Решението на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) за конфликт на интереси срещу бившия кмет на столичния район “Красно село“ Росина Станиславова е окончателно потвърдено от Върховния административен съд (ВАС).
Станиславова е санкционирана за това, че през 2020 година е определила сама себе си за ръководител на проект с европейски средства, определила си е индивидуална часова ставка и е наредила сама на себе си да положи извънреден труд, пише "24 часа".
“Първоинстанционният съд приема, че правилно за всяко от трите отделни нарушения е наложена глоба от по 5 000 лв., тъй като това е минималният предвиден в закона размер, правилно е постановено отнемане в полза на Столична община на нетното дневно възнаграждение в размер на 487.95 лв. за дните 07.05.2020 г., 22.05.2020 г. и 05.01.2021 г., както и отнемане в полза на държавата на сумата от 9 981.46 лв., представляваща получената материална облага за периода м. май 2020 г. до м. март 2021 г.“, се казва в решението на ВАС.
“Законът не допуска фактически ситуации, в които дадено лице, заемащо публична длъжност, би могло да повлияе в частен интерес като по този начин компрометира публичната длъжност, реда и начина, по който се осъществяват функциите, възложени на съответното учреждение или ведомство“, подчертават още висшите магистрати.
Това е второто потвърдено от ВАС решение на КПКОНПИ за конфликт на интереси на Станиславова. Според първото, което доведе до отстраняването й от длъжност през март от Общинската избирателна комисия, тя е била в конфликт на интереси и при сключването на трудов договор с дъщеря си в ролята си на ръководител на проект с европейски средства.

Възходящата тенденция на Wall Street продължава
Канадски милиардер придоби близо 27% от издателя на списание Economist
Доналд Тръмп: Ние победихме, не беше честно Иран да блокира Ормузкия проток
Оскари 2026 – негласно, но ясно срещу надвисналите политически заплахи над киното
Европейските борсови индекси се покачиха въпреки опасенията около петрола
Акциите на луксозните компании са изправени пред най-негативните настроения от години
Въпреки кризата: Нова детска градина в София стои празна?
Учени: Картофите на Луната вече не са само научна фантастика
Късна емисия
Грузинският патриарх Илия II почина на 93 години
Реал Мадрид съсипа Сити, задава се най-голямата класика в Шампионска лига
ПСЖ разби Челси отново и е на четвъртфинал
Ливърпул уволнява още утре Арне Слот
Чоло се закани на Тотнъм
Илиана Раева защити Стефка Костадинова
Чудото е факт! Спортинг попиля Бодьо и сложи край на норвежката приказка
Таро карта за 18 март, сряда
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
Над 40 пешеходци във Варна са глобени за пресичане, докато използват мобилен телефон
Никой регион на Русия вече не е в безопасност от атаки на Украйна
Радев е поредният нов експеримент, който ще свърши като другите популистки проекти
Борят домашното насилие с ИИ: Ще предвижда дали жените са в риск
Гърци зареждат автомобилите си с по-евтино гориво у нас
Найден Тодоров: Културата не е фалирала, а инструментите, които ние ползваме, за да я формираме
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той