Хората от Инициативен комитет „Лозенец“, които доскоро искаха Небостъргачът на фирма „Артекс“ на столичната улица „Златен рог“ да бъде съборен, а председателят на ДНСК Иван Несторов да подаде оставка, засилват натиска си и вече настояват за още една оставка – тази на заместник-министъра по регионалното развитие и благоустройството Валентин Йовев. Причината е, че вече нямат доверие на институциите, които трябва да осъществяват контрол по казуса „Златен Век“.
На своя пресконференция в понеделник те също така поискаха да се спре строителство, да се разруши незаконно построеното и да се преработи планът, така че да отговаря на изискванията на Общия устройствен план на София.
Според представителите на комитета незаконно е всичко, което е построено след изтичането на строителното разрешително през ноември 2017 г. Освен това от Инициативния комитет са поискали среща с министъра на регионалното развитие Петя Аврамова, за да отправят официално към нея исканията си и да поискат тълкувателно становище дали решение на Върховния административен съд по други казуси, като този в Бургас, могат да се прилагат и в конкретния случай, както и дали поправката „Артекс“ в Закона за устройство на територията има обратно действие.
Никола Вапцаров от ИК разказа за среща с омбудсмана Мая Манолова и нейния правен екип, който е разгледал всичките становища и жалби на комитета до момента и е потвърдил, че насоката е правилна. От екипа на Манолова са обещали да сътрудничат за среща с Аврамова, за да се намери решение по казуса.
„Нещата ще опрат до Петя Аврамова и премиера Бойко Борисов, защото виждаме, че останалите институции нямат желание да си мръднат пръста, така че да бъде изпълнен законът“, каза Вапцаров.
В сряда от 18,30 часа ще има протест пред сградата „Златен Век“, на който ще присъства и самата Манолова. От ИК уточниха, че протестът ще бъде срещу незаконното строителство по принцип, а не само срещу конкретната сграда, както и срещу институционалното бездействие и срещу „корупцията, която е прояла цялата държава“.
Кои четири лъжи бяха опровергани вижте в продължението на материала в Investor.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Румънският парламент отхвърли правителството на номинирания за премиер Адриан Вещя
Технологичният сектор повлече надолу S&P 500 в началото на седмицата
Кадър на деня за 22 юни
Lucid ще съкрати около 18% от работната си сила в САЩ
К. Йорданов: Волатилността в преговорите за Близкия изток ще продължи и на пазарите
SpaceX подготвя дебют на облигационния пазар за 20 млрд. долара
Безопасна ли е лазерната епилация през лятото?
Диетолог разкри колко вода да пием, за да отслабнем ефективно
Географията като съдба: Провалят ли се големите български проекти
Георги Димов: Европа е изправена пред цивилизационно унищожаване
Късна емисия
6 китайски зодии с мощен късмет и щастливи знаци нa 23 юни 2026 г.
Мачовете по телевизията днес, 23 юни
Валенсия докосва баскетболната титла на Испания
Норвегия – Сенегал
ФИФА обяви Меси за №1 в историята на Мондиалите след рекордните 18 гола
Ново шоу на Меси! Лео влезе в историята, а Аржентина надви и Австрия
Станимир Стоилов отказал оферта от Фенербахче и останал верен на проекта в Гьозтепе
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Поверията за здраве на Еньовден
Дневен хороскоп за 23 юни, вторник
Изберете карта и вижте какво ви очаква до края на лятото
„Лятна буря“ от Сандра Браун
Италианска торта Camilla с моркови и бадеми
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Изложба събира близо 40 варненски художници по повод 100 години ММФ „Варненско лято“
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения