Прокуратурата протестира определението на Софийски градски съд, с което арестуваният от "Вътрешна сигурност" на МВР шеф на "Миграция" към СДВР Йотко Андреев бе пуснат срещу 20 000 лв парична гаранция. Държавното обвинение настоява пред апелативния съд той и задържаните заедно с него да останат в ареста.
Само преди няколко дни се разбра за задържането на Андреев, Благой Благоев, Мхауеш Ел-хаж и Мохамад Ел-хаж и че те са обвинени от прокуратурата за участие в организирана престъпна група. Според обвинението тя се се занимавала с удължаване на продължителността на пребиваване на чужденци в страната ни. Благой Благоев е племенник на Йотко Андреев, а Мхауеш Ел-хаж и Мохамад Ел-хаж са баща и син.
Четиримата първоначално бяха задържани за срок от 72 часа. После СГС пусна Йотко Андреев с гаранция от 20 000 лв., а останалите трима души - с по 10 000 лв.
Веднага след делото в СГС прокурор Ивайло Петров обясни пред журналисти, че ще помисли дали да обжалва мярката. Очевидно по-късно е било решено да се поиска оставането на задържаните в ареста.
Двама от обвиняемите изтъкнаха сериозни здравословни проблеми които ще им попречат да живея в условията на ареста. Другите двама имат по две малки деца каза прокурорът.
"Обвинението е, че Йотко Андреев ръководи организирана престъпна група, в която членуват другите трима обвиняеми. Андреев, като началник отдел "Миграция“, в неговите правомощия е да разрешава до една година срок за пребиваване на чужденци. Създал е следната схема: чужденецът кандидатства, той му дава само шест месеца, след което чужденецът се изпраща в офиса на Мхауеш Елха, където му се обяснява, че трябва да подготви парична сума за удължаване, чужденецът я дава, след което Благоев носи паричните суми от офиса на Мхауеш Ел-хаж и Мохамад Ел-хаж на Андреев", обясни прокурор Петров. Бяха задържани точно по време на такова предаване на пари, добави прокурор Ивайло Петров, цитиран от БТА.
Считам, че определението на съда е справедливо и законосъобразно, каза след определението на СГС адвокатът на Йотко Андреев - Любомир Таков. Мярката е адекватна с оглед здравето на Йотко Андреев и също така ще изпълни целите на правосъдието, добави тогава адвокатът.
"Вътрешна сигурност" на МВР и Софийска градска прокуратура проведоха операцията по задържане в понеделник по обяд. Тогава бе обявено, че началникът на отдел „Миграция” в Столичната дирекция на вътрешните работи е осигурявал фиктивни адреси на временно пребиваващи в страната ни срещу определени суми. Той е дългогодишен служител в системата. Бил е на ръководни длъжности в дирекция „Миграция“, както и в „Гранична полиция“.
Разследването срещу него продължило няколко месеца. Той е осигурявал фиктивни адреси на временно пребиваващи в страната срещу определени суми и с посредници. Един такъв посредник е арестуван непосредствено заедно с него при акцията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Липсата на яснота около войната с Иран отново помрачи търговията на Wall Street
Кристофор Павлов: България може да си позволи да отлага проблема с високия бюджетен дефицит
Кадър на деня за 2 април
Румъния е похарчила 1 млрд. евро, за да защити валутата си през март
Европа прави обратен завой спрямо ядрената енергия
Свилен Колев: Покупателната ни способност се доближава до средното ниво в ЕС
Меркурий в тригон с Юпитер: Вселената изпраща вдъхновение на 4 зодии
Елдата: Безглутенова суперхрана с много ползи за здравето
Червено вино, бира или водка - какво наистина вреди на тялото
Късна емисия
Трансферна бомба: ЦСКА продава Лапоухов за 4 млн. долара
Спортът по телевизията днес, 3 април
Мачовете по телевизията днес, 3 април
Джон Хигинс пак обърна Марк Селби от 5-8 до 10-8
Новият бос на Тотнъм: Ще водя отбора и през следващия сезон
Феновете на ПАО си тръгнаха разочаровани от София
Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве
3 домашни десерта за Цветница
Таро карта за 3 април, петък
Дневен хороскоп за 3 април, петък
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
"Политико": България иска помощ от ЕС срещу намеса в изборите
Дечев към варненските полицаи: Бъдете безкомпромисни
Кремъл принуждава работодателите да изпращат по двама служители за фронта в Украйна
Турция ще командва група на НАТО за Черно море до 2028 г., после поемат България или Румъния
Искане за изтегляне на американска техника от България би било необосновано
Тръмп не може сам да изтегли САЩ от НАТО, но може да отслаби алианса
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия