Това, което имаме като резултат от изборите, не може да бъде прочетено и превърнато във формула за управление директно, заяви политологът и преподавател в Софийския университет проф. Светослав Малинов.
По думите му ситуацията не се подобрява, а програмата, която Борисов предлагат (да бъде министър-председател, бел., ред.), на практика е отхвърлена от всички.
“ПП-ДБ, както ИТН и БСП, са категорични, че Борисов като кандидат за премиер е лошо начало и няма да се реализира. ГЕРБ стои с една оферта, която никой няма да приеме”, каза пред БНР проф. Малинов и допълни: "Най-лошият вариант, който взривява всяка възможност за разговор, е партиен лидер да бъде предлаган или да се самопредлага за премиер".
Преподавателят посочи, че могат да се посочат много имена като варианти за надпартиен премиер. “Има деполизитизирани финансови институции, български банки, международни институции, където има български граждани на много високи позиции, академични институции, дипломатическа служба".
В този случай ГЕРБ нямат основание да твърдят, че се прави подмяна на вота на хората, категоричен е политологът.
"Демократично е всичко, което е свързано с правилата в държавата. ГЕРБ нямат мнозинство и трябва да направят отстъпки”, обясни проф. Малинов. Според него е много вероятно, ако ГЕРБ не отстъпят, да тръгнем към нови избори.
"Защото не може да се направи алтернативно мнозинство. Движим се към избори още преди да се е конституирало Народното събрание".
НС трябва да оглави този, който събере мнозинство, смята още проф. Малинов.
"Очевидно кандидатът на ГЕРБ не може. Сега ще се види дали Силви Кирилов ще събере необходимата подкрепа, или ще се тръгне към нова формула. Мнозинството, което ще застане зад председателя на НС, няма да е мнозинство за правителство".
Кризата има такива размери, че трябва да се появи партия, която да размести пластовете, обясни още той.
"Такава в момента не би могло да има, освен ако българският президент не се ангажира лично с лидерство на политическа партия", посочи политологът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Производството и доставките на горива у нас намаляват в началото на годината
Наемането на служители в частния сектор на САЩ се е увеличило повече от очакваното
Wall Street започва търговията с надежда, че войната в Иран е към края си*
Азия се обръща към електрическите автомобили заради кризата с горивата
Mercedes инвестира 4 млрд. долара в американски завод до 2030 г.
Продажбите на дребно в САЩ нарастват по-рязко от очакваното
Изпращаме Кирил Ампов на Лазаровден
Йотова: България е ключов играч за енергийната сигурност на Югоизточна Европа
Георг Георгиев: Служебният кабинет въвлече Украйна в заблуда за PR разходка
Тръмп: Иран иска примирие, но първо да отвори Ормузкия проток
Жителите на Атика получиха спешни сигнали заради бурята "Ерминио"
3-годишно дете увисна на парапет от 8-ия етаж в Ямбол
Гибона сред първите с послание към Боби Михайлов на „Герена“
Печално постижение! Челси с рекордни финансови загуби в историята на Висшата лига
Да се смеем ли, да плачем ли?! Ето накъде се придвижи България в ранглистата на ФИФА
Стадионът на ЦСКА е почти готов! + ВИДЕО
Арсенал най-накрая намери звезден нападател
Буфон разкри бъдещето си в Италия
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Цветни маникюри за Цветница
5 забележителни черти на родените през април
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Италиански козунак със стафиди
Лунна диета за април
От днес музеите във Варна са по-скъпи
Георг Георгиев: Служебният кабинет въведе Украйна в заблуда
3-годишно дете увисна на парапет от 8-ия етаж в Ямбол, родителите не били вкъщи ВИДЕО
Костадинов: България действително представлява легитимна военна цел за Иран
Путин възнамерява да продължи войната в Украйна още две години
Няма незаконна сеч в района на Трета буна във Варна
Предложиха нова мисия за изследване на Уран
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията