Скандал в пленарната зала избухна малко след 21:00 ч. снощи. От четвъртия път депутатите събраха кворум с нагласа да продължат с работата си, но от "Възраждане" и ИТН окупираха трибуната. В дневния си ред народните избраници бяха включили точката за промени в енергийния сектор, които засягат работата на "Мини Марица-изток".
"Изключително безотговорно е да се загърбят тези точки при положение, че знаеш, че няма как да влязат повече в програмата на парламента. Когато започне изборната кампания, парламентът няма как да се събере вече. Губеха време в представления", коментира юристът Явор Нотев в предаването "Денят ON AIR".
Ще се създаде ли успешно правителство?
Журналистът Петьо Блъсков споделя, че събитията показват тежка неподготвеност. Депутатите се занимават с глупости от две години, а в основата стоя парите.
Нотев се съгласи, че в основата са интересите, но не тези на българските граждани, а на политиците.
"Зад този скандал се вижда черната сянка на корупцията. Все по-дебела става", добави Блъсков пред Bulgaria ON AIR.
Нотев отбеляза, че според последното социологическо изследване в парламента ще влязат 7 партии, но смята, че е възможно да бъдат повече. Ниската избоителна активност показва, че прагът лесно може да бъде преминат.
“Тази силна фрагментация означава пълна невъзможност и безсилие да се създаде правителство и държавата да се изправи", посочи още той.
Липсва доверие в изборния резултат
Блъсков е на мнение, че ни очакват още едни избори.
"Песимистична е картината. Крайно време е депутатите и хората юристи да се заемат с изборното законодателство. В тези норми кой ли не бърка, какви ли каши не се създадоха. Първата стъпка е да се изхвърлят машините от изборния процес. Те са източник на корупция. Десетки милиони държавни наши пари се харчат за тези машини да ги обслужват. Ако се махнат субсидиите, поне 10 партии ще се махнат", категоричен е журналистът.
Нотев също коментира, че липсва доверие в изборния резултат и уточни, че машината, сама по себе си, не може да извърши нарушение, ако зад нея не стои човек, който да я манипулира, а това според него е възможно.
"Въпросът за партийната субсидия е изключително важен. Какъв е смисълът да бъде финансирана партия, която има 1%", попита юристът.
"Тази поредица от избори идва във фаза, в която мътилката започва да се избистря. На следващите избори ще се довърши разцеплението и се надявам, че най-накрая в България ще се дефинират десният сектор и левият сектор", прогнозира Блъсков.
Гледайте целия разговор във видеото.

ЕС предупреди САЩ да не използват сигурността като претекст за анексиране на Гренландия
Dow нарасна с близо 600 пункта до нов връх след действията на САЩ във Венецуела
Финансист: Еврозоната няма да увеличи автоматично чуждите инвестиции у нас
Lucid отчита ръст на продажбите и продукцията през последното тримесечие на 2025 г.
Кашкари от Фед: Лихвите може би са доста близо до неутралното ниво в момента
Очаква се антиамериканските настроения да се засилят след инвазията във Венецуела
Силни магнитни бури връхлитат Земята на 9 и 10 януари
Рецепта за Йордановден: Бобена чорба с пушени гърди
Късмет за три зодии след 5 януари
Домашна разядка от сирене и печени чушки
Следпразничен рестарт: Как да се върнем в ритъм без стрес
Спортът по телевизията днес, 6 януари
Мачовете по телевизията днес, 6 януари
Левски закъснява, а Лудогорец и ЦСКА не спят
Звезда напусна Реал Мадрид и благодари на Карло Анчелоти
Гърция се класира за четвъртфиналите на Юнайтед Къп
Вижте кошмарните статистики на Аморим в Ман Юнайтед
Таро карта за 6 януари, вторник
3 важни поверия за Ивановден
6 задължителни ястия за Ивановден
3 класически рецепти за Ивановден
Седмичен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
3 вкусни мезета за Йордановден
Идва застудяване след два дни
Само 33 процента от американците одобряват акцията на Тръмп във Венецуела
Съдът в САЩ остави Мадуро в затвора поне до 17 март
Близки на загинали при катастрофи излязоха на протест във Варна
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мадуро пред съда в Ню Йорк: Аз съм невинен и почтен човек
Биолози откриха нов начин за забавяне на стареенето на клетките
Избухнала свръхнова може да е създала условията за появата на живот на Земята
2025 година постави температурни рекорди в различни части на света
Климатичните модели надценяват способността на растенията да поглъщат СО2
Риск от остеопороза: Увеличава ли откритата в костите микропластмаса опасността
Бивш ръководител на марсианската програма на НАСА: 2026 г. е ключова за бъдещето на агенцията