IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Разследват течовете на кабинета "Станишев"

Чиновници сключили необезпечени договори за 2,1 млрд. лв.

13 министерства изсипвали пари в различни проекти. Снимка: Булфото

13 министерства изсипвали пари в различни проекти. Снимка: Булфото

Прокуратурата е започнала разследване на сключените без финансово обезпечение договори от кабинета "Станишев" за над 2,1 млрд. лв., съобщиха от правителствения пресцентър.

Проверките са започнали след сигнал на премиера Бойко Борисов.

Образуваното досъдебно производство е срещу длъжностни лица в 13 министерства за сключени договори на обща стойност 2 158 455 515 лв., без сумата да е била обезпечена.

Разследването тече срещу служители в МВР, МРРБ, МО, министерствата на здравеопазването, на труда и социалната политика, на правосъдието, образованието, здравеопазването, на културата, околната среда и водите, на земеделието, на транспорта и на физическото възпитание и спорта.

Градският прокурор на София Николай Кокинов уточни, че ще бъдат проверени около 150 договора, сключени в периода от 2007 г. до 2009 г. включително.

"Анализът, който е пристигнал в прокуратурата, насочва, че договорите са сключени от министри или хората под тях", каза Кокинов и посочи, че по голяма част от договорите не е имало плащания.

Досъдебното производство е образувано преди пет дни по сигнал от инспектората на Министерския съвет, каза още градският прокурор.

Засега производството е срещу виновни длъжностни лица на високи постове, които са сключили договорите с цел да се облагодетелстват или да нанесат вреда на държавата.

Вторият текст, по който държавното обвинение води разследването, е за злоупотреба с пари от бюджета на същата стойност.

Екип от трима прокурори и трима следователи работят по случая.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Крими
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата