През 2013 година Столична община планира да започне рехабилитация на някои от по-големите булеварди, ще насочи усилията си към модернизацията на градския транспорт, ще продължи проектите за кръстовищата на две нива, изграждането на съоръженията на "Симеоновско шосе" и "Стоян Михайловски", както и на кръстовището на бул. "България". Това каза в интервю за БТА Любомир Христов, заместник-кмет по транспорта в Столичната община.
Общината планира да започне рехабилитация на някои от по-големите булеварди в столицата - "Цариградско шосе" и "Европа", а вероятно и "Дондуков" в рамките на транспортната си програма за 2013 година, каза Любомир Христов.
Възнамеряваме да насочим усилията си към модернизацията на градския транспорт, проектите са за трите основни вида обществен транспорт - метро, електро- и автобусен транспорт, отбеляза заместник-кметът.
Предвижда се да бъдат закупени десет влака за нуждите на метрото, които ще обслужват разширението на първата линия за метрото до Летище София и до Бизнес парка в квартал "Младост", уточни Любомир Христов.
Строителството на метрото до летището ще върви паралелно с реализацията на проекта за доставка на влакове. По него се предвижда и доставка на двайсет нови трамвайни мотриси, които консумират много по-малко електроенергия в сравнение със старите мотриси, каза заместник-кметът. Това по думите му ще позволи спестяването на разходи за електрическа енергия, измерено както в пари, така и във вредни емисии.
Любомир Христов добави, че това е и сериозната аргументация за закупуването на тези превозни средства по ОП "Околна среда". Освен това те отговарят на всички съвременни изисквания за комфорта на пътниците като достъпна среда, нисък под, климатизиран салон, системи за оповестяване на спирките, уточни заместник-кметът.
Проектите предвиждат закупуването на поне 120 нови модерни и комфортни автобуси с газови двигатели с цел максимален екологичен ефект. В момента Столичната община подготвя тръжните процедури, прави анализ на разходите и ползите, както и анализ на въздействието върху околната среда. Вероятно този месец управляващият орган на оперативната програма ще отправи официална покана към общината, коментира Любомир Христов.
Втората линия на метрото, която свързва квартал "Надежда" с "Лозенец", според заместник-кмета е безспорно най-голям успех и най-важен инфраструктурен проект в сферата на обществения транспорт на столицата през изминалата година. Около 200 хиляди пътници дневно ползваха едната линия на метрото, а откакто е пусната в експлоатация втората линия, вече повече от три месеца, на ден в него се возят повече от 300 хиляди души, отбеляза Любомир Христов.
Освен метрото успешно реализирахме и някои от големите проектите, които Столичната община беше планирала в предишните няколко години. Става въпрос за кръстовището на две нива в квартал "Младост" при булевардите "Андрей Ляпчев" и "Андрей Сахаров", както и това при Телевизионната кула заедно с разширението на бул."Драган Цанков" до бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", където беше извършена пълна реконструкция, бяха подменени пътните настилки и канализацията, поставено беше ново осветление, каза заместник-кметът на София.
Кръстовището на две нива на бул. "Иван Гешов" и ул. "Георги Софийски" вече е отворено, а през пролетта на 2013 година ще бъде изцяло завършено, след като бъдат поставени шумопоглъщащи панели, поясни Любомир Христов. Не на последно място Европейската комисия одобри финансирането на Проект за интегриран столичен градски транспорт, по който ще бъдат доставени нови тролеи за електротранспорта на столицата, ще бъде извършена рехабилитация на трамвайното трасе по бул. "България", ще се въведе интелигентна система за управление на трафика, открои заместник-кметът.

Основните щатски индекси се извисиха до рекорден връх за втори пореден ден
Дизелът поскъпва заради двойния удар на санкциите и спирането на работата на рафинерии
Китай изважда електромобилите от новия си петгодишен план за развитие
Бил Гейтс: Китай инвестира повече от целия останал свят в ядрена енергия
Кадър на деня за 28 октомври
Microsoft взе 27% дял от OpenAI
Какво да очакват всички зодии на 29 октомври
Арганово масло: Течното злато за здрава и блестяща коса
Защо носът ни кърви - основни фактори и съвети за превенция
Десерт с райски ябълки, орехи и канела
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 29 октомври
Мачовете по телевизията днес, 29 октомври
Верстапен се поразколеба, след трудностите в Мексико
Ливърпул - Кристъл Палас
Кьолн - Байерн Мюнхен
Георги Чиликов се ядосва: Бяхме на косъм
Дневен хороскоп за 29 октомври, сряда
Меркурий преминава в Стрелец на 29 октомври – възможни са напрежения в общуването
Книга събира 30 практики, които помагат за изчистване и балансиране на енергийното поле
Психолог: Гневът е нормална емоция и показва, че детето преживява нещо важно за него
Бъди звездата на града с новата колекция NINE WEST!
В крак с модата: Палта за есен/зима 2025/2026 (+Снимки)
Кои са най-рисковете цветове автомобили при инциденти
Институтът по океанология с Ден на отворените врати за Деня на Черно море
Как да разберем, че е време за смяна на антифриза?
ООН стартира нова кампания срещу дезинформацията за климата
Българите най-често спестяват за "черни дни"
Оставиха в ареста варненец, обвинен в разпространение на марихуана
Загадъчно: Свързват появата на ярки точки в небето с периодите на ядрени опити
За първи път заснеха изхвърляне на плазма от звезда – аналог на Слънцето
Изумително откритие: Живот под ледената шапка на Арктика
Вулкан в Космоса: За първи път е открит спътник на планета извън Слънчевата система
Откриха къде на Марс може да има канали с течна вода
Китай планира създаването на експериментално слънце до 2027 г.