Все повече ще се сблъскваме с хибридни заплахи, смята Цветлин Йовчев, специалист по национална сигурност, бивш шеф на ДАНС и вътрешен министър в кабинета "Орешарски" (2013 - 2014 г.).
Според него информацията около случаите на бомбени заплахи, получени в последните дни на имейлите на училища в различни градове в България, "води към това, че по скоро става дума за хибридни атаки".
"Кой седи зад тях и каква е конкретната им цел предстои да се изясни. Все още няма публична информация за това, има различни хипотези, които не са потвърдени. Тези атаки дойдоха в един момент, когато и обществото, и цялата държава са изключително чувствителни към сигурността. Това показа, че има определени слабости, към които трябва да се отнесем сериозно и трябва да преодолеем в един много кратък период от време", коментира той пред БНР.
"Процедури за действие при кризи, независимо от какъв характер, трябва да бъдат точно определени - унифицирани и съгласувани с всички сходни организации. Примерно - всички училища трябва да реагират по един и същи начин. Трябва да бъдат съгласувани тези процедури с МВР, някои и с МОН, ДАНС, Министерство на здравеопазването", уточни Йовчев и добави, че и в МВР трябва да има разработени унифицирани процедури, а не всяко полицейско управление да реагира по различен начин.
"Цветлин Йовчев подчерта, че в България все още няма изграден Национален център по киберсигурност, въпреки че е приет закон преди години.
"Една от основните системи, които действат, една от основните функции е киберразузнаването, което дава възможност на този Национален център предварително да събере информация. .. За да можем ефективно да действаме като система, това означава да бъдат променени някои закони. Към момента не може да бъде адресирана една такава заплаха към нито една конкретна организация, която да има изцяло отговорността и правомощията да предприеме всички необходими действия. И да координира съвместните действия на държавните органи", каза той.
Според него такъв Национален център по киберсигурност е възможно да се реализира за не много дълъг период от време.
По думите му е малко вероятно да се стигне до прекъсване на изборния процес на 2-ри април заради сигнали за бомби.
"Не очаквам тези сигнали да повлияят и на избирателната активност", каза Йовчев.
Политическата нестабилност е риск номер 1 във вътрешен план, подчерта още Цветлин Йовчев и добави, че във външнополитически план е войната в Украйна.
"Тя е основният генератор на рискове и на заплахи", смята той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петролът поскъпва на фона на изострянето на конфликта в Близкия изток*
Тръмп нарече новите ирански лидери "много разумни", Пакистан се готви да е домакин на преговори
Русия няма сили да атакува и да поддържа темпото на няколко фронта в Украйна
Как Централна и Източна Европа да задържи еднорозите си, които отлитат на запад?
Защо Русия засилва подкрепата си за Иран?
Китай задава нови стандарти за иновации в световната автомобилна индустрия
Бъди герой на Цветница: Дари кръв – спаси човешки живот
Майката на Иво Калушев с прощално писмо за шестимата загинали
Цените на петрола скочиха до $115 за барел
Отменени полети и хаос заради лошо време в Истанбул
Българска делегация начело с Гюров пристигна на визита в Украйна
The Guardian: България е сред страните с влошена демокрация в ЕС
Шокиращо! Тотнъм слага играч на отбора за заместник на уволнения Тудор
Лудогорец готви топ трансфер! Разградчани отмъкват без пари национал на България
След почти 14 години: Огромен „провал“ застигна Гришо
Неведение в ЦСКА
Веласкес: Веднага усетих, че съм желан в Левски и искаме да направим нещо голямо!
Ивков проговори за отстраняването си от Левски и отсече: Борбата ни е успешна
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
Нумерологична прогноза за 30 март
Диетичен хляб с бадемово брашно
Таро карта за 30 март, понеделник
Дневен хороскоп за 30 март, понеделник
Хороскоп за 31 март 2026
Гюров и част от МС отиде в Украйна (СНИМКИ)
Виц на деня - 30 март
Трима пострадаха във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Мачовете по ТВ днес (30 март)
Без ток във Варна на 30 март 2026
Инцидент: Астронавт на НАСА загуби говора си в космоса, лекарите са в недоумение
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години