Столичният град чества днес своя празник. Отбелязването на Деня на София е претърпяло няколко трансформации през годините от 3 април 1879 г., когато София е обявена за столица на Княжество България от Учредителното събрание, досега.
На 3 април 1979 г. по повод стогодишнината от обявяването на София за столица на България Министерският съвет обявява тази дата за Ден на София, пише БТА.
Столичният общински съвет решава на 25 март 1992 г. за празник на София да се утвърди 17 септември - църковният празник "Св. мъченици София и трите й дъщери Вяра, Надежда и Любов". Те са загинали в мъчения за Христовата вяра през 126-а година по време на римския император Адриан /117-138 г./.
По повод празника днес Света литургия ще бъде отслужена от българския патриарх и Софийски митрополит Неофит от 9.00 часа в храма "Св. София". От 10.00 ч. започва тържествена сесия на Столичния общински съвет, на която приветствия ще направят председателят на Съвета Елен Герджиков и кметът на София Йорданка Фандъкова.
Видни личности с принос за развитието на града в сферата на здравеопазването, културата и образованието ще получат отличието "Почетен гражданин на София". На тържествената сесия ще бъдат връчени и званията "Почетен знак на Столичната община" и "Значка на София".
Празникът на столичния град ще продължи с тържествен водосвет от 11.30 часа пред църквата "Св. София" и с церемония по издигане на знамето на столицата. Председателят на парламента Цецка Цачева ще приеме почетния караул. На отбелязването на празника на София ще присъстват също народни представители, общински съветници, граждани.
В Деня на София официално ще бъде открит Музеят за история на София, който в осем различни зали, на над 7000 кв. м. метра площ, представя постоянната експозиция за историята на София от VI хил. пр. Хр. до 40-те години на XX век. Посетителите ще могат да видят и двете временни експозиции, които представя музеят - етнофолклорната изложба "Дух и материя" с шевици и носии, както и изложба, посветена на урбанизацията на София.
От 12.00 часа в Столичната библиотека ще бъде представена изложбата "София - бъдеще през миналото", проследяваща развитието на града през годините. От 14.00 часа посетителите на библиотеката ще могат да разгледат изложбата от наградени детски рисунки от Световния детски конкурс за детска рисунка - Банско. От 14.00 ч. филиал "Люлин" на Столичната библиотека организира литературно четене с поета Райчо Русев - Райсън.
Ден на отворените врати организира на празника на София "Метрополитен ЕАД" от 10.00 ч. до 14.00 ч. в рамките на кампанията Европейска столица на мобилността. Всички желаещи да видят как се управлява столичното метро са добре дошли в централния диспечерски пункт на адрес бул. "Тодор Александров" 42.
Софийската филхармония ще отбележи Деня на София с концерт от 20.00 часа в зала "България" под диригентството на Константин Илиевски. В програмата на празника са Концерт за пиано, хамерклавир, харпсихорд и оркестър Baroqus Ex Machina от Георги Арнаудов.
В 11.00 ч. в общинския театър "Възраждане" с вход свободен децата ще могат да гледат спектакъла "Джуджето Дългоноско". От 11.30 ч. до 16.30 ч. в парка "Заимов" за най-малките е предвидена празничната програма "Приказната къщичка".
Кулминацията на тържествата по повод Деня на София ще бъде в Софийската опера и балет, където в 18.30 ч. започва церемонията за връчване на Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата. Ще бъдат дадени награди в областите литература, театър, музика, изобразителни изкуства, архитектура, журналистика, танцово изкуство, както и награда за цялостен принос.
Програмата за Деня на София продължава с представлението "Комедия от лъжи" в театър "София" от 19.00 ч. - Театър "София", входът е свободен. От 20.00 ч. в зала "България" любителите на класическата музика ще могат да видят концерта на Софийската филхармония "Музика за София" с диригент Константин Илиевски. От 21.00 ч. честванията на Деня на София ще завършат с официалното откриване на постоянната експозиция на Музея за история на София на пл. "Бански" 1.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Nvidia и Meta подкрепиха още една седмица с ръст за S&P 500 и Nasdaq
Киев опитва да окаже влияние в близкото обкръжение на Владимир Путин
Китай отново е водещият препъникамък при продажбите на германките автомобилни марки
АПИ планира първия цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
Унгария създава агенция за възстановяване на изгубени активи от ерата на Орбан
Европа се връща към волатилността в сянката на скъпия петрол
Рецепта за домашен сироп от бъз
ЕС обмисля дистанционен контрол на скоростта на колите от Космоса
Климатици върху катедралата във Варна възмутиха местните хора
Зодиите, които избират любов за цял живот
Хората, родени на тези дати, може да станат богати и известни
Слави Трифонов: Радев страда от раздвоение на личността
Спортът по телевизията днес, 11 юли
Мачовете по телевизията днес, 11 юли
Де Ла Фуенте: Ние сме единствените, способни да бием Франция!
Златната резерва Мерино удари отново! Испания е на полуфинал
Яник Синер размаза Джокович и се класира за финала на Уимбълдън
Лудогорец с нова победа, тресна албанци
Любовен хороскоп за 13 – 19 юли 2026
Италианска шоколадова торта с череши и рикота
Нумерологична прогноза за 11 юли
10 сигнала, че детето е слънчасало
3 лесни рецепти за постна яхния
Бързо сладко от смокини с ванилия
България, Гърция и Румъния се сблъскват с траен демографски спад
АПИ планира цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
България влиза под засилен европейски контрол заради висок бюджетен дефицит, какво следва
Китай и Русия в тайно съдружие се готвят за световна война
Дацов: Данъчната ни система е сред най-добрите в Европа - не товари бизнеса
Евростат: Половината гърци не могат да покрият неочаквани разходи, най-висок дял в ЕС
Престоят в Космоса може да ускори стареенето, твърдят учени
Биолози разкриха как виждат морските звезди
Китай засне за първи път неуловимата „квазилуна“ на Земята
Blue Origin търси външно финансиране от 10 милиарда долара
НАСА е забранила на астронавтите да говорят за извънземни на Луната
НАСА търси доброволци за симулация на живот на Луната и Марс