Кметът на София Васил Терзиев и министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков дадоха началото на строителните дейности по разширение на столичното метро с шест километра през кварталите „Слатина” и "Гео Милев" до бул. “Цариградско шосе“.
Новият участък е с дължина шест километра и ще има шест метростанции. Той е разширение на Линия 3 през ж.к. „Слатина” и достига до бул. „Цариградско шосе” при Окръжна болница. Първата копка е на две от новите шест станции на метрото. Това са станция 5 на бул. „Асен Йорданов“ (срещу зала „Арена София“) и станция 6, която ще е под локалното платно на бул. „Цариградско шосе“, срещу Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Св. Анна“.
На събитието присъстваха още ръководителят на представителството на Европейската комисия за България Бойко Благоев, областният управител на София-град Вяра Тодева, кметът на район “Слатина” в София Георги Илиев, ръководителите на Управляващият орган на Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020 и ръководителят на „Метрополитен” Стоян Братоев.
"Това е важен и чакан проект, който има отношение към това как ще се придвижват по-удобно и ефективно 75 хиляди софиянци”, каза кметът на София по време на откриването на разширението. Васил Терзиев допълни, че по този начин ще накарат още повече няколко хиляди софиянци да слязат от колите и да изберат метрото като транспорт. Той посочи, че развитието на градския транспорт е основна тема на общината и ще продължават да инвестират в развитието на метрото.
Кметът на София благодари на предишната администрация и всички, които са участвали в развитието и подготовката на този проект, за да може днес той да стартира. “Ангажираме се да продължим тази добра традиция”, заяви Терзиев и допълни, че до 2027 година, когато този проект бъде завършен, ще продължават да развиват транспорта на града.
Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков посочи, че е време е да накарат софиянци да се качат от колите на метрото. Гвоздейков сподели, че тази сутрин му е отнело повече от час за да се придвижи с колата от кв. "Люлин" до кв. "Дружба", а решението за този трафик никак не е закъсняло. По думите му трафикът ще бъди облекчен със строителството на метрото, което ще осигури една по-добра свързаност и по-добро икономическо развитие на столицата. Трябва да свикваме да минаваме към екологичния транспорт, каквато е философията на метрото, посочи министърът.
Ръководителят на „Метрополитен” Стоян Братоев посочи, че всеки следващ етап от изглаждането на метрото е важен за столичани, но този е особено важен, защото със сравнително малка дължина от шест километра, ще обслужи повече пътници на километър, отколкото останалите части от метрото. В този участък прогнозата е, че към "София тех парк" има 40 хил. работни места, на бул. "Цариградско шосе" са над 20 хил. работни места, а към тези цифри влизат и живущите в кварталите "Слатина" и "Гео Милев". Над 9 хил. тона вредни вещества по-малко ще се изхвърлят всеки ден във въздуха на София, а ползващите метрото ще спестят 210 000 човекочаса, каза още Братоев.
Строителната площадка за разширението към "Слатина" бе открита на 24 октомври, но днес започва същинската работа. Финансирането е осигурено от Оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Паричната и лихвената статистика ще са на фокус през седмицата у нас
Всеки трети блок в Киев носи белези от войната, утвърждаваща независимостта на Украйна
Shein търси оценка от до 27 млрд. долара в IPO на 1 септември
Цените на петрола спадат с повече от 1 долар преди новите санкции на САЩ срещу Иран*
Американските автопроизводители се нуждаят от нещо повече от търговски мир с Канада
Петролният бум в Америка променя световния пазар
Вековната гора край Петрохан вече е незаконно сметище
Как да изберем качествени мъжки маратонки - Модни съвети и ключови тенденции
Дунав се покачва, но ограниченията за корабоплаването остават
Шишков: Държавните пари са спасителен пояс за селата, край на хаоса във финансирането
ЦСКА продава Лапоухов в Русия? Иска за него 4 млн. евро
Левски готви нов трансферен удар: Взима 196-сантиметров дългуч от Франция
Задават се трансфери на "Армията": Заливат ЦСКА с играчи от Румъния
ЦСКА го изгони, а сега той поиска да напусне гранд след звучен провал
Нова драма около ЦСКА
Проблем в Разград: Текпетей стресна Лудогорец
Милано отблизо: 5 места, които си заслужава да видите
Модният арсенал за него – защо качествените мъжки кецове са инвестиция в добрия вкус?
Кариерно преоткриване след 40: новото начало не означава да започнете от нулата
Салатени рулца с риба тон
Как стресът вреди на кожата и това си личи
Нумерологична прогноза за 24 август
Свързани с басейните инфекции – честотата им нараства през лятото?
Наночастици помагат за по-прецизна операция при глиобластом
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Шишков сменя ръководството и на ВиК-Варна
Албена отбелязва 57 години с повече от 12 000 гости
Всеки трети се пенсионира по специални условия
Спасители изтръгнаха от смъртта баща и дете, завлечени от мъртвото течение ВИДЕО
Стършел ужили мъж по пътя Дългопол – Варна, медици реагираха за минути
Бунт до България: 35 мигранти избягаха от гръцки център, 17 са задържани