В официално становище до МОН от Националната мрежа за децата (НМД) възразяват срещу изместването на началото на сутрешните учебни занятия от 07.30 часа сутринта.
"Нямаме ясен отговор защо министерството прави това. Досега в наредбата фигурираше, че часовете да започват не по-рано от 08.00 часа, по изключение от 07.30. Сега това, което се промени, е, че те започват не по-рано от 07.30, което обаче прави седем и половина не изключение, не го прави и правило. Защо тогава министерството толкова дължи да промени тази наредба? Министерството казва, че това е възможност. Обяснението е, че това се дължи най-вероятно на все още големия брой училища на две смени. Но това е проблем на общинските политики и много отдавнашен ангажимент, все още неизпълнен – всички училища да преминат на едносменен режим", заяви Пламена Николова от НМД.
Единственото възможно решение е процесите по преминаване към едносменен режим в най-големите общини и училища да бъдат ускорени, смята тя.
В около 250 училища в страната са останали на двусменен режим, но това най-вероятно са най-големите училища – с над 1000 ученици. Това съответно означава, че голям процент от децата са засегнати, коментира Николова. Според нея "няма полезно решение от страна на родителите", защото заради двусменния режим децата нямат много свободно време.
"Сънят в училищна възраст е от фундаментално значение за учебния процес и това да се неглижира е, меко казано, глупаво", каза в интервю за БНР д-р Петър Чипев, специалист по медицина на съня.
"Това означава директно недоспиване и сънливост. Особено за хората в тийнейджърска възраст. Изглежда се недоглежда, че по-младите хора имат нужда от повече сън", категоричен е той.
Предвид социалния живот на тийнейджърите, е невъзможно те да лягат в 22.00 часа. При тях има и забавена фаза на заспиване, очерта физиологични особености на проблема д-р Чипев. По думите му, дори да сложим един тийнейджър да спи в 22.00 часа, той няма да заспи в близките час - час и половина.
Петър Чипев определи като "лоша идея на управляващите да изместят часовете в 7.30" и даде пример - в някои щати в САЩ обучението започва в 08.30, дори в 09.00 часа.
При децата недоспиването рядко може да доведе до нещо по-сериозно от сънливост и пропуснати занятия. Сънливостта осакатява до голяма степен тийнейджърите в социален план, но не влияе в такава степен, както при възрастните може да повлияе върху различни физиологични процеси, посочи още специалистът по медицина на съня.
Д-р Чипев отбеляза и това, че за да е едно дете на училище в 07.30, това автоматично означава и по-ранно ставане на родителите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Защо бебето ни се усмихва насън?
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с моркови
Как влияе изключително мощното пълнолуние на 1 април на зодията ни
Разкритата престъпна мрежа за трафик на оръжие: Има арести в Испания, България и Гърция
"Олимпиакос" и Везенков надиграха "Панатинайкос" в битката за върха
Радев: Споразумението с Украйна рискува националната сигурност на България
Мачовете по телевизията днес, 31 март
Германия тотално надигра Гана, но спечели трудно в края
ВИДЕО: Яник Синер – Иржи Лехечка
Стилияна Николова: Конкуренцията със сигурност не спи
Обявиха важна новина за Левски
България спечели първи трофей от половин век
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята