Началникът на Второ Районно управление във Варна Чавдар Нанков е освободен от поста, а полицаите, арестували 36-годишния Явор Георгиев, са отстранени от длъжност до прикллючване на разследването по случая, предаде БГНЕС.
Както е известно, 36-годишният мъж почина след арест, след като е бил принудително настанен в психиатрия.
Днес в сградата на ОДМВР – Варна се проведе брифинг във връзка със смъртта на 36-годишния мъж. Старши комисар Андрей Ангелов и представители на ръководството дадоха подробности за действията на полицията и предприетите мерки.
По думите на Ангелов, при задържането на Георгиев на 7 юни, служителите са използвали физическа сила и помощни средства – по-конкретно белезници. След това мъжът е качен на собствен ход в линейката и откаран в болнично заведение.
На този етап, отбеляза комисарят, задълженията на полицейските служители приключват.
На 9 юни е разпоредена дисциплинарна проверка, която установява, че двамата полицаи, участвали в задържането, са имали зададени боди камери, но не са ги използвали. Това представлява сериозно нарушение на служебните задължения, тъй като носенето на боди камера е задължително и част от униформеното облекло, разположена на ревера. Камерата следва да се активира при започване на проверка.
Комисар Ангелов подчерта, че не е използван тейзър – такова средство не е имало в полицейския автомобил, което е потвърдено от проверката. Участващите служители са с над 4–5 години опит. На място е изпратен и втори полицейски екип, включващ инспектор и оперативен работник, които по устав не разполагат с боди камери.
По случая са иззети множество видеозаписи, предстои разпит на свидетели, а проверката ще бъде извършена от дирекция „Вътрешна сигурност“, без участие на МВР, за да се гарантира пълна безпристрастност.
Ако в хода на разследването се установи вина на служители, те ще бъдат подведени под отговорност, заяви категорично комисар Ангелов.
От изявлението стана ясно, че Явор Георгиев е бил известен на органите на реда с предишни криминални прояви. Въпреки това, институциите подчертаха, че текущата проверка цели да установи не миналото на починалия, а правомерността на действията на служителите на МВР.
Разследването продължава, като резултатите от съдебно-медицинските и химическите експертизи се очакват скоро.
Още новини от Варна четете тук
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тр. Трайков: Временна промяна на схемата за емисии ще помогне за по-ниски енергийни цени
Тръмп и Израел притискат Иран преди изтичането на крайния срок за споразумение
Украйна и Турция договориха засилване на сътрудничеството в областта на сигурността
Американските плутократи подкопават демокрацията
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Кръвта спасява живот: Какво трябва да знаем преди да дарим
БАБХ иззе близо половин тон храни и забранени препарати на "Калотина"
Нумерологична прогноза и таро карта за 5 април: Не започвайте нищо ново
Артета след провала: Аз нося отговорността
Мачовете по телевизията днес, 5 април
ЦСКА 1948 без трима "майстори" срещу Лудогорец?
Световният шампион в снукъра размаза Джон Хигинс
Бивш бразилски национал спря с футбола на 34 заради сърцето
Меси вкара с глава, но Интер се издъни + ВИДЕО
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Таро карта за 5 април, неделя
Кукленият театър във Варна ще зарадва децата днес с представлението "Пепеляшка"
Колко войници са загубили САЩ в Иран?
Цените на агнешкото месо продължават да скачат, цяло агне е 170 евро
Ето къде няма да има ток днес във Варна
За католиците днес е Великден
Георги Първанов не е оптимист, че ще има коалиционно управление след изборите
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал