Данните от екзитпол на социологическа агенция "Галъп интернешънъл" към 20:00 часа показват, че коалицията ГЕРБ-СДС печели предсрочните парламентарни избори, както и събира най-много гласове на изборите за Европейски парламент.
"Трудна коалиция. Ако не - предсрочни избори. Това са прогнозни данни, но при това стечение на обстоятелствата, ако се запазят тези резултати, много трудно може да се състави правителство. Избирателната активност беше изключително ниска. Това е нов рекорд. Българският избирател така е наредил политическите формации, че те трябва да седнат на масата за преговори. Това е част от политиката, това е начинът, по който политическите формации трябва да комуникират. Трябва да се загърбят противоречията и да се направи компромис, за да се сформира правителство", коментира социологът Светлин Тачев от "Галъп интернешънъл" в специалното ни студио "Изборите днес" на телевизия Bulgaria ON AIR.
По думите му формацията "Величие" е постигнала нелош резултат и на практика е много близо до бариерата. Той обясни, че при нея е имало "скрит вот" и затова не е забелязана толкова от социалистическите агенции."Очакваме и вота в чужбина. Там формации като "Величие", "Възраждане", ПП-ДБ и ДПС имат немалка подкрепа. Това може да определи втория и третия в НС. Всичко е в рамките на прогнозните резултати. Очакваме изненади, всичко е възможно", каза Тачев пред Bulgaria ON AIR.
Той подчерта, че ниската избирателна активност дава по-ниска представителност на гражданите, води до изкривявания и демократични сътресения. На въпрос на какво се дължи тя, Тачев отговори, че причината е умората.
"Когато сме в серия от предсрочни избори, от които няма излизане - няма стабилност, няма какво да ни предложат политическите формации. Има политическо изхабяване, когато предсрочните избори са през няколко месеца. Гражданите няма какво ново да видят, уморяват се и това води до отлив от гласуване - един от големите симптоми на кризата на демокрацията. Това трябва да е червената лампа", уточни социологът.

Термопомпите и електромобилите може да спестят на домакинствата над 2200 евро годишно
ПроКредит Банк с оферта без аналог: премахва основните такси за фирмена сметка в евро за нови клиенти
К. Проданов: Тегленето на нов дълг е обективна неизбежност
Путин отива в Китай с голямата кошница, но отношението на Си може да го изненада
Азиатските пазари не намериха единна посока, след като Тръмп отмени удар срещу Иран
Николай Стойков: След пет години AI ще взема финансови решения вместо нас
"Възраждане" иска "Добродетели и религия" да е задължителен предмет в училище
Легендарният Франко Неро е специален гост на XIII-то издание на фестивала "Златната липа"
Дара ще участва на гръцките музикални награди "MAD Video Music Awards"
Спасиха българин с хеликоптер след падане от планина в Румъния
Пеканов: Няма да има скок в цената на водата тази година
Моторист загина след катастрофа край Враца
Еуфория на "Герена": Левски е третият отбор с най-големи шансове да пробие в ШЛ
Мъри Стоилов с голям трансфер, взима бивш на Левски и Лудогорец
Симоне Индзаги хвърля оставка
Задава се скандал: Шампион отправи тежки критики към Усик
Куман се закани да мачка наред на Мондиал 2026
MAX Sport ще излъчва контролите на националните ни отбори по волейбол преди Лигата на нациите
Силни поверия за Спасовден
Завръщане на работа след майчинство – как да се справите
3 вкусни рецепти за Спасовден
DARA: Трябваше ми много време да простя
5 грешки, които излагат личната ти информация на риск
Ново издание на „Дъждът оставя следи“ от Александър Чобанов
Морето се превръща в бързовар: Варна остана без зими
Денков: Дори Борисов и Пеевски не са се опитвали да ограничат опозицията така, както ПБ
Петър Петров за ПБ: Диктатура без прецедент, управляващите ограничават опозицията
Основната депутатска заплата вече е 4236 евро
Община Варна сезира полицията и прокуратурата за умишлено разпиляване на боклук
Във Варна откриват изложба с картини от миди и морски дарове
Откриването на планети като Земята остава огромно предизвикателство за учените
Отложиха изстрелването на Starship V3: Кога ще гледаме тестовия полет?
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята