Очаква се всеки момент Софийският апелативен съд да се произнесе по мярката за неотклонение на бившия военен министър Николай Цонев, съдията от Софийския градски съд Петър Сантиров и бившия главен секретар на Министерството на финансите Тенчо Попов.
Тримата бяха арестувани на 1 април по обвинение, че са предложили 60 хиляди евро подкуп на следователя от НСлС Петьо Петров, за да „поправи“ разследване срещу Цонев, така че то да не стигне до съда.
Според прокуратурата парите са предложени от ексвоенния министър, с посредничеството на Петър Сантиров и Тенчо Попов.
Заседанието се гледа при закрити врата заради използвани СРС-та по време на разследването срещу тях.
Адвокатът на Николай Цонев – Васил Василев, обяви пред журналисти, че като доказателствен материал днес са били представени разпити на няколко души, които са работили или познават Цонев.
Според защитника показанията им не са съществени, тъй като никой от тях не говори за даването на подкупа.
Юристът допълни, че не са засечени разговори на бившия военен министър нито със съдията Петър Сантиров, нито със следователя Петьо Петров, нито с бившия главсек на МФ Тенчо Попов.
Василев обяви, че няма нито едно доказателство Николай Цонев да е давал парите за подкупа (Тенчо Попов бе арестуван в момента, в който предаваше 20 хил. евро на следователя).
ОТ СРС-тата, използвани от 16 март до 1 април, става ясно, че най-често е говорил следователят, а Сантиров и Попов са били в ролята на слушатели – следователят им обяснявал какви действия ще предприеме, говорел им за пари, съветвал ги Николай Цонев да не ходи на разпита. Двамата отговорили, че ще се опитат да предадат на Цонев.
От материалите по делото не се разбира и за какво точно се дават парите, смята адвокат Василев.
Защитникът каза още, че е подал жалби до ВСС и до главния прокурор заради ареста на Николай Цонев. Според него в случая става дума за неизпълнение на служебни задължения и превишаване на права.
Той коментира и видеозаписа на ареста “очевидно, че има монтаж като за песен на полицейски ансамбъл“, каза той.
В тази връзка Василев обяви, че в случая е много по-важно не да бъде наказан самият прокурор Роман Василев, а да се решат няколко основни принципа – да се дадат указания от ВВС и главния прокурор за участията в арести, за да стане ясно къде е границата между полицията и прокуратурата, защото по думите му първият буфер срещу полицейщината е прокуратурата.
„Това, което виждаме, говори не само, че не е буфер, а позволява полицейски произвол“, каза той.
Адвокат Василев призова още за спиране на записите на арести, “защото независимо от твърдението на Цветан Цветанов, че няма да им дават лицата, това няма да спаси България от осъждане в Страсбург“.
Междувременно ВСС отстрани временно от длъжност съдия Петър Сантиров. Съветът излъчи и 8-членен състав, който ще реши какво ще бъде наказанието на зам. градския прокурор Роман Василев.

Възстановяването на технологичия сектор изстреля Dow Jones над 50 000 пункта за първи път
Българските компании засилват интереса си към AI интеграция
Украйна търси начин да намали ударите на руските далекобони дронове
Спадът в оценките на китайските електромобилни марки подчертава опасенията на трейдърите
Българският екип на Festo разработи и произведе индустриален компютър
Санкциите сложиха точка на плановете на "Лукойл" да стане търговец на зърно
Полезните свойства на матчата: Здрав ум и здраво тяло при ежедневен прием
Защо зодията ни преминава през духовна промяна
Моделите автомобили, които няма да преживеят 2026 г.
Рецепта за зеленчуци на пара по средиземноморски
Сигнал от зрител: Поръчах си невероятни маратонки, а получих...
Късна емисия
История. Само китайци останаха в топ 4 на ранкинг-турнир по снукър
Олимпиакос се върна към победите в Евролигата с разгром, Везенков пак блести
Страхотен Илия Груев с 2 асистенции, Лийдс срази Форест
Весела Лечева с голяма закана за медали от Олимпийските игри
Александра Фейгин и Владимир Илиев развяха българския флаг на Олимпийските игри
От „Сан Сиро“ до снежните върхове: Започна олимпийската магия в Италия
Британското дуо TENDER идват в София на 17 октомври
Дневен хороскоп за 7 февруари, събота
Кога се пада Дебел четвъртък (Великденски заговезни)
Кекс за голяма Месопустна задушница на 14 февруари
3 зодии с повече късмет в седмицата от 9 до 15 февруари
Надеждата за олимпийско злато Александра Фейгин излиза на леда в спектакъла „Кораб в сърцето“
Светът е Олимпиада!
81% от българските левове вече са изтеглени от употреба
Варненската полиция отново предупреждава за телефонни измамници
Спартак удължи договора на основен футболист
ЕС предлага нов пакет санкции срещу Русия
Организират игра на тема "История" за варненски ученици по повод 3 март
Нов европейски сателит предоставя данни, които променят прогнозите за времето
Tesla призна: Роботите Optimus все още не вършат полезна работа
SpaceX получи зелена светлина за изстрелвания на Starship от Флорида
Кометата 3I/ATLAS рязко увеличи яркостта си и разкри органични молекули
Астрономи следят рядка комета, която ще „докосне“ Слънцето през 2026 г.
Китай отчете първите 3 месеца работа на мисията „Шънджоу-21“