Българската народна банка пуска в обращение нова серия банкноти от по 100 лева. Общият дизайн и основните елементи на банкнотите от новата серия се запазват без съществени изменения спрямо банкнотите, които са в обращение. Промените от новата серия произтичат основно от въвеждането на нови защитни елементи, информираха от БНБ.
Първата банкнота от новата серия е с номинална стойност 100 лева, емисия 2018 г. Банкнотата ще бъде в обращение от 28 декември 2018 г. като законно платежно средство.
Нови защитни елементи:
Допълнителен знак за незрящи граждани – състои се от пет дебели и шест тънки линии, разположени под ъгъл на двете къси страни на банкнотата.
Холограмна лента с оптични ефекти – редуващи се при промяна на ъгъла на наблюдение изображения на еделвайс и профил на Алеко Константинов; цветен холограмен портрет на Алеко Константинов; детайл от паметник на Алеко Константинов, променящ цвета си от смарагдовозелено към сапфиреносиньо при промяна на ъгъла на наблюдение; динамичен шахматен ефект с промяна на цвета от смарагдовозелено към сапфиреносиньо при промяна на ъгъла на наблюдение и обемно триизмерно изображение на числото 100.
Мастило с оптичен ефект – числото 100 е отпечатано с променящо цвета си мастило с динамичен шахматен ефект, което при промяна на ъгъла на наблюдение се променя от смарагдовозелено към сапфиреносиньо.
Осигурителна нишка – вградена в хартията и частично излизаща от обратната страна със светъл повтарящ се текст "БНБ 100" и с динамичен шахматен ефект, променяща цвета си от смарагдовозелено към сапфиреносиньо. Изображението на повтарящия се текст "БНБ 100" се чете от лицевата страна при поставяне на банкнотата срещу източник на светлина.
Воден знак с висока резолюция – наблюдава се при поставяне на банкнотата срещу източник на светлина. Състои се от полутоново изображение с висока резолюция на портрета на Алеко Константинов. Изображенията се наблюдават и от обратната страна на банкнотата.
Банкнотите с номинална стойност 100 лева, емисия 2003 г., продължават да бъдат в обращение заедно с банкнотите с номинална стойност 100 лева, емисия 2018 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Р. Илиев: Стартъп средата, свързана с изкуствения интелект в България, е добра
Японският индекс Nikkei 225 премина границата от 50 000 пункта за първи път
Цената на петрола изглежда все още не е болезнено ниска за ОПЕК+
Растежът на индустриалните печалби в Китай се ускорява до почти двугодишен връх
Решенията на ЕЦБ и Фед за лихвите ще бъдат във фокуса на инвеститорите тази седмица
Арбитражното дело заради отнемането на лиценза на "Евроинс Румъния" продължава
Умишлено не се издават законни строителни разрешения в София, съобщи инж. Шопов
Такса "водомер" - колко ще плащаме за вода с двукомпонентната цена?
Масова евакуация в Индия заради циклона "Монта"
Над 33 хил. деца са родени от деца за 10 години в България
Еврото в България: Информационни срещи в Кюстендил, Варна и Шумен
Мъж мастурбира пред непълнолетно момиче до блок в София
Още е октомври, а Арсенал докосва титлата в Англия
Хулио Веласкес взе важно решение за Левски
Как мозъкът реагира на награди и стимули: Научен поглед към допаминовите цикли
Перничанин ще свири на Левски в Пазарджик
Светльо Петров се надъхва за бой над Словакия
Всички резултати и класирания в НХЛ
Рестарт на диетата: Есенни храни за здраве и отслабване
Бъди звездата на града с новата колекция NINE WEST!
Ето кой печели в есенната игра на Az-jenata.bg
Тест: Хелоуински карти разкриват какво ви очаква
Кремообразна паста penne с шунка
Нумерологична прогноза за 27 октомври
Задържаха добре познат на МВР непълнолетен джебчия във Варна
Проф. Ива Христова разкри кога ще е пикът на грипа у нас
Магнитни карти и чипове в училища в Бургас в опит за справяне с агресията
Ето къде няма вода във Варна днес, 27-ми октомври
Тръмп се възмути на руските ядрени тестове
Отново задържаха мъже с фентанил и метамфетамин във Варна
Уловиха тайнствен обект между Сатурн и Уран
В Чили функционира телескоп, способен да наблюдава хиляди звезди едновременно
Междузвездната комета 3I/ATLAS не успя да се скрие от космическите апарати
Определиха химичния състав на кометата Понс – Брукс
Учените съставиха най-големия в историята каталог на галактическите купове
Русия ще достави на Луната първите елементи за лунна станция до 2034 г.