Създават се нови правила за рисуване на графити в София и започва почистване на сгради в историческия център на града, обяви председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев.
Той посочи, че предстои създаване на правила, чрез които ще се надградят възможностите за работа на графити артистите, като ще бъдат създадени "свободни" стени, като например такива в Южния парк и в парк "Студентски". Ще се обособят и две пространства – под моста "Чавдар" и в подлеза до гара "Подуене", за съвременно градско изкуство, посочи Георгиев, цитиран от БТА.
Председателят на СОС уточни, че ще бъдат направени нормативна промяна, която ще регламентира правилата за рисуване по фасади на сгради от графити артисти по желание на живеещите в сградата. Трябва да се разграничават графитите от вандализма, централната градска част е съсипана, каза още той.
Започва почистването на исторически сгради, включително и на частни сгради, като най-напред ще се започне от центъра на града. Предвижда се увеличаване на ресурса, създавайки собствено звено, за да може, след купуване на техника и обучение на персонала, да се реагира бързо и със собствени средства, каза още Георгиев.
Ще има възможност собствениците на частни сгради да заявят желание за почистване на фасадата, което ще се извърши по определени критерии и обследване на мазилката, обясни Георгиев. Почистването ще се извършва със средства от общинския бюджет.
Главният архитект на столицата Здравко Здравков посочи, че е изработена цялостна визия как ще изглеждат фасадите на сградите по улиците „Граф Игнатиев“, „Солунска“, „Цар Шишман“ и „Шести септември“, като се предвижда почистването на графитите да започне най-напред от тях.
По думите му фасадите на храмовете са много особени и се търси специална технология за тях. Целта ни е да запазим културното наследство, но и да дадем ясен знак, че няма да се толерира вандализмът, допълни той.
Още вижте в репортажа на телевизия Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Wall Street затвори с ръстове в очакване на отчета на Nvidia
Audi планира изцяло нов модел за пазара в САЩ, който ще се изгражда на местно ниво
AI конкурентоспособността изисква радикална промяна в климатичната политика на ЕС
Тръмп в шеговит тон: Ще уволня Бесънт, ако лихвите не бъдат намалени
Експерт: Бюджетните мерки ще засегнат тежко социалните предприятия
Има ли балон в оценките на AI компаниите?
Защо е полезно да си лягаме леко гладни
Руският Далечен изток е пред енергиен колапс - потреблението скача с 30%
Месо със салмонела, риба с живак, краставички с парацетамол - сигнали за опасни храни
Късна емисия
Мицин ги отвя на 1500 метра свободен стил на Държавното
Играчи на ЦСКА са лидери по спасявания и картони в Европа
Наполи на загуба въпреки титлата
Контраудар по Карлос Насар! Нанесе му го бившата му приятелка
Герой за България избухна: Ние сме загубено поколение, корупцията проваля футбола ни
Време е трудоустроените в БФС да се махнат веднага
Дневен хороскоп за 20 ноември, четвъртък
5 важни ритуала за Ден на семейството – 21 ноември
Женски хороскоп за декември
Колко още остава до Коледа?
Витамин С и цинк – мощна комбинация за силен имунитет
„Носталгия“ от Мирча Картареску
Намалява смъртността и раждаемостта у нас, расте продължителността на живота
Кои са петте най-разпространени мита за климатичните промени?
Тръмп много държи Лукойл да е в американски ръце
Варна се затвърди като целогодишна дестинация, откъде идват най-много туристи?
ЕС с нова идея: Военен Шенген за придвижване на техника в случай на война
Бил Гейтс зове: Забранете телефоните за децата
Откриха две геоложки структури в Италия, които могат да предизвикат силни трусове
НАСА е готова да прекрати договора си със SpaceX в полза на Blue Origin
James Webb откри агресивна черна дупка в ранната Вселена
Обсерваторията „Вера Рубин“ направи неочаквано откритие
Нов лазер може да пробива през дебел лед върху близки космически тела
Най-неуловимият кит на планетата е забелязан жив за първи път