Случаят "Петрохан" е много интересен от криминална гледна точка, но няма да бъде лесен за разплитане, заяви пред Dnes.bg бившият директор на отдел „Убийства” в МВР Ботьо Ботев.
По думите му не става дума за самоубийство, а случаят трябва да бъде разкрит. Според него това, че е позволено на НПО да контролират периметъра около хижата с дронове и оръжия е грубо нарушение на правото. Ботьо Ботев задава въпроса, къде е била ролята на полицията, след като хората са предупреждавали за случващото се.
На 2 февруари бяха намерени трима мъртви мъже Дечо В. на 45 г., Ивайло И. на 49 г. и Пламен Ст. на 51 г. в бившата хижа „Петрохан“. Хижата бе подпалена най-вероятно за заличаване на следи. След откриването на труповете се породиха множество въпроси за престъплението, контрола върху обекта и дейността на неправителствената организация, подпомагала опазването на защитените природни зони, която го стопанисваше.
Все още се издирват двама или трима души, включително и собственикът на хижата Ивайло Калушев. Възникнаха и твърде много версии дали това е убийство, ритуално самоубийство, свързано ли е то с това, че има податки за затвореното общество с елементи на секта, свързано ли е и със съмненията за педофилски престъпления или пък има отношение към трафика на мигранти. Случаят е твърде заплетен, а информацията до този момент е изключително оскъдна.
В отговор на въпрос по-скоро накъде, според вас накланят везните, по-скоро убийство или ритуално самоубийство ли е този случай, Ботьо Ботев заяви:
"Това категорично може да се каже от тези, които работят на местопроизшествието, но случаят от криминална гледна точка е много интересен, но няма да бъде лесен. Много е рано да се правят изводи. Как го виждате вие трима души да се самоубият? Това е невъзможно, но тук има някои доста тъмни неща, до които ще се стигне, ще се разследват, ще се фиксират. И тогава ще се правят изводи как да се подходи. Считам, че този случай трябва да се разкрие".
Дали все пак не са критични първите 24 часа за разкриване на подобен род убийства, Ботев заяви:
"Това, което казвате за решаващите часове важи в случаите, когато имаш преки изводи от самото местопроизшествие, докато тук са малко по друг начин нещата. Има неща, върху които може да се мисли и да се правят съществени изводи от местопроизшествието, оглед, разпит на свидетели. Аз считам, че този случай трябва да се разкрие".
Евентуален профил на убиеца
"Много неща не се знаят. Малко на книга се пишат тези неща, на практика да правиш профил на нещо, което е неизвестно...."
Относно информацията, че с дронове и оръжия НПО-то е охранявало периметъра на хижата и околностите, както и това, че местните жители твърдят, че са подавали сигнали за нередности, но от полицията посочват, че такива данни няма, Ботев коментира:
"На този въпрос трябва да дадат отговор тези, които са допуснали тези груби нарушения по правилата на правото, как я превземат тази територия, как я контролират като тяхна, на какво основание. Това трябва да се отнесе към органите, които са направили тези безумия. Къде е ролята на полицията, спали ли са, след като хората са подавали сигнали. Дори и да не са получавали сигнали към МВР, значи МВР е спало. Явно е имало конкретни сигнали за тези груби нарушения".
"От МВР отричат да е имало сигнали срещу дейността на НПО-то. Еми отричат, но какво са правили, това реално съществува".
Очаква се днес резултатите от аутопсията да дадат повече яснота около начина, по който са били застреляни намерените трима мъже.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Иран отхвърли предложение за примирие, Тръмп заяви, че цялата страна може да бъде унищожена
М. Дойчев: Най-възможният сценарий е изостряне на конфронтацията в кризата на Иран
Бумът на ВЕИ направи цените на тока в Полша отрицателни в два последователни дни
Последиците от недостига на петрол ще се проявяват бавно, но сигурно
Как новият регламент на ЕС ще изсветли пазара на краткосрочни наеми?
Кабинетът осигурява 2,5 млн. евро за превоз на ученици заради високите цени на горивата
Държавата отпуска над 20 млн. евро за подкрепа на училищния и междуселищния транспорт
Късна емисия
Късна емисия
Прости кухненски трикове за отблъскване на негативната енергия
Зов за помощ: Търсят се кръводарители за млада майка след тежък инцидент край Лютидол
Ясно е кои рефери свирят напечените мачове от кръга в Първа лига
Компани разкри дали Хари Кейн ще играе срещу Реал Мадрид
Трансферна война! Левски, ЦСКА и Лудогорец в битка за звезда от България
Левски с важна новина
Веласкес предупреди Левски за опасност от пълен провал
Тежък удар за ЦСКА
Дневен хороскоп за 7 април, вторник
Златен пръстен с диамант: символика и стойност
На 6 април започват положителни промени с парите за 3 зодии
Козунак за всяка зодия
10 вкусни рецепти за козунак
Как да изглеждате скъпо облечени с малък бюджет
Продажбите на ел. автомобили в Европа растат по-бавно от очакваното
Китайски въздушни възглавници сеят смърт в САЩ
Започна почистването на дъждовните шахти във Варна
Купа по спортно ориентиране ще се проведе в околностите на Варна
Кои са най-лошите малки бензинови двигатели?
Кралски арест: Закопчаха член на управляващата фамилия в ОАЕ у нас
SpaceX отлага тестовия полет на ракетата Starship, предназначена за Марс
Нов вид торбеста жаба, открита в Перу, е застрашена от климатичните промени
Обсерваторията „Вера Рубин“ откри 11 000 нови астероида
Успешно коригираха траекторията на „Артемида“ II
Откриха древно селище на маите под водите на езеро в Гватемала
НАСА променя режима на работа на обсерваторията Swift, за да спаси орбитата ѝ