Токов удар е причинил аварията в топлоподаването, обяви инж. Боян Паунов от столичната "Топлофикация".
Той заяви, че в момента е възстановено топлоподаването във всички квартали на София, но тъй като все още се работи по отстраняване на проблема, е вероятно да има колебания. По думите му 11 аварии са довели до проблема в София.
Към момента топлоподаването е възстановено във всички квартали на София, но в резултат на открития пробив срещу един от търговските центрове в столицата има колебание в хидравликата, и в част от кварталите "Младост" и "Студентски град" е нарушено топлоподаването, но не и спрян, каза инж. Паунов пред Bulgaria ON AIR.
От Топлофикация работят по отстраняване на проблема, но постоянно възниквали нови пробиви.
"В кварталите "Студентски град", всички части на "Младост", "Мусагеница", част от "Витоша" след 9 часа ще бъде преустановено топлоподаването, за да се отстрани големият проблем, който е на "Цариградско шосе", посочи инж. Паунов като уточни, че в тези квартали 48 часа няма да има парно и топла вода.
Инж. Паунов подчерта, че за тези часове, в които е нямало топлоподаване, няма да се начислява нищо на клиентите. По думите му, ако аварията не бъде отстранена до 48 часа, то те ще получат неустойка.
В петък в 18:30 часа е станал токов удар, който е прекъснал електроснабдяването в помпена станция "Лозенец", припомни той.
"Във високите квартали като "Младост"4 и "Студентски град" има голяма денивелацията спрямо топлоизточника ТЕЦ София-Изток. В резултат на изключването на тази помпена мощност голямо количество вода започва да се връща към ниската част и се получава хидравличен удар. Той товари топлопреносната мрежа и в определени участъци се появява пробив. Това налага неговото отстраняване, тъй като мрежата трябва да е херметична и трябва да бъде запълнена с вода. Иначе, ако се натовари с вода, тя ще изтече", обясни той.
От "Топлофикация" София твърдят, че досега не са имали подобна авария. Инж. Паунов твърди, че тя няма нищо общо със студеното време, а състоянието на топлопреносната мрежа е добро.
Според омбудсмана Мая Манолова има опънат институционален чадър над "Топлофикация". Именно това била причината за тежкото положение на дружеството.
Тя се опитала да зададе въпроси на общинския съвет, но не била чута. Дружеството уж имало информационна система, която да приема онлайн жалби, но при сегашната авария се оказало, че тя не работи. Според инвестиционната програма на дружеството за миналата година има ремонт на 1 км. тръби.
"Това означава, че за ремонт на цялата мрежа са необходими 10 века", обясни Мая Манолова. Компенсации можело да има, но трудно ще се докаже, без да си подал жалба.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тръмп: Не е нужно да бързаме със споразумение с Иран, американската блокада остава
Мадяр: Правителството на Орбан остави скелети в гардероба относно бюджета
Нарастващите наеми в Милано карат дори хора на ръководни позиции да го сменят с Торино
Кадър на деня за 24 май
Русия затяга хватката върху Армения заради обръщането ѝ към Европа
След Billa Rewe може да продаде и веригата магазини Penny в Италия
Дара надъха Везенков за финала на Евролигата: "Разбий ги, шампионе!"
Централна емисия
6 китайски зодии привличат късмет и пари на 25 май 2026 г.
Бедствието в Севлиево: Търсят Георги Карапенев, наводнени къщи и скъсан водопровод
Централна прогноза
Поляци взимат ас на Локо Пловдив
Станка Златева доволна от Европейското в Самоков
Дара надъхва Везенков преди финала: Разбий ги, шампионе
Ернан Креспо се завръща в Серия А
Бруно Фернандеш го направи, еднолично е №1 по асистенции
Едерсон иска само на "Олд Трафорд"
Дневен хороскоп за 25 май, понеделник
Седмичен хороскоп за 25 – 31 май: Напредък за Лъва
Българската копродукция „Мечтаното приключение“ спечели Наградата на журито на Филмовия фестивал в Кан
Женски хороскоп за юни 2026
Седмична таро прогноза за 25 – 31 май 2026
3 мързеливи протеинови неделни закуски
Хороскоп за 25 май 2026
В ТУ–Варна наградиха медалистите от Националната олимпиада по математика
Оправдаха шофьора на Кирил Петков за катастрофата с жертва край Варна
25 май е обявен за ден на траур в Благоевград
Оспорвани гонки на регатата “Варна Ченъл Къп”
Гришо разказа как му взели книжката преди 6 години в Монако
Учени: Възможно е извънземният живот да се изплъзва на нашите детектори
Пентагонът публикува видео с летящ „хуманоид“ над САЩ?
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?
SpaceX изстреля за първи път новата версия на Starship (снимки)
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка