Улиците на столицата отново ще бъдат затворени за автомобили и отворени за изкуство през август за петото издание на фестивала "София диша".
За първи път тази година събитията ще се състоят в пет поредни недели, добавени са и две нови локации, обяви на пресконференция днес кметът на София Йорданка Фандъкова.
Преобразуването на централни столични улици в зони за забавление ще започне от 3 август на кръстовището, известно като "Малките 5 кьошета", продължава на 10 август на ул. "Ангел Кънчев", на 17 август на ул. "Пиротска", на 24 август на ул. "Оборище" и на 31 август на ул. "Цар Иван Шишман".
Всеки от дните на фестивала отново ще има своя основна тема - екология, литература, визуални изкуства и музика и танци.
"София диша" е част от културния календар на общината и в подкрепа на кандидатурата на София и Югозападен регион за Европейска столица на културата през 2019 г.
Последната неделя на август ще се нарича "Световна столица" и в нея ще участват чуждестранни артисти, живеещи в София и българи, живеещи в чужбина, предаде БТА.
"Екоморфози" е наречен първият ден на фестивала - 3 август, когато ще бъде направена демонстрация на електрически автомобили. Посетителите ще могат сами да произведат електрически ток на уникална инсталация и ще могат безплатно да вземат уроци по йога.
Втората седмица - "Словото зове", включва постановка на уличен театър в автомобил, публичния четения на открито и други.
Акцент на третата неделя на август "Ветрове от цветове" е прожекция на популярното в Европа "съзнателно кино", в което зрителят може сам да вземе решение как филмът да продължи в една или друга ситуация.
През четвъртата седмица "Музика и танц" концерт ще изнесе Александър Димитров, който свири на мандолина.
Програмата на "София диша" включва и участие на чуждестранен гост, който ще бъде обявен впоследствие, както и други специални изненади за всеки от дните.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Печалбата на Sinopec се свива рязко през 2025 г. заради пренаситения пазар на химикали
Големите репресии, или как Русия затяга контрола над интернет
Хиляди луксозни автомобили са блокирани край Кения заради войната в Близкия изток
Анализатори: Войната в Близкия изток засилва позициите на Китай спрямо САЩ
ЦСКА взе трите точки срещу "Добруджа"
In Memoriam: Да си спомним за рода Катрафилови
Пияни и дрогирани зад волана - полицията удари опасните шофьори
Хиляди вярващи се сбогуват с духовния водач на Грузия патриарх Илия II (СНИМКИ)
Масов бой! Фенове на Дортмунд и Хамбургер се сбиха
Райо измъчи Барса, но каталунците взеха своето
Мачовете по телевизията днес, 22 март
Слаб ЦСКА тресна Добруджа
ЦСКА – Добруджа 2:0
„Черните котки“ шокираха Нюкасъл с обрат
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
ПП-ДБ откри предизборната си кампания
НАП погна брокерите на недвижими имоти
Румен Радев: Нашата програма е насочена към духовното и материално развитие на страната ни
22-годишна е с опасност за живота след тежката катастрофа в Стара Загора
Невинен мъж излежа 19 години за чуждо престъпление
Защитени видове делфини са открити в Черно море
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната