“Най-накрая изпълнихме мечтата си да бъдем равни институционално на другите европейски народи”, заяви съпредседателят н ПП Асен Василев.
Очаквано в огласения днес конвергентен доклад от Еврокомисията за България се казва, че страната ни е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г., тъй като вече изпълнява всички критерии, в това число и за инфлацията.
"Банките са готови, застрахователни компании, индустрии, даже част от общините вече си приеха наредбите за таксите. От първи юли ще има и двойни цени по магазините, както и за всички услуги, за да не се позволи спекула в деня на въвеждане на еврото – първи януари 2026 година. Това ще продължи и поне шест месеца след въвеждането”, заяви пред БНР бившият финансов министър.
Василев добави, че хората имат право да протестират срещу въвеждането на еврото, но “няма как едно малцинство да спре движението на държавата напред”. Бившият министър не е съгласен с твърдението, че политиците не са направили достатъчно ясна разяснителна кампания, чрез която да се преодолеят страховете на хората, свързани с въвеждането на общата европейска валута.
"Политиците направиха много, за да се преодолеят страховете. От 4 години се обсъжда влизането в еврозоната. Това ставаше с всеки един закон, сега ще се пуснат двойните цени. За да бъде подготвена индустрията беше свършена много работа”, категоричен е съпредседателят на ПП.
“Правителството приема механизъм за взаимодействие с бизнеса, производителите и синдикатите за предотвратяване на спекула преди и след въвеждането на единната европейска валута. От вчера Националната агенция за приходите, КЗК и КЗП осъществяват предварителен контрол на всички чувствителни стоки от потребителската кошница”, каза още депутатът.
Василев посочи, че при смяна на валутата може да се наблюдават отклонения при услугите.
Народният представител коментира намерението на "Продължаваме промяната" да внесат вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков, след като Европейският съвет определи дата за влизането на България в еврозоната. "Или си опозиция, или не си опозиция. Смятаме, че това правителство е вредно за България. Външнополитическият успех е работа на няколко правителства.
На 9 юли ще обявим и вота, и мотивите. Ще очакваме подкрепа от всички, които смятат, че правителството не се справя добре”, каза Василев.
“Минахме през няколко служебни кабинета и нямаше дестабилизация на институциите”, допълни бившият министър.
Василев изрази и мнението си за случващото се около "Лукойл". “Комисията за защита на потребителите се самосезира за цените на горивата, определяни от "Лукойл Нефтохим Бургас" и започва спешна проверка, съобщиха от ведомството. Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски пък сезира Комисията за защита на конкуренцията за потенциален картел на "Лукойл" с горива и ощетяване на потребителите.
"Нека проверят и ако има нередности, да ги глобят".
Асен Василев направи коментар и по повод разследването на АКФ за Христо Ковачки. "През 2022 година Кирил Петков и министърът на околната среда тогава отидоха в "Брикел". Това, което се установи, е, че измервателната станция не е на правилното място и самите норми на замърсяване бяха 30 пъти над позволеното. Беше съставен акт, но след това, доколкото знам, падна в Административния съд. Контролът трябва да се извършва много стриктно. Основният фокус трябва да е в правозащитните органи".
Василев анализира и предложението за провеждането на вътрешни избори за президент в коалицията ПП-ДБ.
"Аз съм малко скептичен. Въпросът за това кой ще гласува е много важен. Ако се пуснат да гласуват само партийните ядра, които си плащат членски внос, няма как да се избере кандидат, който да е приемлив за цялото българско общество. Трябва много внимателно да се обмисли".
Стабилността на коалицията той коментира така: "Гледаме в една и съща посока - европейското развитие на България".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
КНСБ: 2785 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство
Цените на жилищата са твърде високи за повечето гърци
И. Николов: Дигиталното евро ще се бори с фрагментираната разплащателна инфраструктура в Европа
Автомобилните продукти подкрепят печалбата на BASF
Криптоминьорите са прибрали рекордните 12,8 млрд. долара приходи за деветмесечието
Продажбите на Adidas в Северна Америка спадат под въздействието на Yeezy и митата
Мани Пакиао срещу Флойд Мейуедър в "Реванша на века"
ГДБОП разби ОПГ от митничари, задигнали пари, злато и цигари
Рая Назарян като шеф на НС: Дължимата грижа е отвъд личните и политически предпочитания
Мистериозна смърт: Туристка от круизен кораб загина на екзотичен остров
Саката ще го играе треньор в Бургас
Заради огромен дълг: Продават митичния стадион "Маракана"
Веласкес избра групата на Левски за Хебър, вижте промените
НА ЖИВО: Севлиево – ЦСКА (СЪСТАВ)
Дон Хулио освежава Левски отзад и в средата
Чистка: Лудогорец спешно търси и нов вратар
6 неща, които ще ви помогнат да живеете по-добре
Хапвайте райски ябълки за щитовидната жлеза и при високо кръвно
3 рецепти за лесен протеинов обяд
6 напитки за баланс на кръвната захар
Театър „София“ пуска билети с 50% намаление за Деня на будителите
Нумерологична прогноза за 29 октомври
41-годишен мъж от Варна, обвиняем за разпространение на дрога, остава в ареста
Три партии поискаха оставката на шефа на РИСОВ-Бургас
Арестуваха NBA звезда с марихуана на летището
Рая Назарян получи подкрепата на 129 депутати за председател на Народното събрание
Арестуваха бивш ТВ водещ: мастурбирал пред осмокласничка
Повдигнаха две обвинения на мъжа, съсякъл с брадва полицай край Варна
Спътници на SpaceX излъчват мистериозен сигнал
Микроби от облаците ще помагат в търсенето на живот на други планети
Повечето пластмаса, попаднала в океана, не плава на повърхността: Къде изчезва?
Загадъчно: Свързват появата на ярки точки в небето с периодите на ядрени опити
За първи път заснеха изхвърляне на плазма от звезда – аналог на Слънцето
Изумително откритие: Живот под ледената шапка на Арктика