Меко казано скандално е случилото се с референдума за еврото, на мнение е юристът Румяна Ченалова. По думите ѝ председателят на НС, в случая Наталия Киселова, няма как еднолично да отклонява или връща предложенията на държавния глава.
“Функциите на председателя са да прави графици, да насрочва заседания на НС. Тя иззе функциите на Народното събрание, такъв случай досега не е имало. Толкова скандални действия на председател на НС не са извършвани досега”, добави пред БНТ заяви юристът.
“Безспорно ясно е, а и Радев го е казвал преди два месеца, че такъв референдум е противоконституционен. Това не е консултирано и с правния му съветник. Видяхме в липсата на мотиви към това предложение, че юридическа обосновка липсваше. Имаше преразказ на речта, която Радев ни дръпна по националната телевизия. Ако той искаше да бъде честен, трябваше да предложи референдум за това дали искаме да излезем от ЕС, за да не спазим ангажимента си по договора за присъединяване”, подчерта от своя страна Петър Славов, доктор по конституционно право.
Той добави, че заявката на Радев е да сезира КС - да поиска тълкуване, но то не влияе на процедурите, които са в ход. “Беше дискусионно това, което Киселова направи, но Конституцията не предвижда да се правят противоконституционни референдуми”, напомни Славов.
Според Ченалова обаче президентът не си противоречи. Въпросът за приемането на еврото е безусловно уреден, добави тя, но въпросът, който е формулиран от президента, касае въвеждането на еврото, не приемането – това касае два различни процеса. С едното решение се прекратява дерогацията, с второто се фиксира курса и се определя дата за въвеждане”, обясни юристът.
Според нея разликата между този референдум и онзи на “Възраждане” е в думите “приемане” и “въвеждане”.
“Най-интересно е обаче, че хора, които имаха отношение към фалита през 1997 г., сега са най-големите защитници за това колко е стабилен левът и как трябва да го пазим”, каза още Петър Славов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.