Според изборния експерт Стоил Стоилов няма никакъв проблем с организирането на изборите. Проблемът е в избирателната система.
"Тази, която прилагаме, беше единствената, която се промуши през партиите през 2014 г. Тя не беше желана от експертите. Имаше препоръки за задължителна преференция, за механично - смесена избирателна система, за немската избирателна система, за множествена преференция. Единственото, което партиите допуснаха, е тази нещастна доброволна преференцийка.
Според изборният експерт партиите трябва да се съгласят да отворят по-широко кръга от хора, които взимат решения. “В момента партиите са монархии, в които много тесен кръг от хора взимат решения, редят листите и т.н. Една смесена система ще ги постави пред необходимостта да потърсят 120 мажоритарни кандидати, които ще се състезават в многомандатни избирателни райони”, каза пред БНР Стоил Стоилов.
Експертът коментира и поставянето на известни и харесвани личности за водачи на листи, които после отказват да влязат в парламента. "Това е една измама от гледна точка на партиите към избирателите. На второ или пето място може да е някой, който да е тотално нехаресван, но той да стане депутат".
Стоил Стоилов анализира и предложенията за налагане на система, подобна на гръцката, която да дава бонус на победителя в изборите. Експерт е против такава система. По думите му тя ще засили недъзите на този маркетингов подход във формирането на листите.
“По-полезно би било до се премахне двойното водачество, да се въведе задължителна преференция и определен контингент мажоритирно избрани депутати". Стоилов допълни, че е противник на машинното гласуване.
"Машините бяха въведени на базата на едно журналистическо говорене, че в България има някакви големи измами в секционните избирателни комисии, които машините могат да преодолеят. Бяха похарчени около 60 млн. лева, за да се купи "желязото" – самите машините. На всеки вот ние харчим около десет милиона, за да им слугуваме – да ги возим, да ги програмираме, препрограмираме, проверяваме, зареждаме батериите, държим ги някъде на склад и т.н. Резултатът на всички тези действия с машините е насаждане на недоверие в изборния процес.
Машината не позволява недействителна бюлетина или недействителен глас. Поради това ограничение рязко се увеличи броят на гласовете "Не подкрепям никого".
Стоилов коментира и смяната на членове в секционните избирателни комисии. "Не знам дали има някаква много дълбока игра, но се създава впечатление, че изборния процес е удушен от политическите партии”.
"Дали нашите избори са свободни от насилие, от външни въздействие и дали са истински – демократични, по тези големи критерии ние сме ОК", отбеляза също Стоил Стоилов.

Кадър на деня за 23 март
Dow Jones прибави над 600 пункта след коментара на Тръмп за преговорите с Иран
Звено на Alphabet ще стартира доставки с дронове в район на Сан Франциско
Превръща ли се конфликтът в Иран в поредната война на изтощение?
Ще се превърнат ли в печалби инвестициите в изкуствен интелект?
AI води до огромна трансформация на трудовия пазар, но промените още не са видими
Рецепта за пилешка супа с червена леща
Меркурий носи оптимизъм и сила на три зодии
Магнитни бури удрят Земята в края на март
Късна емисия
И титлата няма да гарантира мястото на Ръсел в Мерцедес
От Ман Юнайтед все още не преговарят с други мениджъри
Ас на Реал чака първо дете от новата + СНИМКИ
Мбоко елиминира Мира Андреева
ЦСКА е нестабилен отбор
Флориана Месина
Таро карта за 24 март, вторник
Театър "София" подарява -50% отстъпка за 27 март - Световния ден на театъра
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Кризата с Иран се оказа "мана небесна" за производителите на електромобили
Парад на планетите ни очаква през април
Кои са колите с най-нисък реален разход на гориво
Помните ли сградата опакована с кашони?
Фрегатата „Верни“ се включва в многонационалното военноморско учение „Морски щит 2026“
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове