Механична асфикция (задушаване) е причината за смъртта на двамата миньори Иван Лазаров и Николай Михайлов, които бяха открити мъртви в петък миналата седмица, след като бяха в неизвестност 18 дни в рудник "Ораново".
"Смъртта им е вследствие на ясно изразено запушване на дихателните пътища с кална маса, която е притиснала белия дроб и реално човек няма възможност да диша", поясни Александър Костов, зам.-директор на МБАЛ-Благоевград, който оповести резултатите от аутопсията на двамата миньори.
При първите двама миньори - Асен Стойнев и Христо Младенов, които бяха открити мъртви, още при инцидента на 16 юли, е имало и комбинирани травми, вследствие на притискането със земната маса в мините, посочи още Костов.
По план в срутилата се галерия в рудник "Ораново" е трябвало да се копае от началото на август, призна пък управителят на мината Валери Манов.
"Наложи се по-рано да започнем, тъй като в предишната 63-та галерия се оказа, че запасите от въглища са с 50% по-малко от предвиденото. Пластовете в този проход бяха изтънели, което означава, че не можем да добиваме. Затова, вместо да чакаме три месеца и да бездействаме, започнахме да проучваме следващия 64-и тунел", обясни Манов.
Според него това не е нарушение, нито пък е причината за срутването на калната и скална маса. "Не сме длъжни да уведомяваме енергийното министерство всеки път, когато променим предварително начертания план на работа", коментира управителят.
Тези решения се взимат от ръководството и от главния инженер на рудника.
При срутването на 16 юли загинаха четирима въглекопачи. Телата на Асен Стойнев и Христо Младенов бяха открити часове след инцидента, а на Николай Михайлов и на Иван Лазаров - чак на 2 август, 18 дни след началото на издирвателната акция. Днес миньорите започнаха укрепване на някои критични участъци в мината. В момента е спрян добивът на въглища, не се извършва производствена дейност.
Работи се само по ремонт и поддръжка на техниката и съоръженията, ползва се намален състав, тъй като няма работа за всички. На смяна се трудят не повече от 20 подземни работници.
Миньорите изпълняват предписанията, дадени от Областна инспекция по труда - Благоевград. Извършва се вентилация на забоите. Следи се за противопожарната обстановка. Източват се подпочвените води, за да не се наводнят изработките.
Днес в цяла България е обявен Ден на траур в памет на четирите жертви от ада в "Ораново".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Слабите отчети на технологичните компании в Китай подчертават затрудненията в сектора
Кадър на деня за 5 април
Как AI стартъпите се опитват да решат един от най-големите проблеми в търговията на дребно
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Акция на седмицата: „Стара планина холд“ АД
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Скандално: Заведение не пуска клиенти в тоалетната, праща ги да ползват в съседен магазин
Четири китайски зодии оставят трудностите в миналото на 6 април
От HelpBook: Множество обяви за търговия с животни, нужен е контрол
"Лудогорец" победи ЦСКА 1948 с 3:0 и съкрати дистанцията до върха
"Селта" подчини "Валенсия" с обрат в голово шоу
Интригата в Шотландия се заплита все повече
Ключова фигура напуска Гражданите след края на сезона
Драма с дузпи прати Лийдс в топ 4 на ФА Къп след 39 години
Интер, Милан и Ювентус играят в Астралия през август
Джао Синтон разби и Тръмп, за да грабне още една титла
Дневен хороскоп за 6 април, понеделник
Седмичен хороскоп за 6 – 12 април 2026
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Вучич обмисля модела Румен Радев, в открит съюз с играча на Кремъл Вулин
САЩ изчерпват запасите си от стелт ракети JASSM-ER
Как пандемията от COVID-19 се превърна във втори провал за Ерик Клептън и вероятно последен
Плугчиева: Споразумението с Украйна е подписано без да бъде съгласувано с президента
Чаша-две вино дневно може да забави стареенето при мъжете – но не и при жените
Напрежението между САЩ и Европа поставя под въпрос бъдещето на НАТО
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация