Зоологическата градина в София получи женски персийски леопард от Зоопарка Шошто Нирегихаза в Унгария, съобщават от зоопарка. Персийката е на три години и се казва Азара. Тя ще прави компания на величествения мъжки леопард Дан, който дойде в нашия зоопарк от Хановер, Германия, и вече три години чака подходяща партньорка.
Женският персийски леопард идва в София по препоръка на координатора на Програмата за застрашени видове (EEP), в която Софийският зоопарк участва с осем вида през последните 10 години. Целта е да се създаде размножителна двойка с нашия Дан. Азара ще е третата женска, която получаваме по линия на програмата и се надяваме любовта най-накрая да разцъфне, след като предишните две женски се оказаха неподходящи, разказват от зоопарка.
Леопардите са животни, които в природата живеят поединично и се срещат само по време на брачния период. Надяваме се Дан и Азара да се харесат и да имаме размножителен успех, което е крайната цел на програмата, добавят оттам.
Зоологическата градина в София е кандидат за член на Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите (ЕАЗА) и затова вече участва в размножителни програми за редки и застрашени видове. Работим усилено да изпълним нужните условия, така че столичният зоопарк да стане пълноправен член ЕАЗА, за да можем да получаваме още по-редки и ценни видове, както и да се включваме във все повече консервационни дейности.
Само така Софийският зоопарк ще изпълни основните и най-важни функции на съвременните зоопаркове - да бъде природозащитен, научен и образователен център с принос за опазването на видовете", е казал Добромир Бориславов, изпълнителен директор на Общинското предприятие "Зоологическа градина-София", цитиран от зоопарка.
За адаптиране на женската към новото й жилище са нужни около три седмици, след което ще започне и запознаването между двата леопарда. Посетителите на зоопарка ще могат да видят Азара след края на адаптационния й период, когато тя ще бъде пусната във външните й заграждения.
Персийският леопард (Panthera pardus saxicolor) е най-едрият подвид на леопарда в света. Той е в категорията "Застрашен вид" в Световната червена книга и тенденцията при популацията му по света е намаляване на броя им. Днес в природата са останали около 1300 индивида. Основните заплахи за персийските леопарди са бракониерството и преследването от човека, загубата на местообитание, безпокойство и военните конфликти в ареала му. Затова размножителната програма в зоологическите градини, в която участва и Софийският зоопарк, е от голямо значение за спасяването на тези великолепни животни, посочват от зоопарка.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Гигантите Chevron и Exxon постигат огромни печалби от високите цени на петрола
Печалбата на банките у нас расте с над 7% до 1,1 млрд. евро в края на юни
Nasdaq расте втори пореден ден, подкрепен от поскъпването на акциите на Amazon*
Италия стана най-големият вносител на втечнен газ в Европа
Финансовият надзор на ЕС предупреди за измами с криптоактиви и онлайн инвестиране с AI
По-малко германски компании са били затруднени с осигуряване на материали през юли
Дунав достигна нива, невиждани от години: Рибари отчитат драстичен спад на улова
Теодора Кирилова е първият гост в предаването за бойни спортове "Boec.bg" по Bulgaria ON AIR
В "Денят ON AIR" днес от 19:15 часа: Първият американски самолет вече е в "Безмер"
Рецепта за свинско с картофи на фурна
Първият от 8 американски самолета вече е в авиобаза "Безмер"
Скандално съдийство срещу Левски? Нови разкрития след мача в Крайова
Пътник ли е Инфантино? Шеф на ФИФА хвърли остава, задава се скандал
Обявиха дали ще накажат Челси заради "мръсни" сделки на Роман Абрамович
Жребият се усмихва на ЦСКА! „Червените“ чакат преодолим съперник в Лига Европа
Национал на България пред трансфер за 1.5 млн. евро!
Цецо Найденов сравни стадиона в Бистрица с легендарната „Ла Бонбонера“
Дневен хороскоп за 1 август, събота
Пухкав и ароматен кекс с глазура за Илинден на 2 август
Шоколадов мус с йогурт - вкусен десерт с 3 съставки
Нумерологична прогноза за август 2026
11 японски храни и напитки за дълголетие
Месечен хороскоп за август 2026
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
БАПЗГ обжалва отмяната на медицинския стандарт „Здравни грижи“
Какви са симптомите при топлинен удар и как да се предпазим?
Пореч – малката синя звезда с голям фармакологичен потенциал
Oтвори врати изцяло обновеният Дом за стари хора „Гергана“
Случаи на малария са регистрирани във Варна
Ясен Петров е новият старши треньор на Спартак (Варна)
Близо 33 000 глоби написаха катаджиите за седмица
Министър Кирязов: Може да падне покривът над басейна на "Спортпалас“
София е фаворитът на DARA за домакин на „Евровизия“ 2027 (ВИДЕО)