Министърът на образованието Красимир Вълчев обяви, че специалностите “Медицински сестри” и “Акушерки” стават защитени професии, а обучението по тях ще бъде безплатно. С решение на правителството приемът в професионално направление “Медицина” се обвързва с договори за реализация в лечебни заведения, които са в списък, предложен от министъра на здравеопазването.
“Така ще имаме гаранция, че тези, които завършват “Медицина”, ще се реализират. Медицинското висше образование е едно от най-търсените, каза Вълчев и припомни, че България е на първо място по чуждестранни студенти по медицина на Балканския полуостров както и като процент в ЕС.
“Обвързваме за тази година 15% от приема в професионално направление “Икономика” и професионално направление “Администрация и управление” с изискването за положена матура по математика. За догодина този процент ще бъде 50%”, добави Вълчев.
“Даваме сигнал към тези, които искат да кандидатстват “Икономика”, да учат математика, защото на нас ни трябват икономисти с добри математически умения, заяви образователният министър.
Според него в направлението "Архитектура, строителство и геодезия" е отделен приемът по "Хидростроителство" - заради малкия брой желаещи да следват по специалност. А преди това е било решено бъдещите хидроинженери да се обучават безплатно, което се обсъжда и по отношение на транспортните инженери.
От думите на министъра стана ясно, че има достатъчно обучаващи се в направление “Педагогика”, както предучилищна, така и начална. Вълчев добави, че недостигът на кадри е преодолян и затова приемът се намалява. “Голям обаче е недостигът на инженери”, обобщи министърът.
“Въпреки че е преодолян недостигът на учители, има остра нужда от учители по математика, физика, химия и информационни технологии. Затова правителството е приело решение, с което именно учители по тези специалности, или комбинация от тях, ще се обучават безплатно”, добави Вълчев.
На конкурсите за работно място за учител по физическо кандидатстват средно 30 души, за учител по физика – нула, съобщи Вълчев.
Министърът на образованието добави, че още няколко специалности ще получат допълнително финансиране от държавата. Те също ще бъдат определени като защитени. “Такива са “Взривна техника и технологии” в Минно-геоложкия университет, както и “Технологии и качеството на храните”, “Технология и качество на козметиката”, както и специалностите за тютюневи изделия и за зърнени”, каза още Вълчев.
“Трябват ни повече хора, с които да обезпечим реалните индустрии, които формират най-голяма част от ръста в добавената стойност и БВП. На 100 души - инженери, които се пенсионират, заместването е едва с 45 млади хора, които влизат в масата на работната сила”, каза Вълчев, цитирайки изследване на МОН.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Коментар на Тръмп изстреля петрола над 90 долара за барел и потопи европейските борси
Румен Драганов: Войната няма да спре прилива на израелски туристи към България
Милена Кръстанова е новият изпълнителен директор на НАП
Залогът на Орбан върху батериите се превръща в главоболие преди изборите
Прогноза: Логистичните имоти в София ще привлекат засилен интерес от китайски инвеститори
Цветомир Петров за почистването на София: За тон отпадъци цената е 145 евро
Керемедчиев: България не може да бъде цел на Иран, покрити сме от щита на НАТО
Няма полза от КСНС, ракетите на Иран няма да достигнат България?
"Славия" попиля борещия се за спасение "Спартак" (Вн)
Смразяващо! Имало е опасност за живота на Малена Замфирова
Славия писа четворка на Спартак Варна
Ман Юнайтед оскъпява сезонните билети, за да се връща на върха
Левски съобщи важна новина за Сангаре
Отложиха сложната операция на Малена Замфирова заради тежките счупвания
Историческо! Зографски с първи подиум в кариерата си
Празнични рецепти за 8 март
Билети за представления през март, април и май в Театър „София“ с 50% отстъпка
3-дневен пролетен детокс, който топи килограми
9 лесни за поддържане прически за заети жени
„Вътрешно съвършенство“ от Джим Мърфи
8 начина сами да зарадвате себе си за 8 март
Във Варна бе изтеглен жребият за Европейското първенство по художествена гимнастика
Чартър на “България Еър” прибира туристите на два оператора от Дубай
Славия разгроми Спартак Варна с 4:0
Кандидатстудентска борса ще се проведе на 13 март във Варна
До края на април ще бъде изцяло подменено уличното осветление в кв. „Чайка“
Йотова назначи Николай Найденов за министър на регионалното развитие
Казахстан си постави амбициозна цел, за да върне тигрите в историческите им земи
Учени „опитомиха“ мълния в лабораторни условия
Пръстените на Сатурн може да са много по-стари, отколкото се смяташе
Могат ли космическите апарати да се ремонтират сами?
„Ядрена бомба“ от Космоса: Застрашава ли Луната астероид 2024 YR4
„Космическа медуза“ в небето: Впечатляващо изстрелване на Starlink от SpaceX