Стотици жители на столичния квартал "Младост" се събраха в 19 часа снощи пред кметството на района на поредния си протест, на който настояха за мораториум върху строежите във втория по големина жилищен комплекс в София.
Обстановката обаче този път бе по-различна, намерението на хората да инициират референдум вече придоби реални форми. Върху маса бе разположена тетрадка, в която всеки можеше да се подпише за инициирането на допитването.
"Това безумие трябва да спре, докога ще сме безгласни букви и ще ни дерат кожите? Пред моя блок, в "Младост" 4, заградиха детската площадка, щели да правят кооперация, ами децата, внуците ми къде ще играят?", възропта леля Станка, която водеше за ръчичка тригодишната си внучка Стефани.
"Хайде стига са ни замазвали очите, имало било забрана за строежи в "Младост", имало грънци", възмущаваше се възрастен мъж с бастун, който заплашително го размахваше, уж срещу властта.
"И ние сме тук, къде да играем", попитаха ни десетина дечица, събрали се около масата за подписи, макар да знаеха, че те нямат право да положат парафите си. Но те бяха тук, за да засвидетелстват подкрепа на своите родители, баби и дядовци. От стълбите на общината те настояха, че искат поляни, а не строежи. Вижте видеото!
"Презастрояването е бомба със закъснител и на това трябва да се сложи край. Заради това жителите на столичния район "Младост" се вдигнаха на бунт и поискаха да се наложи мораториум на строителството, защото там не само зелени площи не останаха, ами и въздух за дишане. Така се стигна и до създаването на инициативен комитет, който събира подписи за провеждането на местен референдум с два въпроса:
- "Подкрепяте ли да се приемат изменения в Общия устройствен план и Подробните устройствени планове на Младост 1, Младост 1А, Младост 2, Младост 3, Младост 4, които да не позволяват ново застрояване на съществуващите зелени площи, междублокови пространства, терени с разположени съоръжения за игра на деца, паркинги и погранични на парковете територии".
- "Подкрепяте ли да се обяви мораториум върху издаването на разрешения за строеж и започващо строителство в район Младост на Столична община, област София – град, до промяна на Общия устройствен план и Подробните устройствени планове на Младост1, Младост 1А, Младост 2, Младост 3 и младост 4".
През лятото на 2008 г. Бойко Борисов като кмет наложи мораториум върху строителство в "Младост", но след като падна забраната в квартала се строи денонощно, коментира пред Dnes.bg Георги Михайлов от Инициативния комитет "За зелен Младост".
За да се сложи точка на това, от комитета са си поставили за цел да съберат 15 хиляди подписа за искане на референдума при нужни по закон малко над 5 000.
"Имаме три месеца и ще ги съберем, за да сме напълно сигурни, че всички ще са валидни. Освен това целта ни е да покажем, че не сме безгласни и не сме заспали", коментира Михайлов.
Той категорично отрече зад предложението за провеждането на допитването да стой която и да е партия, макар че в инициативния комитет да е и Войслав Тодоров, общински съветник от коалиция "Сердика" и съучредител на партията на Георги Кадиев "Нормална държава".
Михайлов обаче увери, че жителите на "Младост" няма да откажат подкрепа нито от леви, нито от десни, стига да са на тяхна страна.
Според него обаче оставката, която подаде районният кмет Цвета Авджиева, след като ГЕРБ свали политическото си доверие от нея, си е просто политика, а нещата са си същите и без нея.
"Деница Николова, която сега е временно изпълняща длъжността кмет, беше секретар на общината, да не мислите, че ще води различна политика?", риторично попита Михайлов.
Освен това по време на среща с нея тя е питала хората от "Младост" къде са "спали" и защо не са ходили на обществените обсъждания, когато са провеждани.
Отговорът на Михайлов беше очакван – просто жителите на квартала не са били уведомени, че има такива обсъждания.
Така че сега остана крайната мярка - Инициативният комитет ще настояват съкварталците им да се произнесат дали са "За" и "Против" налагане на забрана за строителството в зелени площи, паркове, детски площадки и междублокови пространства в района.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Нова вълна от национализации се надига по света
Поскъпването на биткойна разчита на страховете, че фискалните трудности растат
Китайски изтребители ще премерят сили със западни самолети в небето над Египет
Разходите за пенсии се увеличават с 10% към юли
Проучва се изграждането на дига около АЕЦ „Козлодуй“
Топ съдия от Франция ще свири решаващия мач на "Левски" в Атина
Рецепта за пуешко със зеленчуци на тиган
Куче нахапа 2-годишно дете в Кубрат
Трима мъже са с опасност за живота след взрив на газова бутилка в Брезник
Иран: Самолетите на САЩ напуснаха България, присъствието им наруши международното право
Обедна емисия
Барселона с официална информация за контузията на Гави след разгрома над Елче
Огнян Мирчев преди SENSHI 33: Бърз съм и имам усет за дистанция + ВИДЕО
Локомотив Пловдив – Арда Кърджали
Ботев Враца – Ботев Пловдив
ЦСКА с важна информация за реванша с ОФИ Крит от Лига Европа
Мачовете по телевизията днес, 24 август
Как продължителното скролване в телефона ни вреди?
Зимнината на баба – рецепти за туршии, лютеници и сладка
Седмичен хороскоп за 24 – 30 август 2026: Успехи за Стрелеца
Käsekuchen - немски чийзкейк
Кои летни напитки ни дават енергия и кои храни ни изтощават?
Модният арсенал за него – защо качествените мъжки кецове са инвестиция в добрия вкус?
Повишени амилаза и липаза без панкреатит – кога причината е синдромът на Гуло?
Пуснаха първата генна терапия за рядко нарушение на обмяната на гликогена
Сърбеж по скалпа и срещат ли се въшки все още?
НЗОК: Здравните вноски няма да се отразяват автоматично от 26 до 31 август
Противовъзпалителна диета – какво представлява и как да се храним, за да намалим възпалението?
FDA одобри първия автономен робот за вземане на кръв
Асен Василев обясни защо минималната заплата трябва да е 690 евро
Варна отбелязва 141 години от Съединението на България с общоградско честване
Спартак Варна се раздели с Ясен Петров
374,8 млн. евро за Варна: Какво залага общината в бюджета за 2026 година
Бившият образователен министър: Трябва да има дисциплина в нашите училища, а не оценки за това
Лекарският съюз: Професионалната отговорност не допуска компромис с имунизациите