина“
Какво време ни очаква във вторник?
Засякоха трима шофьори с алкохол и дрога зад волана по пътищата из Варненско
Спиапаха варненска с голямо количество дрога
Осуетиха опит за палеж на кола във Варна
Рекордьор: Хванаха шофьор с 5,35 промила алкохол във Велики Преслав
Правят ревю на автентични народни носии във Варна