Пловдивският окръжен съд наложи мярка за неотклонение “задържане под стража “ на трима души, обвинени във финансови измами. Това съобщиха от пресцентъра на Пловдивският окръжен съд.
Мярката е наложена на Сотир Янков, Атанас Бонев и Николай Дойчев, а "парична гаранция” в размер на 10 000 лв. - на Мария Янкова, и 5000 лв. - на Елена Янкова.
Сотир Янков и Елена Янкова са обвинени, че през периода 1 януари 2009 г. - 31 юли 2012 г. в гр. Пловдив в съучастие с Кирил К., Стоян М., Борислав Б., Иво И., Живко Б., Николай Д., Милко В., Сергей Ц., Мария Я., Кирил К. и Атанас Б. в качеството им на помагачи са избегнали плащането на данъчни задължения в особено големи размери - 5 251 188 лв., като са потвърдили неистина в писмени декларации, които се изискват по силата на ЗДДС, и е приспаднат последващ се данъчен кредит в размер на 5 251 188 лв. - престъпление по чл. 255 ал.3 от НК.
Сотир Янков, Мария Янкова и Елена Янкова в съучастие с Николай Дойчев и Атанас Бонев в качеството им на помагачи на 2 или повече пъти са извършвали финансови операции – 29 на брой парични банкови превода в евро чрез "ОББ” АД и МКБ "Юнионбанк” АД на обща стойност 1 288 798 евро, за които са знаели, че са придобити чрез тежко умишлено престъпление (по чл. 255 ал.3 от НК), което е престъпление по чл. 253 ал.4 от НК.
Сотир Янков през периода 1 март 2012 г. – 31 юли 2012 г. в гр. Пловдив при условията на продължаващо престъпление в качеството си на управител на "Сотир плод” ООД гр. Пловдив в съучастие като помагач на извършителя Мария Янкова, собственик и управител на "Мелиско Фреш”, умишлено я е улеснил да избегне установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери – ДДС в размер на 156 000 лв. като потвърди неистина в писмени декларации, които се изискват по силата на ЗДДС, и приспаднат неследващ се данъчен кредит в размер на 156 000 лв.
Съдът намери, че са налице всички предвидени в закона предпоставки, за да бъде взета по отношение на Сотир Янков, Атанас Бонев и Николай Дойчев най-тежката мярка за неотклонение. Те са обвинени в тежки умишлени престъпления, за което се предвижда наказание лишаване от свобода. Доказателствата по делото, събрани на този етап, обосновават в достатъчна степен извода, че именно те са извършили деянията, в които са обвинени.
Съдът прецени, че е налице реална опасност да се укрият, а за Атанас Бонев и Николай Дойчев - и да извършат престъпление. По отношение на Мария Янкова и Елена Янкова съдът е преценил, че тяхното участие в деянията е в по-малка степен и най-адекватна в случая се явява мярката „парична гаранция”.
Определението не е окончателно и подлежи на обжалване пред Пловдивския апелативен съд.
Схемата за източване на ДДС, заради която в сряда при спецоперация в Пловдив бяха задържани 13 души, е действала чрез фирми, които реално не осъществяват дейност, съобщи прокурорът по делото Христо Анчев. По думите на Анчев периодът, в който е реализирана схемата, е повече от три години.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Коментар на Тръмп изстреля петрола над 90 долара за барел и потопи европейските борси
Румен Драганов: Войната няма да спре прилива на израелски туристи към България
Милена Кръстанова е новият изпълнителен директор на НАП
Залогът на Орбан върху батериите се превръща в главоболие преди изборите
Прогноза: Логистичните имоти в София ще привлекат засилен интерес от китайски инвеститори
Цветомир Петров за почистването на София: За тон отпадъци цената е 145 евро
Керемедчиев: България не може да бъде цел на Иран, покрити сме от щита на НАТО
Няма полза от КСНС, ракетите на Иран няма да достигнат България?
"Славия" попиля борещия се за спасение "Спартак" (Вн)
Смразяващо! Имало е опасност за живота на Малена Замфирова
Славия писа четворка на Спартак Варна
Ман Юнайтед оскъпява сезонните билети, за да се връща на върха
Левски съобщи важна новина за Сангаре
Отложиха сложната операция на Малена Замфирова заради тежките счупвания
Историческо! Зографски с първи подиум в кариерата си
Празнични рецепти за 8 март
Билети за представления през март, април и май в Театър „София“ с 50% отстъпка
3-дневен пролетен детокс, който топи килограми
9 лесни за поддържане прически за заети жени
„Вътрешно съвършенство“ от Джим Мърфи
8 начина сами да зарадвате себе си за 8 март
Във Варна бе изтеглен жребият за Европейското първенство по художествена гимнастика
Чартър на “България Еър” прибира туристите на два оператора от Дубай
Славия разгроми Спартак Варна с 4:0
Кандидатстудентска борса ще се проведе на 13 март във Варна
До края на април ще бъде изцяло подменено уличното осветление в кв. „Чайка“
Йотова назначи Николай Найденов за министър на регионалното развитие
Казахстан си постави амбициозна цел, за да върне тигрите в историческите им земи
Учени „опитомиха“ мълния в лабораторни условия
Пръстените на Сатурн може да са много по-стари, отколкото се смяташе
Могат ли космическите апарати да се ремонтират сами?
„Ядрена бомба“ от Космоса: Застрашава ли Луната астероид 2024 YR4
„Космическа медуза“ в небето: Впечатляващо изстрелване на Starlink от SpaceX