Камарата на архитектите ще сезира прокуратурата, Агенцията за държавна и финансова инспекция, както и Европейската прокуратура, заради казуса с изграждането на Национална педиатрия. Това обяви арх. Петкана Бакалова в студиото на "България сутрин".
Тази седмица отпадна поредната пречка пред избраната от Министерството на здравеопазването компания за създаването на Национална педиатрия от изоставения строеж в двора на "Александровска болница". Комисията за защита на конкуренцията обяви, че няма проблем в процедурата за близо 80 млн. лева компанията да превърне скелето в съвременна детска болница.
"Комисията не се е произнесла по същество по жалбата, разгледала е само искането за спиране на изпълнение на поръчката. Подобно нещо се случи и с нашата жалба във Върховния административен съд - не се произнесе по същество, че сградата е безопасна", заяви арх. Бакалова.И обяви, че повече от половин година от Камарата на архитектите се опитват да получат пълната документация от страна на министерството. По думите ѝ не им е било предоставено копие, за да направят независима експертиза с чуждестранни експерти.
"Министерството отказва да предостави пълната информация, това е подозрително. От информацията, с която ние разполагаме, заключението е, че тя е непълна - нямаме гаранция за безопасността на този строеж. Може да се окаже всичко. Така не се прави детска болница, ние ще покажем как се прави детска болница. Прави се предварително проучване за нуждите на самите деца и родителите. Да кажем, че от един строеж преди 40 години можем да направим модерна болница, е все едно да кажем, че можем да летим с влак", коментира арх. Бакалова.
Мнението ѝ е, че с последното решение на комисията, ако вторият участник не пусне частна жалба в съда, то след 10 дни може да влязат багерите. При условие, че давате 80 млн. без да поставите условия как да бъдат разходвани, неизбежно има съмнения за корупционна схема, настоя архитектът.
Майката на 3 деца Златина Станкова посочи пред Bulgaria ON AIR, че скелето в "Александровска болница" е остаряло и няма достатъчно пространство и светлина. Децата трябва да се чувстват удобно там, да са на безопасно място, да има пространство да си учат уроците, да могат да играят, категорична бе тя.
"Не потърсиха контакт с нас през цялото време - да видим какви са техните доводи, какви са нашите доводи. В един момент решиха да си измият ръцете, абсолютно нищо не правят за тези деца. Показаха един проект на болница, който нямаше нищо с общо с тези кубчета, които се опитваме да пробутаме на хората. За мен е важно управляващите да разберат, че нашите деца са единственото бъдеще", обясни Станкова.
"Естествено, че ще протестираме, това са нашите деца", закани се тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Акция на седмицата: „Стара планина холд“ АД
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Тръмп заплаши Иран с удари по електроцентрали и мостове във вторник
Италия въвежда ограничения за авиогоривото на някои летища поради недостиг на доставки
Apple на 50 години: Три продукта, които промениха начина ни на живот – и три, които не успяха
Запрянов: Самостоятелна отбрана извън колективната е непосилно бреме за икономиката ни
Ремонти по "Цариградско" и "Самоковско шосе" от 6 април в София заради Giro d’Italia
Затвор за българин след сексуално нападение над непълнолетна във Великобритания
"Черно море" отстъпи на "Славия" с 1:3 у дома
Удар срещу изборната търговия в Монтана: Арести и масови проверки
Индзаги на 50: Не смятам да се връщам, в Саудитска Арабия ми е добре!
НА ЖИВО: Добруджа - Левски 0:0, голям пропуск за домакините
Илиан Илиев: Нямаме поставени цели
Лечков с голямо предложение за Боби Михайлов
Ясен е шампионският поток в Първа лига
И гол-шедьовър не помогна на Черно море срещу Славия
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Черно море изненадващо загуби с 1:3 домакинството си на Славия
За 24 часа дизелът у нас поскъпна с още 3 цента
Малена Замфирова: Най-лошото мина
Отец Михал: Около 1000 жители на Варна празнуват днес Великден
Папата осъди войната в Иран: Нека онези, които разпалват войни, да изберат мира
Костадинов с нова атака по Лора Крумова: Дори ChatGPT казва, че лъже
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация