Държавните университети обявиха, че на 20 май ще има протест. След новината, че академичната общност спира работа, последваха спешни срещи с президента Румен Радев и със служебния премиер Димитър Главчев. Служебното правителство обеща да бъдат отпуснати 39 млн. лв.
"Протест ще има. В срещите вчера искахме да участваме, но не бяхме допуснати. Една група ректори си организираха по свой начин. Хем обявяват, че подкрепят протеста, хем взимат и го развиват по свой начин. Истинските организатори на протеста сме ние, синдикатите. Обявеният протест ще се състои. Това, което вчера се е случило, подвежда целия държавен екип и медиите", каза членът на синдикат "Висше образование" към КНСБ проф. Лиляна Вълчева за "България сутрин".
Вълчева подчерта, че сумата, която беше обявена вчера - 39 милиона е била в бюджета още от края на миналата година. Тя допълни, че е провела разговор с министъра и му е казала, че има желание синдикатите да участват в срещата, защото в тях са всички изчисления. ”Не бяхме съгласни със Съвета на ректорите да отидат хора, които просто да говорят, без да имат никакви анализи и изчисления. По този начин се обявиха неправилно и тези 39 млн. Те не са нови. Те са в бюджета от края миналата година", допълни Вълчева в ефира на Bulgaria ON AIR.
Проф. Вълчева е категорична, че протестът няма да бъде отменян и остава за 20 май. "Министърът на образованието го слушах. Той каза, че ги има тези 39 млн., но нито министерството е казало, че те са достатъчни, нито синдикатите. Ние казахме, че трябват 46 млн. за академичния свят и 49 млн. за неакадемичния свят. Януари месец редовният премиер и министърът на финансите обявиха тези пари. Ние казахме, че тези пари не са правилно разпределени. Направихме ново разпределение и го предоставихме на органите на държавата. Ние сме в протестна готовност от януари месец и ето, че дойде момент да избуи това недоволство, протестът на 20 май ще се проведе", коментира гостът.
Вълчева допълни, че всички, работещи в академичната сфера са отдадени на каузата и никога ректори или професори не са говорили за заплати. Дори се противопоставяли на синдикатите. “Нашият синдикат не говори само за средства за заплати. Той говори и за качествени показатели, и критерии, свързани с тях. Имаме в закона разписани много норми. Качеството за нас винаги е било водещо. Ние сме академични хора. Синдикатът е изграден от професионалисти, ние сме посветени на тази кауза", добави тя.

Amazon записа рекорди и подкрепи Nasdaq, Dow Jones отбеляза шести месец с ръст
Стратегията за разширяване на Exxon се отплаща с ръст на печалбата
Какви са очакванията от новия тандем в управлението на ЦСКА
Едва 5% от българите използват музикални стрийминг платформи
Кохер от ЕЦБ: Данните за икономиката на еврозоната се подобряват
AI агентите - крачка към пълна автоматизация
Времето в събота: Слънчево и с температури до 24°
Продължителните разходки удължават живота
Как са свързани бракът и дълголетието
Късна емисия
Украйна удари Орловската топлоцентрала в Русия
Във Ферари са решили бъдещето на Люис Хамилтън
Как един защитник се превърна в голмайстора на Тотнъм
Одобриха продажбата на ЛА Лейкърс в НБА
Само един мач ще се изиграе на Боксинг Дей от Висшата лига
Уелсци шокираха Франк Лампард и лидера в Чемпиъншип
Олимпиакос излъга Апоел в грозен мач в Атина
1 ноември – ден на народните будители
Нумерологична прогноза за 1 ноември
Таро карта за 1 ноември, събота
Днес е Архангелова задушница
Дневен хороскоп за 1 ноември, събота
Михаела Филева влиза в главна роля в мюзикъла „Тайната на музиката“
Китай превзема европейския авто пазар
Младежко изложение ще се проведе във Варна
Бъдещи служители на сигурността трупат опит в Апелативен съд – Варна
Малшанс: Метеорит удари Tesla Model Y в движение
Варненският театър с поредица коледни спектакли за деца
Зловещо: Откриха над 300 човешки останки край Лас Вегас (ВИДЕО)
2024 г. вероятно е била най-горещата в последните 125 хил. години
Пробив в създаването на диаманти с помощта на електрони
В Китай се готвят да изстрелят ракетата Long March 2F с пилотирана мисия Shenzhou 21
SpaceX разработва „опростен“ подход към лунната мисия Starship
Космически апарат засне мощен взрив на обратната страна на Слънцето
Мисията Artemis II остана без финансиране: Спряха заплатите на астронавтите на НАСА