Средният резултат от т. нар. миниматури по български език в седми клас тази година е 55,04 точки, съобщиха от МОН.
Министерството го отчита като подобрение, тъй като миналата година резултатът е бил 53,63 точки.
13 ученици са постигнали максимален бал от 100 точки, 15 ученици – 99,5 точки, 34 ученици имат 99 точки.
По български език и литература седмокласниците се справят най-успешно със задачите с избираем отговор. Повече от 3 000 ученици са получили максимални или много близко до максималния брой точки от работата си върху тези задачи. Анализът на резултатите сочи, че умеят да намират и извличат информация от текст. Над 75% от седмокласниците не се затрудняват при определянето на синоними и антоними.
При задачите със свободен отговор най-трудна се е оказала 25. задача. През тази година учениците трябваше да разтълкуват внушенията на стихове от одата „Опълченците на Шипка“ – близо 2/3 от седмокласниците са се затруднили да разтълкуват смисъла на посочените стихове.
През тази година седмокласниците работиха върху разказа „Ева, която расте и се смалява“ и по-голямата част от седмокласниците са се справили с преразказа, като средният брой точки там е 17,8 т от общо 35.
На изпита от националното външно оценяване по български език и литература 181 седмокласници са получили 0 точки. Това са 0,3 % от явилите се ученици.
Средният резултат, постигнат от седмокласниците на националното външно оценяване по математика е 35,29 точки. Той е съизмерим с резултата, постигнат през миналата година.
Максимален резултат от 100 точки имат 262 ученици, а 180 ученици имат 0 точки. Повече от половината ученици успешно се справят със задачите, свързани с пресмятане на числов рационален израз и с решаване на неравенство.
Около 37% от седмокласниците умеят да разграничават простите числа в дадена редица от числа, почти 2/3 от учениците се затрудняват да прилагат свойствата на пропорциите. Учениците имат трудности и при определянето и записването на координатите на симетрична на дадена точка в правоъгълна координатна система. Проблеми има и при разчитането, използването и интерпретирането на данни, представени с текст или диаграма, както и при съставянето на математически модел на реални житейски ситуации и преобразуването му с математически методи и алгоритми.
Двама ученици имат по 100 точки и на двата изпита от националното външно оценяване – български език и литература и математика.
По региони най-добре на изпита по БЕЛ се представят седмокласниците от София-град, Смолян и Варна, а най-ниски са резултатите в Сливен, Ямбол и Кърджали.
Регионите, в които учениците имат постижения от изпита по математика над средните за страната, са София-град, Варна и Бургас. С най-ниски резултати са седмокласниците от регионите Видин, Разград и Сливен.
Резултатите от тези два изпита се използват за кандидатстване в гимназия.
При десетокласниците средният резултат по български език и литература е 49,44 точки, което е с над 6 точки повече в сравнение с предходната година.
51,28% от десетокласниците са получили над 50 точки при работата си върху теста по български език и литература. С максимален брой от 100 точки е един ученик в 10. клас, а 74 ученици – с 0 т. Задачата за създаване на резюме е сред онези, които определено в най-голяма степен са предизвикали затруднения.
По математика десетокласниците са постигнали среден резултат 34,5 т. от максимален брой 100. Резултатът през тази година бележи лек ръст в сравнение с постигнатото през изминалите години. Като цяло учениците в 10. клас по-успешно се справят със задачите с избираем отговор, изискващи прилагането на заучени алгоритми, модели, процедури в познати типични ситуации. Те се затрудняват при решаването на задачи с разширен свободен отговор и при извличане на информация от източник – текст, чертеж, графика или диаграма.
По региони най-добре на изпита по БЕЛ в 10. клас са се справили десетокласниците от София-град, Смолян и Варна, а най-слаби са резултатите в Търговище, Разград и Шумен.
Регионите, в които учениците имат постижения по математика в 10. клас над средните за страната са София-град, Смолян, Кърджали и Варна. С най-ниски резултати са десетокласниците от регионите Враца, Видин и Перник.
Всеки ученик може да се запознае с оценената си изпитна работа на 29, 30 юни и 3 юли 2023 г. Информация за мястото и времето ще да бъде публикувана на сайта на съответното РУО.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещите европейски икономики се движат с различна скорост към климатичните цели
Wall Street стартира предпазливо след новите данни за инфлацията в САЩ*
Новото предизвикателство пред Уорш: да овладее „ястребите“ във Фед
„Адванс Терафонд“ започва да изплаща дивидента за 2025 г. от 25 юни
Държавните болници имат дългове в размер на 426 млн. евро към края на март
Близо 14% от младите в България нито учат, нито работят
Радев пред пред Фон дер Лайен: Имаме стабилно правителство и воля за реформи
Мащабна акция в Бургас: Разбиха наркодепо с дрога за над 200 000 евро
Окръжният съд в Благоевград за трагедията в "Струмско": Правосъдието се основава на доказателства
Спряха над 1000 онлайн поръчки с наркотици, маскирани като бонбони и вейпове
Сухопътните войски и ВВС с дни на отворените врати по повод 1 юни
Мондиал 1994: Незабравимото американско лято
Роберта Синополи
Ще ходи ли на Мондиал 2026? Селекционерът на Шотландия взе тежко решение
Сензационно! Синер отпадна след аванс от два сета на Ролан Гарос!
Стилияна Николова поведе на Евро 2026 във Варна
Шампионът Левски парафира с вратар
Топ 3 на най-горещите двойки от турски сериали
Пълнолуние в Стрелец на 31 май: Емоциите се повишават, старото си отива
Какво се прави на Черешова задушница
Какво обличат децата за първия учебен ден през 2026
5 грешки, които съсипват цъфтежа на розите
Любовен хороскоп за юни 2026
УМБАЛ "Света Марина"-Варна с отличителен знак за принос към Националната политика за равни възможности
Деца поръчвали наркотици онлайн, родителите взимали пратките, без да знаят
Спектакълът „Под игото“ завладява Летния театър във Варна на 3 юли
Южното Черноморие остана без вода в началото на сезона
Малката потребителска кошница през май струва 61,51 евро
Шофьор е в реанимация след като излетя от пътя край Варна
Откриха нов гигантски вирус, който не се вписва в дървото на живота
Учени с тревожна прогноза: Човечеството може да намалее наполовина до 2064 г.
Слънцето може да „счупи“ светофарите: Как магнитните бури застрашават влаковете
27 световни събития в един месец: Космосът е на дневен ред
Китайската Galactic Energy завърши стартовия комплекс за ракета Pallas-1: Готви се за полет
НАСА откри нов материал с потенциал за бъдещи лунни мисии