Създават се нови правила за рисуване на графити в София и започва почистване на сгради в историческия център на града, обяви председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев.
Той посочи, че предстои създаване на правила, чрез които ще се надградят възможностите за работа на графити артистите, като ще бъдат създадени "свободни" стени, като например такива в Южния парк и в парк "Студентски". Ще се обособят и две пространства – под моста "Чавдар" и в подлеза до гара "Подуене", за съвременно градско изкуство, посочи Георгиев, цитиран от БТА.
Председателят на СОС уточни, че ще бъдат направени нормативна промяна, която ще регламентира правилата за рисуване по фасади на сгради от графити артисти по желание на живеещите в сградата. Трябва да се разграничават графитите от вандализма, централната градска част е съсипана, каза още той.
Започва почистването на исторически сгради, включително и на частни сгради, като най-напред ще се започне от центъра на града. Предвижда се увеличаване на ресурса, създавайки собствено звено, за да може, след купуване на техника и обучение на персонала, да се реагира бързо и със собствени средства, каза още Георгиев.
Ще има възможност собствениците на частни сгради да заявят желание за почистване на фасадата, което ще се извърши по определени критерии и обследване на мазилката, обясни Георгиев. Почистването ще се извършва със средства от общинския бюджет.
Главният архитект на столицата Здравко Здравков посочи, че е изработена цялостна визия как ще изглеждат фасадите на сградите по улиците „Граф Игнатиев“, „Солунска“, „Цар Шишман“ и „Шести септември“, като се предвижда почистването на графитите да започне най-напред от тях.
По думите му фасадите на храмовете са много особени и се търси специална технология за тях. Целта ни е да запазим културното наследство, но и да дадем ясен знак, че няма да се толерира вандализмът, допълни той.
Още вижте в репортажа на телевизия Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Напрежението между Китай и Япония обърка азиатските инвеститори
Инфлацията в България леко се забавя през октомври
Икономиката на Швейцария се е свила за първи път от 2023 г. на фона на митата
Франция привлича нови инвестиции за 9 млрд. евро въпреки бюджетни спорове
Пазарите се колебаят, технологиите отслабват – а еврото печели влияние
Тримесечната печалба на Geely расте с близо 60% въпреки засиления регулаторен контрол
ГДБОП задържа митничар за подкуп: 1500 лв. в джобовете и над 110 000 лв. вкъщи
Румен Спецов е вписан в Търговския регистър като особен управител на "Лукойл"
Мистерия: В Кюстендил и Дупница откриха два трупа, няма следи от насилие
София - европейската столица, по чиито улици младежи обират възрастни хора
Бестселърът "Мамник" оживява в сериал в ефира на Bulgaria ON AIR
Водещи икономисти и финансисти очертават бъдещето на банковия сектор на "Еврозоната: Уравнения и решения 2025"
Донарума ревна след "норвежкия" шамар
Дербито на треньорите! Киву има червен картон и сладко 4:0 над Милан
Дербито на треньорите! Алегри е с 16 победи и 5 загуби в градските съперничества
Гуардиола си хареса "орел" от Франкфурт
Скандал в Лацио! Контузена звезда не слуша лекарите за лечение
Стоичков: Мълчанието на Парк де Пренс и нашите викове!
3 бързи рецепти за кексови торти
Любовен хороскоп за 17 – 23 ноември
Тест: Изберете картина и вижте какво ви съветват архангелите
5 храни, които блокират горенето на мазнини при жените 40+
Подуване и газове? 5 билки спасяват положението
Желязо, В12 и още нещо: формулата за силно женско тяло
180 недоносени бебета са обгрижвани в АГ болницата във Варна през годината
Тежка катастрофа със загинал
Годишната инфлация в България през октомври е била 5,3%
Голям варненски район остава без вода днес
Полицията арестува четири жени и 18 мъже заради наркотици във Варна
Спипаха поредна порция почерпени и надрусани шофьори във Варна
SpaceX изстреля сателит за мониторинг на морското равнище: Мисия на НАСА и Европа
Космическа загадка: Звезди се раждат „от нищото“ в изолирана галактика
Най-тъмните места в Слънчевата система и във Вселената
Изненадващ обрат в магнитното поле на Земята
Китай откри най-голямото находище на злато от 1949 г.
Телескопът James Webb изготви първия „метеорологичен доклад“ за екзопланета