Музиканти се солидаризират с Украйна, предаде БГНЕС. В неделя следобед в центъра на столицата се проведе благотворителен концерт за солидарност с Украйна под надслов "С вас сме".
Мястото на концерта бе пл. "Алекандър I Батенберг" в столицата, като десетки хора с украински знамена се събраха за събитието.
Ето и палитра от мнения на музикантите за солидарността и поведението на българските политици по отношение на военния конфликт в Украйна:
Васил Георгиев, по-известен като Васко Кръпката, е инициатор на концерт в подкрепа на Украйна.Той поясни, че концертът е по негова идея и е поканил свои близки приятели музиканти, хора на словото, и хора от Украйна, като няма кметове и политици.
София може да е краен квартал на Европа, каза Кръпката, но София е Европа и свободния свят. "Тук сме, за да покажем, че сме за мира, да покажем, че сме против агресията на Русия, и да покажем, че сме европейци", каза Васко Кръпката.
Той коментира и реакциите на българските политици по отношение на войната в Украйна.
"Винаги ще ги критикуваме. Рокендролът сме опозиция. Наистина смятаме, че трябва да имаме по-твърда позиция, по-адекватна и по-ясна позиция. Смятаме, че има едно шикалкавене. Искат да се харесат на всички. Няма как да се харесаш на всички. Знам, че в момента ядосвам много хора, но нямам задни мисли. Каквото ми е на сърцето, това ми е на устата и на песните. Искаме и управляващите да бъдат ясни и да заявят ясно, че подкрепяме Украйна по всякакъв начин, както всички нормални страни. Произвеждаме толкова много оръжие, пращаме за какви ли не идиоти по света, и какви ли не кръвожадни сатрапи ги снабдяваме с оръжие, аз като пацифист се застъпвам България да помогне на Украйна", каза Кръпката. Призивът му е да се покаже съпричастност към жертвите на тази война.
Ангел Ангелов от група "Джендема" също участва в концерта по съвест. "Не мога да се примиря с това, което става и което научаваме за Украйна, което следим с много голяма тревога, с много голяма болка. Не може да има пожарища и борби в 21 век, както и масови убийства и война. И то в Украйна, една страна, която е много близо до нас, и там хората не са необразовани. Не са хора, които са по-различни от нас. Ние не само, че следим това, но страдаме заедно с тях. Вярваме, че с тази съпричастност можем да помогнем. Когато хората мислят по един и същи начин, те могат да изгонят онези, които не заслужават да управляват и собствените си страни. Вярваме, че тази енергия, която от тук ще се изпрати по някакъв начин, ще изпрати далеч на Северния полюс тираните от Кремъл", каза Ангелов. На въпрос дали политиците се държат адекватно, той коментира: "И да и не. Не може да обобщим всички под един знаменател. Някои реагират адекватно, има и други, които се опитват и вълка да е сит, и агнето цяло. Не може така - не може да си с неясна позиция, защото това е война. Има и такива, които са зависими", каза музикантът. И завършва с думите, че не може една страна да се изправи срещу целия свят.
Според Тони Чембъра от група "Монолит" българските политици трябва да имат по-ясна позиция. "По принцип като всички нормални рокаджии сме против войната. И друга война да беше, просто щях да се обявя веднага против. Дано всичко това да свърши"" , каза още Чембъра.
Веско Василев, барабанист от група "Монолит", каза, че случващото се в 21 век не е приятно. "Музикантите в България знаят какво е да нямаш и винаги са били с идеята да помагат и са съпричастни със събитията, които се случват особено антихуманните", каза Василев. От групата пожелаха да има мир, цвета и рокендрол.
В концерта се включиха още "Блус Трафик", No more, many more, Г. М. О. Георги Минчев Оркестра, Иван Лечев, Валди Тотев и други.
В инициативата участваха и творци от Украйна, сред които саксофонистът Ярослав Кмитко и китаристът Павло.
В района на концерта бе засилено полицейското присъствие, имаше и транспарант, на който пише "Путин, в името на човечеството, спри войната".
По време на концерта на няколко пункта пък се събираха средства за пострадалите от войната в Украйна.
Събитието е организиран от Ситуационен център "Отворени врати" и фондация "За доброто".
Андрей Николов, който е съосновател на Ситуационен център "Отворени врати"; каза, че в момента над 20 хиляди украински деца имат спешна нужда от помощ. "Сега говорим за украински училища. Нашият център мисли за интеграция към пазара на труда", каза още Николов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Д. Тодоров: Инфлацията може да се вдигне между 0,5% и 1% при цена на петрола над 100 долара
Dow Jones се понижи с над 750 пункта в новия си най-лош ден за 2026 г.
BMW се стреми към възстановяване в Китай чрез своята серия Neue Klasse
Тръмп замрази 106-годишен закон в САЩ, за да намали цените на бензина
Най-слабото място на бизнеса у нас са процесите и координацията между екипите
Атаката срещу газово находище в Иран оцвети в червено европейските борси
Движение без усилие: Алтернативи на традиционните тренировки
ЕС въвежда нови забрани на пазара на употребявани автомобили
Децата със строги родители имат проблеми във връзките си като възрастни
Рецепта за пилешка кавърма по селски
Мачовете по телевизията днес, 19 март
Всички резултати от Шампионската лига. Ето и двойките на 1/4 финалите
Голяма новина за ЦСКА и Лудогорец, Левски също е замесен
Мощен Ливърпул разнебити Галатасарай, идва ред на ПСЖ
Байерн мушна само 4 на Аталанта и подпечата екшъна с Реал
Левски лети към титлата: Хулио Веласкес готви изненада
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
Литературно събитие събира над 30 артиста в близо 50 срещи във Варна и страната
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Над 1100 учители се обучиха да използват изкуствен интелект в учебния процес
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Има ли риск за овошки тази година?
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?