Започват засилени проверки в София за спазване на противоепидемичните мерки, за целта е организиран целият ресурс на СДВР и Общинска полиция, посочи кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова. По думите ѝ 90% от софиянци спазват правилата, но мерките по пазарите не са дали желания резултат.
"Санкции ще има, трябва да сме безкомпромисни, защото неспазването на правилата застрашава и околните. Създават се изключително тежки условия за лекарите. Въпреки създадената организация по пазарите за вход-изход и задължително носене на маски както от търговците, така и от клиентите, въпреки това видяхме струпването на хора. Първо затворихме Женския пазар, а след това и другите“, обясни Фандъкова.
Столичният кмет уточни, че ако има организация по пазарите, мерките ще бъдат преразгледани. Тя добави, че се предвижда търговците по сергиите да не плащат наем по време на извънредното положение.
Заради неочакваните разходи за борба с коронавируса, общината ще се опита да спести 8 млн. лв. от изпълнението на някои основни ремонти на улици. Фандъкова добави, че това не са ключови пътни артерии и дори след Великден предстои ремонт на бул. „България“.
Пари от бюджета на стратегическите обекти, обаче, няма да се взима – метрото, участъците от вътрешните рингове, Околовръстен път и строителство на детски градини.
"За месец март загубите на Центъра за градска мобилност от зоните и билетите е 6 млн. лв., 6,5 млн. лв. са загубите на транспортните оператори заради намаления пътникопоток. До 21 април зоните остават безплатни, обсъждаме постепенното пускане на синя зона, а след това и на зелена“, каза Фандъкова.
Тя обясни, че чрез районните кметове са се обърнали към домоуправителите за извършване на допълнителна дезинфекция на общите площи в жилищните сгради. Столичният кмет допълни, че призовава хората да помагат на съседите си, които са в нужда. А на телефон 0 700 17 310 могат да се подават сигнали за хора в нужда или нарушители на противоепидемичните мерки.
"За съжаление, особено в кварталите има доста нарушители. В София, във всеки вход – контрол е невъзможно да бъде осъществен. Софиянци са интелигентни хора и не смятам, че трябва да се говори за санкции, за да осъзнаем, че това е за нашето здраве. Колкото сме по-дисциплинирани, толкова по-бързо ще паднат мерките“, посочи столичният кмет.

Може ли цената на петрола да падне до 40 долара за барел?
Синдикатите на Volkswagen не са били уведомено за по-големите съкращения на персонала
Лихвите по новите депозити тръгнаха нагоре през май
Strategy може да продаде биткойни за 1,25 млрд. долара
Comcast разделя на две своята медийна империя
Войната по пътищата: Под лупа са асфалти, мантинели, Демерджиев намеси фирми на "бивш премиер"
Замразени заплати и заплаха от стачки: Държавни служители излязоха на протест (ВИДЕО)
"Летяща сауна": Без климатик в жегата във влаковете на БДЖ
Централна прогноза
ЦСКА или друг клуб? Разкриха кой роден отбор ще даде шанс на Йомов
Германските национали борят скуката с криеница (ВИДЕО)
Мареска плаща компенсация на Челси
ЦСКА пуска в продажба новия екип за сезон 2026/27
Ботев Пловдив се похвали с голям трансфер
Рано е Виртц и Мусиала да бъдат сравнявани с Меси, Мбапе и Холанд
10 гръцки рецепти, от които ще си оближете пръстите
Пълнолуние в Козирог на 30 юни: Какво да очаква всяка зодия
Дневен хороскоп за 30 юни, вторник
20 закона на Мърфи за живота
Гръцка салата с паста – рецепта
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите награди от филма „Миньони & чудовища“
Обменът на левове в евро от 1 юли: Ако банките и пощите въведат такси, трябва да ги обявят предварително
Наблюдаваме Ягодова луна
Какво време ни очаква във вторник?
Единственият арестуван по аферата „Баба Алино“ излезе от ареста срещу "подписка"
37 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Излетя и последният US самолет от Летище София
„Изгубеният град“: Може ли подводна планина да разкрие тайната за произхода на живота?
Учени предлагат: Гигантски огнени торнада да почистват нефтени разливи в океана
НАСА разработва технология за презареждане в орбита за мисии в далечния космос
Китайската космическа станция прелетя над Луната: Илюзия или реалност? (снимки)
AI подкопава доверието: Невронните мрежи се научиха да заблуждават експертите
Китай ще изстреля за първи път ракетата „Чанджън-10B“ през юли