Софиянци и гости на града ще могат да се возят безплатно в новия участък от метрото, които днес ще бъде пуснат в движение. Става въпроса за станциите, свързващи "Красно село", "Овча купел" и Горна баня.
Веднага след церемонията, от 12.00 ч., столичани и гостите на града ще могат да се возят по традиция безплатно в новия участък в рамките на деня.
Новият участък е с дължина 4 км от жк „Красно село” през жк „Овча купел” до Околовръстен път при кв. „Горна баня” и има общо 4 метростанции - „Овча купел”, „Мизия/Нов български университет”, „Овча купел 2” и „Горна баня”. С пускането на тези 4 км от Линия 3 дължината на столичното метро става 52 км с 47 станции, пише „Монитор“.
С новите 4 станции метрото ще превозва първоначално още около 25-30 000 пътници, а прогнозно в перспектива тяхната бройка ще нарасне на 45 000 пътници дневно. Далекоперспективната прогноза за пътникопотока в двата участъка с 12 станции е общо 105 хил. пътници, а на цялото метро почти 500 хил. дневно.
Големият бонус от стъпването на софийското метро в „Овча купел”, е че над 60 000 жители на кварталите „Овча купел” 1 и 2 и долната част на „Горна баня” за първи път ще почувстват реалната си близост до сърцето на града. За време до 12 минути, заедно с пристигащите от Перник и Радомир, ще могат да стигат до централната градска част.
Първата голяма придобивка от подземната железница е, че покрай изграждането й бе изцяло обновена за 4,8 млн. лева основната пътна артерия в квартала - бул. „Президент Линкълн”. Покрай строителството на метрото в „Овча купел” бе изградена за 1,3 млн. лв. през втората половина на 2019 г. и началото на 2020 г. нова улица в квартала – „Централна” с прилежащите й тротоари и осветление.
С пускането в експлоатация на четирите нови станции ще заработи и открит буферен паркинг до последната метроспирка при околовръстния път с „Горна баня”. Паркингът е ситуиран между бъдещото локално платно от разширението на Околовръстния път и бул. „Президент Линкълн”. Той е на три нива, свързани помежду си. Освен буферните паркинги до МС „Горна баня” и по ул. „Централна” бе изграден и трети до МС „Мизия/НБУ” на ул. „Монтевидео”. Заедно с него общо местата за паркиране в квартала са почти 700. При последната станция на третата линия в кв. „Горна баня” бе изградена връзка с националната жп мрежа и жп спирка. По този начин са създадени условия за удобна връзка на метрото с автомобилния и железопътен транспорт, а чрез Линия 1 и 2 с въздушния, което ще доведе до още по-ефективното развитие на интермодалността при превоза на пътници. На интермодалното съоръжение ще спират композициите, които се движат по направлението София-Перник-Радомир.

Данните за инфлацията и акциите на производители на чипове насърчиха Wall Street
П. Стойкова: Жилищният пазар е в период на корекция, не предстои срив
Богати и бедни икономики играят футбол, но накрая винаги печели FIFA
Зелените политики на Тръмп са довели до забавянето или отмяната на проекти за 83 млрд. долара
Ще успее ли Макрон в края на втория си мандат да утвърди Франция като двигател на ЕС
WSJ: Китай не иска да обсъжда "Силата на Сибир 2", ако не получи пет пъти по-евтин газ
Лекарствата, които повишават риска от топлинен удар
Рецепта за салата с тиквички и сирене
"Левски" разби "Борац" за 17 минути и е във втория кръг на ШЛ
Не се подвеждайте по рекламите за пестене на гориво - те не работят
Късна емисия
Испания матира Франция и е на финал на Мондиал 2026!
ПО МИНУТИ: Франция - Испания 0:2
Левски размаза Борац с помощта на Господ
Веласкес обясни защо мощния Левски позабави Борац с разгрома
Левски показа колко силен е в преходите
Бившата към Ландо Норис: Мразя да ме лъжат, глупак + СНИМКИ
Нумерологична прогноза за 15 юли, сряда
Таро карта за 15 юли, сряда – Деветка мечове
Поверия за 17 юли – Света Марина
Дневен хороскоп за 15 юли, сряда
Зад кулисите на сериала „Летище“: снимките продължават в София и Варна
„Цивилизация на зрелището“: Синелибри 2026 отдава почит на Марио Варгас Льоса
Показаха „змийско яйце“, открито на Калиакра
Шампионка в плуването пожелава успех на участниците в Галата – Варна от Щатите
21 пияни или дрогирани водач спипа КАТ за ден
Празник на българщината ще се проведе край Долни чифлик през септември
България е сред най-евтините туристически дестинации в ЕС
Полетите до Луната могат да заличат милиарди години история на Слънчевата система
Гобленът от Байо наистина изобразява Халеевата комета
Измама с името на НАСА: Уреди станаха хит в Европа, заради жегите
САЩ одобриха изстрелването на сателит с гигантско огледало въпреки критиките
Спасителната мисия за телескопа SWIFT напредва успешно
Европа ще посрещне астероида Апофис с „Дон Кихот“