София е в готовност да посрещне зимата. Фирмите, които ще отговарят за почистването й, притежават необходимата техника и материали, каза кметът Йорданка Фандъкова.
"Столицата е разделена на 7 зони и 7 фирми ще работят на територията на града, а още 5 зони включват общински пътища и пътя към Природен парк "Витоша". Фирмите разполагат с минималното изискване от 237 снегорина, 37 челни товарача и 24 малки роторни снегорина за тротоари и с работници”, отбеляза столичният кмет пред БНТ.
Фандъкова каза, че при снеговалеж спирките на градския транспорт трябва да бъдат почистени до 07.30 часа сутринта. "Само за една непочистена спирка санкцията е 2000 лева. Строга е санкцията за пътните платна – при над 5% непочистена зона не се заплаща нищо. Фирмите знаят това”, каза още кметът.
Фандъкова подчерта, че чистотата на въздуха е най-сериозното предизвикателство пред големите градове и то в перспектива. Тя обаче определи като спекулации информациите, че хората ще бъдат задължавани да купуват еко автомобили.
Кметът съобщи още, че скоро ще бъдат закупени 7 броя газ анализатори, които ще бъдат предоставени на "Пътна полиция". Те ще ги използват както при първоначалната регистрация, за да могат да контролират вредните емисии, така и при текущия контрол. "Поискали сме да има по-строги мерки по отношение на пунктовете за Годишни технически мерки”, каза Фандъкова.
Тя отчете успех в последните 3-4 години, през които е намалена средната възраст на автобусите в градския транспорт от 30 на 9 години. Предстои закупуването на нови 120 автобуса на природен газ. Обявена е и процедура за закупуване на електробуси. По този начин се включваме към нашите колеги в другите европейски столици, каза още Фандъкова. Подготвена е процедура за обявяване на концесия за всички спирки на територията на Столичната община.
Кметът обясни още, че тунелът под НДК ще се реконструира цялостно, залагат се средства и за ремонт на по-малки квартални улици, както и цялостна реконструкция на Западния парк. Столичният кмет изрази надежда, че през 2018 г. София ще има система за отдаване на колела за придвижване.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Върхът в българския футбол: Отличиха най-добрите в спорта у нас (СНИМКИ)
Радев: Нагледахме се на сглобки, хора в сянка ръководят разпределянето на обществения ресурс
"Локомотив" (Пд) си тръгна с трите точки след обрат над "Ботев" (Вр)
Доц. Людмил Георгиев: Криминалните случаи като "Петрохан" разделят обществото
Илия Груев е Футболист №1 на България
Рома се върна в битката за Топ 4
Голям провал за Десподов и ПАОК, наш национал си заши автогол
Вижте всички победители в анкетата "Футболист на годината"
Десподов е детрониран! Груев е Футболист №1 на България
Мъри Стоилов е „Треньор №1 на България“ за 2025 г.
Ман Сити триумфира с Карабао Къп, младок разплака Арсенал
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 - 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Войната в Иран коства 53 млрд. долара на най-големите авиокомпании в света
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната