Софийски градски съд ще проведе разпоредително заседание на делото срещу бившия лидер на ПП Кирил Петков и съпредседателя на "Да, България" Божидар Божанов на 10 декември, сряда.
Прокуратурата внесе обвинителния акт срещу двамата на 1 октомври. Делото е за опит за принуда на бившия министър на електронното управление от кабинета "Денков" Александър Йоловски.
Петков е обвинен в опит за принуда на Йоловски да извърши нещо против волята си. На 2 октомври 2023 г. в заведение в София той с агресивен тон казал на Йоловски, че трябва да съгласува задължително с Божидар Божанов действията си, когато предприема уволнения на хора, назначени от Божанов, както и всичко, което прави като министър, включително важните стратегически въпроси, провеждането на обществени поръчки и всякакви процедури по възлагане, твърди прокуратурата. Казал му, че всички важни решения трябва да взема след предварително одобрение на Божанов, както и да провежда ежеседмични срещи с него. Петков заплашил, че в противен случай ще има негативни последици за Йоловски в служебен и личен план, твърди прокуратурата.
„Сега“ припомня, че самият Йоловски получи охрана заради страховете си от Кирил Петков.
За Божанов пък прокуратурата твърди, че в периода от 20 май до 17 юни 2022 г. в София като министър на електронното управление и възложител на обществена поръчка, нарушил служебните си задължения по Закона за защита на класифицираната информация и по Вътрешните правила на министерството и предоставил на изпълнителния директор на ИА "Инфраструктура на електронното управление" флашка с файл с техническа спецификация, и указал тя да бъде използвана за провеждане на обществена поръчка за близо 18 млн. лв. Въпросната спецификация давала предимство на консорциум на търговски дружества при участие и класиране за изпълнител на обществената поръчка.
Специализираните състави за престъпление по служба ще се заемат с делото. Разпоредителното заседание е насрочено за 10 декември, сряда, в Съдебната палата
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Обявеното от Тръмп временно примирие с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 8 април
Русия увеличава разходите през март заради поскъпването на петрола
Ще ускори ли енергийния преход кризата с високите цени на петрола и газа?
Хакери на руското ГРУ са откраднали чувствителна информация чрез компрометирани рутери
Все повече представители на Фед са склонни да обмислят покачване на лихвите
Велики четвъртък е: Традиции и забрани
Времето в четвъртък: Дъжд, облаци и сняг на места
Хороскоп за 9 април: Любов, работа и възможности за всяка зодия
Безопасни тренировки по време на бременността
Душан Косич: Важното е, че не загубихме дербито
Балтанов: Ботев можеше да победи Локо Пловдив
Конте е човекът за Италия
Разклатеният Левски приема Арда без право на грешка
Световен шампион с Германия гушна трета щерка
Лига Европа: Порто и Болоня са фаворити в 1/4-финалите
Нумерологична прогноза за 9 април
Техника за шарени яйца за Великден с бита сметана
Велики четвъртък е!
Поверия за Велики четвъртък
Спектакълът на Театър „София“ с участието на Гринго – Богдан Григоров „Херкулес vs Авгий“ с две награди „Златен Кукерикон“
5 изпитани трика за боядисване на великденски яйца
Гърция с нови изисквания към шофьорите
Шуменец преби приятеля си по чашка
Как да избегнем преяждането по Великден?
Гърция въвежда наркотестове за шофьори
ЕС променя техническите прегледи на автомобили
Европейска държава разреши болничен за гледане на домашен любимец
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие- веси
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?