Нови мерки за сигурност се предвиждат около НДК и бул. "Витоша", заради предстоящото европредседателство на България. Освен допълнителните камери около НДК, ще бъдат поставени кашпи и бариера, които да пречат на своеволното влизане около Двореца. Това е заложено в изготвен от Столичната община проект за обезопасяването на града, който е съгласуван с МВР и трябва да се изпълни до края на годината.
Новите придобивки са част от мерките, които от "Московска" 33 ще вземат във връзка с безопасността на гостите по време на Председателството на страната на Съвета на ЕС и на практика биха предотвратили поредно терористично нападение с автомобил в зона за пешеходци или велосипеди, при каквото за последно десетки бяха прегазени в Манхатън, а от тях 8 загинаха.
НДК ще бъде центърът на събитията от председателството и западните делегати ще прекарат голяма част от времето си там. Бариера ще бъде поставена откъм паркинга на бул. "България". Охраната около НДК също ще бъде засилена, при нужда ще се включи и жандармерията, пише "Монитор"
Допускането на граждани ще става при строг контрол. В момента тече и усилен ремонт на пространството пред Двореца, който трябва да приключи в средата на месеца. Там се подменят гранитните плочки, ВиК и електрическата система. Също така се прави нова хидроизолация, реконструират се парапетите и бетоновият борд при подлезите.
По главната търговска улица в града, а именно пешеходната част на бул. "Витоша", също ще бъдат поставени допълнителни кашпи. Такива вече са сложени откъм "Солунска", предстои и другите пресечки да бъдат обезопасени. При ремонта на пешеходната зона преди 2 години бяха сложени допълнителни кашпи със сезонни цветя.
Очаква се да бъде осигурена единна платформа за интегриране на системите за видеонаблюдение и обмен на информация със системите на СДВР, Столичната община, летище София и НДК.
Централните пешеходни улици в Бургас от години са обезопасени с кашпи и колчета. Огромни саксии са поставени в началото и в края на най-голямата пешеходна артерия "Александровска", която пресича центъра. Страничните перпендикулярни улици, които я пресичат, обаче не са обезопасени и няма начин да се преградят, защото по тях се движат автомобили.
Подобна е ситуацията и по другата голяма пешеходна улица - "Богориди", която тръгва от сградата на общината и стига до морската градина. В горната й част до морето тя е отсечена от кашпи, но по протежението й се пресича поне от десетина други улици, по които достъпът е свободен.
Под тотален контрол е достъпът на автомобили до летище Сарафово. Паркингът на аеропорта е опасан с няколко бариери, които се вдигат след проверка. Бариери охраняват още зоната на централната жп гара и паркингите на съдебната палата и Бургаския свободен университет.
В момента местните власти обсъждат още варианти за поставяне на допълнителни бариери по най-оживените пешеходни зони. Плановете предвиждат съоръженията да бъдат инсталирани преди началото на следващия туристически сезон.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Lufthansa планира да добавя спирки за зареждане с гориво при далечни полети
Основателят на CNN Тед Търнър е починал на 87-годишна възраст
Добивите на петрол на ОПЕК се сриват до ново 36-годишно дъно през април
Европейските акции поскъпнаха рязко в сряда в очакване на мир в Близкия изток
Германия настоява за отпадане на единодушието при вземане на ключови решения в ЕС
Мощна нова ера стартира за 3 зодии на 7 май
Рецепта за баница с бекон, праз и извара
Късна емисия
Добруджа взе точка точка на Спартак в 96-ата минута
Как Исак Соле се загуби в ЦСКА
ЦСКА обяви дрескод за финала с Локо Пловдив + СНИМКА
Джиро д'Италия стартира днес в Бургас! + СНИМКИ
Бившата отново тормози Бекер, иска още пари + СНИМКИ
Славия потрепери в края срещу 10 от Септември
Родови терапевт: Умалителното име умалява човека – нека хората ви наричат с истинското име
Къмпинг „Градина“ с майска изненада: резервирате 3 нощувки, получавате 4-та подарък
Дневен хороскоп за 7 май, четвъртък
Забравете тесните дънки: какво ще носим през пролет-лято 2026
Как всяка зодия показва любовта си
7 поверия за здраве на Гергьовден
Внимание! Собствениците на електромобили затлъстяват
Спартак Варна и Добруджа не можаха да се победят в инфарктен мач за оцеляване
Тръмп с пореден ултиматум към Иран
Кола на автопилот остави пияна шофьорка насред пътя
Гърция затяга контрола за чужденци със съдебни проблеми
Тъжна вест! Почина създателят на CNN
Доказаха теоретичната възможност за изпращане на съобщения в миналото
Откриха признаци на атмосфера около малък обект отвъд Нептун
Класическата теория за произхода на Луната е изправена пред нови противоречия
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси