В специалното студио на “Изборите днес” писателят Здравка Евтимова сподели, че всичко е в наши ръце за по-добро бъдеще. Гостите представиха различна гледна точка за изборния ден.
“Неслучайно Ганьо е станал нарицателно име. Времето не е нито приятел, нито враг. В наши ръце е да направим времето приятел, талантът на България да процъфти, България да бъде сложена на литературната, научната, спортната карта на света", призова писателят.
Евтимова посочи, че както по времето на героя на Алеко Константинов, така и днес, за политиците е актуално каква стръв да заложат, за да привлекат избиратели.
Литературният историк и критик Алберт Бенбасат допълни за Bulgaria ON AIR, че съвременните българи малко четат Алеко Константинов.
"В България много се пише за Константинов, има всякакви изследвания, но имам чувството, че не се чете, а трябва, най-вече от младите хора. Имам чувството, че са дистанцирани и не разбират за какво говори авторът, може би езикът ги спъва, тъй като е по-архаичен. Има незаинтересованост у съвременните млади хора към това творчество. Темата как се печелят гласове, как се плашат избиратели, как се намесват властници - звучат съвременно, поуките ще ги извадим с днешна дата. Политиците играят на струната, че има хора, които не ценят вота си и гледат да го осребрят по някакъв начин", коментира той.
Криткът допълни, че очакванията на избирателите са големи спрямо народните представители. А не всичко зависи от отделния депутат в НС.
"Те си мислят, че може да стане само с едно добро желание. Депутатът се съобразява с парламентарната група, волята на лидера. Някои хора мислят, че народният представител е нещо много висшо и може да промени съдбините им, но не бива да се мисли по този начин, нещата са много трудни и бавни" допълни литературният критик.
Писателят Здравка Евтимова припомни, че за да стигнем до правото на свободен избор и право на гласуване, България е водила дълга и трудна борба. "Хората, които днес не гласуват, просто забравят тази борба, това означава отново да попадаш в яма - да кажеш "писнало ми е, не искам да им играя по свирката". Точно по тази свирка играеш", категорична е Евтимова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Чаят заплашва електропреносната мрежа на Великобритания на Световното по футбол
Цената за превоз на контейнери от Азия за Европа е скочила с 50% от началото на войната с Иран
САЩ и Иран все така не могат да постигнат мир в навечерието на 100 дни от началото на войната
Шефът на „Роснефт“: Затварянето на Ормуз е опит да се измени енергийният пазар в полза на САЩ
Технологичната Marvell и производителят на електроника Flex са новите членове на S&P 500
Като вълните в морето: Ще помогне ли еврото на „развълнуваната“ икономика на Исландия
Задържаха мъж, заплашил с нож кондукторка и ранил шофьор на автобус в Бургас
Буря с градушка и силен вятър връхлетя Монтана (+ВИДЕО)
Йотова: Най-отговорната ни мисия е да оставим мирен свят на децата си
Благословия от Вселената за 4 зодии на 7 юни
Пламна зеленчуковата борса в Бургас
Бивш на ЦСКА ще пази за новака в елита
ЦСКА е без аналог в България
Съдията ощетил брутално ЦСКА срещу Лудогорец вече няма да свири в Първа лига
Левски започва да плаши, уреди трети трансфер
Никола Цолов с точка от спринта в състезание без драми
ЦСКА пред голяма сделка, взима без пари национал на България
Маслени сладки за Летен Тодоровден
Седмична нумерологична прогноза за 8 – 14 юни
Комплименти, които манипулативните хора използват
Любовен хороскоп за 8 – 14 юни
Дневен хороскоп за 6 юни, събота
Нумерологична прогноза за 6 юни
„Бурята“ на Виктор Бодо открива международната програма на „Варненско лято“
Димитър Гърдев за взрива на дрон в Румъния: Опасността е реална
Коста Стоянов: Няма как кмета на Варна да не е знаел за случващото се в "Баба Алино"
Три торнада удариха едновременно Литва при брутална буря
Премахват незаконната ограда на селището в Баба Алино пред погледа на земеделския министър
Ваня Стефанова: Очаквам решителни действия ако се потвърди престъпна дейност в Баба Алино
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма
Метеорит доказва съществуването на изгубена планета с размерите на Луната?
Кучета-роботи ще охраняват Световното първенство по футбол в САЩ, Канада и Мексико
The Exploration Company с успешен тест на системата за приземяване на капсулата Nyx