Милиарди долари бяха изтрити от фондовия пазар на Русия след обявяването на глобалните мита от президента Доналд Тръмп - сигнал, че страната ще бъде силно засегната от мерките, въпреки че не е включена в списъка на страните, срещу които са насочени, пише Newsweek.
Белият дом заяви, че Русия е била пропусната в списъка с митата, тъй като санкциите вече са намалили търговията между страните.
Въпреки че Русия избегна митата на Тръмп тази седмица, спадът на руските акции се прибавя към сътресенията в икономиката, които вече са причинени от санкциите, наложени заради пълномащабното нахлуване на Владимир Путин, което увеличава натиска върху способността на Москва да намери своята военна машина.
Капитализацията на компаниите на Московската борса (MOEX) спадна с 23,7 млрд. долара, от 55,04 трлн. рубли (651,8 млрд. долара) при затварянето в сряда до 53,02 трлн. рубли (627,9 млрд. долара) в края на петък.
Индексът MOEX Russia, който проследява 43 от най-големите руски публично търгувани компании, загуби 8,05% през седмицата - най-големият спад от септември 2022 г., когато обявената от Путин масова мобилизация разтърси пазарите.
Акциите на някои от най-големите руски фирми се понижиха, включително на Сбербанк (5,2%), Газпром (4,9%), стоманодобивния и въгледобивен гигант Мечел (7%) и производителя на газ Новатек (5,4%).
Към натиска върху Русия се прибавя и решението на ОПЕК да увеличи повече от три пъти планираното за май производство. Дейвид Голдман, ръководител на отдел „Търговия“ в Novion, заяви пред Newsweek, че ОПЕК желае да компенсира негативното въздействие, което ще окажат митата, като продава повече петрол, въпреки че това „по-скоро налива масло в огъня, отколкото да помогне за неговото потушаване“.
Независимата руска информационна агенция The Bell отбеляза, че ако цените на петрола спаднат още повече поради забавянето на световната икономика, причинено от тарифите на Тръмп, на Русия може да се наложи да вземе заем, за да покрие фискалния дефицит, което няма да е евтино по време на търговска война.
Спадът на приходите от енергоносители може да затрудни намаляването на лихвените проценти от страна на Руската централна банка, а последващите по-високи разходи за заеми ще задушат икономическия растеж, допълва изданието.
"Същевременно перспективата за глобална търговска война ще понижи цените на енергията и ще увеличи разходите за внос, което ще навреди на Русия, предвид зависимостта ѝ от износа на суровини, заяви Елена Кожухова, анализатор във Veles Capital в Москва, по данни на The Moscow Times.
Смущенията бяха усетени в световен мащаб, като около 2,5 трилиона долара бяха изтрити от Уолстрийт и цените на акциите в други финансови центрове.
В събота говорителят на китайското външно министерство Гуо Джиакун заяви, че „пазарът се е произнесъл“, отхвърляйки митата, и призова Вашингтон за консултации.
Пекин отвърна на удара с 34% реципрочно мито на САЩ, след като Тръмп въведе 34% мита върху китайски стоки в допълнение към съществуващата 20% такса.
Като отговаря на тарифите на Тръмп, президентът Си Дзинпин дава сигнал както на вътрешната, така и на чуждестранната аудитория: „Китай няма да бъде притиснат в ъгъла и няма да се огъне“, заяви пред Newsweek Крейг Сингълтън, старши директор на Китайската програма във Фондацията за защита на демокрациите.
Той допълни, че Китай ще разшири ответните си мерки, но няма да се спре на пълен разрив. Тези мерки могат да включват повече регулаторни проверки, особено в областта на антитръстовите правила и киберсигурността, насочени срещу големи американски фирми. Възможно е също така да се затегне допълнително контролът върху износа на стратегически минерали.
Евгений Коган, Висшето училище по икономика в Москва, каза по The Moscow Times:
„Пред очите ни се разгръща огромна криза“.
Крейг Сингълтън от Фондацията за защита на демокрациите (ФЗД) заяви:
"Си е готов да преглътне краткосрочни икономически удари, за да покаже, че Китай няма да се огъне под натиск... но това е хазарт: Тръмп може да възприеме това не като възпиране, а като доказателство, че митата хапят, и да натисне още по-силно."
Отсъствието на Русия от списъка с митата на Тръмп може да е ход на президента на САЩ, с който да спечели влияние върху Путин по отношение на мирните преговори за Украйна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петролните запаси на Венецуела няма да потекат бързо към САЩ
Преходът в евро на националната тол система е преминал без затруднения
Американските инвеститори в имоти забогатяват от AI бума, но не липсват и рискове
Тръмп: САЩ ще управляват временно Венецуела до безопасен преход на властта
Редкоземни елементи във въглищата носят нови възможности за Маришкия басейн
От Ferrari на върха до Tesla под натиск: големият автомобилен завой на 2025 г.
Ограбиха мъж в болница в Разградско
Зодиите, които без да знаят привличат негативна енергия
Заради силния вятър: Пътищата към Витоша са временно затворени
Водата е най-силната стихия и има магическа сила на 5, 6 и 7 януари
Мачовете по телевизията днес, 4 януари
Веласкес потвърди: Левски продава Цунами до часове
Левски реже българска звезда?
Веласкес каза какво става с трансферите на Левски
Чичото на Джошуа с шокиращо разкритие за фаталната катастрофа
Краят на една ера за Левски
Седмична таро прогноза за 5 – 11 януари 2026
Дневен хороскоп за 4 януари, неделя
КОЛЕДНА ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни книги
Задължителни ястия за Йордановден (6 януари)
Седмична нумерологична прогноза за 5 – 11 януари 2026
Рецепти за трапезата на Йордановден
Илън Мъск пусна безплатен интернет в цяла Венецуела
Гришо излиза срещу опитен съперник в Бризбейн
Затвориха временно пътищата до Витоша
Жителите на варненско село остават без вода днес
800 екипа ще следят за реда на пътя при голямото прибиране днес
"Войната" по пътищата взе нови три жертви за денонощие
Какво могат да ни разкажат физиците и астрономите за снега
Спря течът на въздух от руския сегмент на МКС
Дания получи зелена светлина от EКA за първата си лунна мисия
Вълчата Суперлуна на 3 януари 2026 г. ще бъде с 30% по-ярка
Очаква се магнитна буря на 2 срещу 3 януари
Възможно ли е животът на Земята да се е зародил на Червената планета?