Няколко дни остават до старта на предизборната кампания за изборите на 9 юни. На интернет страницата на ЦИК вече са публикувани списъците с избирателните секции и адресите в страната. Защо те са различни за двата вота?
"За изборите за членове на ЕП освен 18 г., да не изтърпяват наказание "лишаване от свобода", да не са поставени под запрещение, има изискване и да отговарят на т.нар. уседналост - да са живели три месеца в страната, да имат регистриран постоянен адрес на територията на Република България и настоящ адрес на територията на Република България или на територията на друга държава членка на ЕС към дата 9 март 2024 г. Ако не са включени в избирателните списъци, ако смятат, че отговарят на изискванията, могат да отправят искане към кмета на общината да ги включи и да представят доказателства", заяви зам.-председателят на ЦИК Росица Матева в предаването "България сутрин".
Тя обясни, че когато български гражданин ще бъде извън страната на 9 юни, трябва да провери, ако е в държава извън ЕС - там ще може да гласува за членове на ЕП само в секции в дипломатически и консулски представителства. На останалите места няма да може да гласува за членове на Европейски парламент, там ще се гласува само за Народно събрание.
"Изискването на Изборния кодекс е, когато има избори 2 в 1 на гърба на бюлетините полиграфическата защита да бъде в различен цвят. ЦИК обсъди и реши и лицевата страна да бъде в различен цвят. За машинните бюлетини взехме решение едната да е по-дълга от другата", уточни Матева пред Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ ЦИК винаги прави всичко необходимо, за да се изпълнят задълженията в срок.
Матева подчерта, че при гласуване с хартиени бюлетини е много важно избирателят да запомни, че най-напред трябва да гласува в квадратчето с номера на партията, коалицията или съответно независимия кандидат.
"Гласувайки само в кръгчетата с преференцията, тази бюлетина носи недействителен глас. Това е причината за големия брой недействителни бюлетини при избора на общински съветници", каза още зам.-председателят на ЦИК.
Гледайте целия разговор във видеото
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Сръбският износ на оръжие за Израел скача със 140% през 2025 г.
САЩ и Израел атакуваха иранското съоръжение за обогатяване на уран в Натанз
ЕС иска от страните членки да започнат да запълват газовите хранилища отрано
Николай Рашков: Превозвачите са застрашени от фалит заради цените на горивата
Министър Игнатов: Не бива да позволяваме на изкуствения интелект да победи естествения
Йотова: Наш дълг е да завещаем на младите хора мир и възможност за развитие
Засилен контрол на пътя: Десетки шофьори са хванати с алкохол и наркотици за ден
ЦСКА 1948 продължава да мачка, подгони Лудогорец и Левски
Пак провал за Ливърпул. Дани Уелбек срази Червените с два гола
Племенникът на Лечков: В ЦСКА ме плюеха, а с Лудогорец бяхме №1
НА ЖИВО: Левски - Черно море
Напрежение на "Герена", Левски трябва да бие поне веднъж Лудогорец
Задава се скандал: Искат нов регламент в Шампионската лига
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Йотова: Наш дълг е да завещаем на младите мир и възможност да развиват талантите си
Никола Цолов откри нова писта в Самоков
Дечев: Има трайна тенденция на намаляване на миграционния натиск
Камион изгоря на "Капитан Андреево", пожарът засегна друг тир и сграда
Повече от 37 000 българи в чужбина са подали заявления за гласуване
Хванаха за ден 36-ма шофьори с алкохол или наркотици
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона